Danielovo novostavbárske odhodlanie


ivan brožíikPOZNÁMKA

Ivan BROŽÍK

Bývalý prorok z KDH zvestoval, že Slovensko treba „postaviť odznova“. Daniel Lipšic totiž s nevôľou vníma skutočnosť, „že v našej krajine sa dá za peniaze kúpiť všetko, dokonca aj pravda. Že v našej krajine sa do tváre spravodlivosti vysmievajú arogantní mafiáni, oligarchovia a rôzne gorily‘, kým slušní občania sa márne domáhajú práva a spravodlivosti“.

Zrazu sa mu otvorili oči a následne zistil, že občania Slovenska majú pocit, že so slušnosťou u nás ďaleko nezájdu, že vyhrávajú tí, ktorí podvádzajú, kradnú, klamú a nie slušní ľudia, ktorí dodržiavajú zákony a snažia sa slušne vychovávať svoje deti. Že ľudia sú sklamaní, ale nie sú rezignovaní. Majú obavy z budúcnosti, ale nemajú strach. Sú znechutení, ale chcú hľadať nádej...

Hosana, Daniel – záchranca a spasiteľ! Ak je to z Lipšicovej strany dôkladne prekalkulovaný populizmus, potom je proti nemu Matovič a jeho neobyčajne obyčajné spoločenstvo iba skupinkou avanturistických babrákov a klaunov. Ak však takéto poznanie vychádza z jeho politických analýz, potom sa treba pýtať, prečo až teraz? Veď JUDr. Daniel Lipšic vstúpil do politiky ako predseda pravicovej mládežníckej organizácie Občiansko-demokratická mládež už v roku 1991! Pred vyše dvadsiatimi rokmi! Tu kdesi by mal občan, frustrovaný dlhodobo všetkým tým nezdravým, čo teraz objavil Lipšic ako nový predseda nového politického subjektu, rýchlo spozornieť. Kde bol a prečo to nevidel tých viac ako dvadsať rokov? Akým dielom sa na základe svojej doterajšej činnosti v straníckej i výkonnej politike podieľal na tom, že spoločnosť a, samozrejme, politika samotná, je na Slovensku v takom stave, v akom je? Alebo – čo všetko neurobil v aktívnej politike pre to, aby taká nebola? Čo to zrazu znamená, že Slovenskú republiku treba postaviť odznova? Áno, potrebujeme novú politiku, novú morálku, novú ekonomiku a nové verejné služby. Ale – so starými politikmi? Daniel Lipšic iste prepáči, starými je myslené – služobne starými.

Na druhej strane je sympatické, ak tento politik vyzýva, aby sa ľuďom odovzdala väčšia moc. Ibaže je to tak trochu idealistické, v duchu francúzskeho revolucionárstva a jeho hesla – bratstvo, sloboda, rovnosť. Zásadný je však problém ako má volič veriť zakladateľovi nového politického subjektu a jeho akokoľvek krásnym tézam, keď sám Daniel Lipšic ešte siedmeho februára tohto roku pre médiá povedal: „... z KDH neodchádzam ani novú stranu nezakladám. Ani po voľbách!“? Bola to lož účelová, úmyselná alebo „iba“ milosrdná?Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.