Dokedy budú negramotní krikľúni zastrašovať národ?


Vnuk F. - štvorecProfesora histórie Františka Vnuka napokon Ústav neocení

Dokedy budú negramotní krikľúni zastrašovať národ?

Maroš SMOLEC – Foto: Ladislav LESAY - Karikatúra: Andrej MIŠANEK

Krikľúni, poplatní novinári, čechoslovakisti, sivá eminencia tretieho sektora, multikulturalisti, rodová menšina či iné rôzne odnárodnené spolky – to sú ľudia a inštitúcie, ktoré dokážu ovládať slovenský život nielen politický, kultúrny, ale už aj vedecký. Inak sa totiž nedá definovať náhla zmena rozhodnutia predsedu Ústavu pamäti národa (ÚPN) Ondreja Krajňáka, týkajúca sa udelenia ceny za vedecký prínos na poli historickej vedy historikovi žijúcemu v Austrálii Františkovi Vnukovi.

Cenu mu navrhla udeliť nezávislá šesťčlenná komisia ÚPN. Medzi členmi boli nezávislí historici ako Martin Lacko alebo Marián Gula. Teda nová, mladá generácia slovenských historikov. Nie sú zaťažení ani ľudáckym, ani komunistickým režimom. Ich zámerom je na poli slovenskej histórie objektívne hodnotiť všetky dejinné udalosti a míľniky nášho národa – aj tie kontroverzné.

  • CENU NEUDELÍ

Vnuk historikCenu mal historik dostať na výročie nežnej revolúcie 17. novembra v Bratislave. Po mediálnej kampani minoritných organizácií a niektorých médií, ako aj po kritike komunistického historika Dušana Kováča cenu napokon F. Vnuk nedostal. Hovorca ÚPN Tibor Ujlacký vysvetlil: „Predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa Ondrej Krajňák berie na vedomie dôvody nezávislej komisie, pre ktoré mu predložila návrh na udelenie ceny ÚPN za vedecký prínos Františkovi Vnukovi za jeho historické hodnotenie obdobia komunistického režimu. Keďže však poslaním ÚPN je nestranné hodnotenie období neslobody v rokoch 1939 až 1989 ako jedného celku, využil svoju kompetenciu štatutára a rozhodol cenu Ústavu v kategórii vedecký prínos v roku 2013 neudeliť.“ Laureáta, historika F. Vnuka SNN požiadali o vyjadrenie. Do redakcie nám na uverejnenie poslal časť svojej reakcie predsedovi ÚPN, v ktorej o. i. uviedol: „Necítim sa o nič ukrátený. Rešpektujem rozhodnutie, ktoré ste urobili – ako píšete – v záujme môjho dobrého mena a dobrého mena Ústavu. Ako človek, ktorý má za sebou už osemdesiatsedem rokov životných skúseností, chcem však vysloviť pochybnosti, či ste naozaj zvolili tú najlepšiu alternatívu. Ustúpiť neoprávneným požiadavkám, motivovaným ideologickou zlomyseľnosťou, nie je menšie zlo, to je absolútne zlo.“

V tejto súvislosti sa oprávnene vynára otázka: Kto dokáže lepšie zhodnotiť prínos ktoréhokoľvek historika pre slovenskú historickú vedu – komisia nezávislých historikov, expertov na obdobie komunistického režimu alebo historický nevzdelanec Sulík, protifašistický bojovník v pokročilom dôchodcovskom veku, komunistami oddojčený historik, neznámy politológ Marušiak či protinárodný denník? Odpoveď je zrejmá práve ostatným rozhodnutím ÚPN.

  • EXILOVÝ HISTORIK

Vnuk F.

František Vnuk žíje v Austrálii. Na svoj slovenský pôvod však nikdy nezabudol.

Slovenské národné noviny nespochybňujú rozhodnutie predsedu Ústavu pamäti národa O. Krajňáka. Pripúšťajú i možnosť, že aj F. Vnuk môže subjektívne hodnotiť niektoré dramatické okolnosti slovenských dejín. Patrí medzi tzv. exilových historikov, ktorých istotne ovplyvnili v ich hodnoteniach neprávosti, ktoré na nich spáchal komunistický režim. Nie je možné, aby sa verejní činitelia nechávali do kúta od krikľúňov, ktorí im zďaleka z hľadiska morálky a etiky nesiahajú ani po členky. Historik Matice slovenskej Peter Mulík pre SNN uviedol: „František Vnuk patrí k najplodnejším slovenským historikom. Napísal stovky štúdií, statí, úvah, článkov a recenzií. Aktívne vystupoval na početných vedeckých podujatiach v zahraničí, ako aj na Slovensku. Len pri skromnom, neúplnom odhade jeho osobná bibliografia obsahuje tisícpäťsto jednotiek. František Vnuk ako historik dejín 20. storočia sa usiluje vidieť dejinný vývoj dostatočne objektívne, bez politických interpretácií, ktoré spôsobil koniec druhej svetovej vojny. Objektivita prikazuje všetko analyzovať a porovnávať. Žiaľ, žijeme stále vo falošných a skreslených predstavách o dejinách 20. storočia a o jeho totalitných režimoch, ale mocným záujmovým skupinám to vyhovuje.“

  • NEPROSIL SA

Zaujímavú reakciu nám na redakčnú adresu poslal aj bývalý politik a publicista Jozef M. Rydlo. V korešpondencii pre SNN uviedol: „O cenu ÚPN sa F. Vnuk neuchádzal, nečakane mu ju ponúkli a nečakane ponuku zmenili; v jeho veku ho už niečo také nevzrušuje. Nechýbala mu v minulosti a nebude mu chýbať ani v budúcnosti, napokon ho ocenili a uctili si ho inak a inde.“ Slovenské národné noviny sa budú touto kauzou zaoberať.

Čítajte aj názor na danú kauza: http://www.snn.sk/index.php/publicistika/1856-cmulal-sa-tiso-s-hitleromPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.