Dobro nemá stranícku legitimáciu


Dvojitý meter slovenských médií na politikov

Dobro nemá stranícku legitimáciu

Ivan BROŽÍK

Je smutné, že vzťahy v našej politike sa vyvinuli až do takej zdeformovanej podoby, že prínosné iniciatívy pre voliča sú dobré iba vtedy, keď ich predkladá „dobrý“ politik. Je to dôkaz toho, že politici už dávno neslúžia voličom, ale svojim politickým stranám, prípadne svojim tlačovým orgánom – žiaľ, aj v podobe väčšiny médií.

Keď vlani poslankyňa SMER-u Renáta Zmajkovičová predkladala do parlamentu iniciatívu na zamedzenie bilbordového smogu, lietali na ňu hromy a blesky zo všetkých strán. Keď ten istý zámer má dnes Lucia Žitňanská z SDKÚ, médiá informujú vecne. Oba návrhy sa líšia iba vzdialenosťou v metroch, ako ďaleko od určitých komunikácií môžu byť bilbordy umiestňované. Škoda, lebo obe iniciatívy sú pre nás občanov prospešné.

Keď nezaradený Alojz Hlina predkladá do parlamentu návrh, aby sa zákonom zakázala propagácia alkoholu v televíznej reklame až do dvadsiatej tretej hodiny, nikto si to nevšimne. Veď Hlina je ten bača z Oravy, veď Hlina je ten odídenec od Matoviča, Hlina je ten nevypočítateľný... Škoda, ide mu o ochranu mládeže. To nikoho nezaujíma. No keď ten istý poslanec zaparkuje na centrálnom námestí v Bratislave tank, sú toho plné médiá. Škoda, tento nepomer pozornosti sa nám raz vráti.

Keď poslanec Branislav Škripek spúšťa zákonodarnú aj petičnú iniciatívu proti vulgarizácii nášho života a na ochranu mládeže pred ňou, jedni aktivisti z liberálneho bojového poľa ho zatracujú mávnutím ruky, že je naškrobený puritán, iní aktivisti z konzervatívneho tábora zmietnu jeho návrhy len preto, lebo s nimi neprišli sami. Z politiky sme dávno spravili primárnu podmienku existencie straníckych aparátčikov a ich posluhovačov a už dávno práve preto politika neslúži občanom voličom, ale im. Bolo by až také ťažké donútiť napríklad vo voľbách kandidátov alebo recyklovaných kandidátov na to, aby si uvedomili, že sú tu pre nás a nie pre seba? Nedalo by sa politiku nasmerovať tam, kde by mala fungovať, teda do prostredia nás občanov a na náš občiansky prospech? Chceme naozaj tak veľa, keď požadujeme, aby zákony, ktoré navrhujú a prijímajú poslanci, boli zákonmi na náš a nielen na ich prospech?

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.