Dvojciferné snívanie a jednoznačné potvrdenie reality


dzurinda mikuláš 1Výsledky predčasných parlamentných volieb sú pre politické strany bianco šeky

Jozef HAJSTER

Slovenská politika sa nepochybne dostáva do novej fázy. Politici v celom politickom spektre dostali pred parlamentnými voľbami od voličov vážne varovanie. Protesty na námestiach aj výsledky volieb treba preto brať ako bianco šek, ktorý veľká časť voličov vystavila politickým stranám bez rozdielu, hoci v rôznej miere.

Predovšetkým to platí pre SDKÚ a SaS, ktoré sa podľa predvolebných prieskumov dlho kolísali nad priepasťou odchodu z parlamentu a nechýbalo veľa, aby do nej aj spadli. To, že sa tak nestalo, prijali lídri oboch strán s pochopiteľnou úľavou. SaS je natešená, že sa nestala stranou na jedno použitie, a Sulík tým, že nemusel splniť svoj sľub – ak nezíska najviac krúžkov, vráti mandát. Zúfalec M. Dzurinda na nočnom brífingu krátko po oznámení výsledkov exit pollov svojimi tradičnými alibistickými slovami hovoril o krivdách, ktoré boli podľa neho páchané na SDKÚ. Aj keď pripustil, že „veľmi dobre si uvedomujem, čo znamená zodpovednosť lídra“, len neochotne a pod tlakom volebných odhadov naznačil, že začína uznávať svoju zodpovednosť za pád svojej strany. Na druhý deň už oznámil: „Za volebnú porážku preberám celú zodpovednosť,“ a vzdal sa vedenia strany. Nová kandidátka na post lídra Lucia Žitňanská získala totiž 103 517 preferenčných krúžkov, čo je viac, ako mal Dzurinda s  Miklošom dohromady.

radičová dzurindaDVOJCIFERNÉ SNÍVANIE

KDH nedosiahlo vysnívaný dvojciferný výsledok a spolu s Jánom Figeľom sa nestali jednoznačnými lídrami pravice. Opäť sa potvrdilo, že potenciál KDH osloviť širšiu voličskú verejnosť je limitovaný. Či to bude mať za následok ďalšie štiepenie, či odchod súčasného vedenia alebo odchod skupinky mladších rebelov – Daniela Lipšica, Jany Žitňanskej a Radoslava Prochádzku – ukáže čas. Z krízy pravice ťažil Igor Matovič. Matovičovo voľné zoskupenie je politický novotvar, aký sme tu ešte nemali. „Chceme plniť úlohu strážnych psov,“ povedal. Nuž uvidíme, ako budú štekať... Pokiaľ ide o ďalšiu pravicovú stranu, ktorá sa dostala do parlamentu, Most – Híd, je pozoruhodný fakt, že údajne až 40 percent voličov nemá maďarskú národnosť, ale najmä slovenskú. Z tohto hľadiska je o to smutnejšie vypadnutie SNS z parlamentu.

IMPOZANTNÉ VÍŤAZSTVO

Suverénne, impozantné víťazstvo Smeru nie je v nijakom prípade náhodné. Výrazný podiel má na ňom evidentne kríza pravice. Na rozdiel od pravicových ministrán ide o konsolidovanú, stabilnú a veľkú stranu. To je pre slovenskú politiku dobrá správa a istá záruka stability. Mnohí oponenti Smeru už pred voľbami strašili a nepochybne budú aj naďalej strašiť, že to môže znamenať cestu, ktorou sa v susednom Maďarsku vydal Viktor Orbán. Lenže tak ako doterajšie prirovnávanie Roberta Fica k tomuto vodcovi Fideszu neobstojí a je neobjektívne, takisto je vysoko pravdepodobné, že predseda Smeru sa orbánovskou cestou demontáže demokracie nevydá.Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.