Ešte raz o Svätoplukovi


valo webAKO BOLO, ČO BOLO

Ešte raz o Svätoplukovi

Peter VALO

Členovia Miestneho odboru Matice slovenskej v Košiciach poslali premiérovi Robertovi Ficovi otvorený list, v ktorom ho žiadajú, aby urobil kroky k vráteniu pôvodného nápisu a odstráneniu politicky motivovaných zásahov, čo sa udiali na jazdeckej soche kráľa Svätopluka za minulej vlády. Pri slávnostnom odhalení sochy povedal vtedajší premiér Robert Fico: „Od franských letopiscov vieme, že v roku 892 aj v roku 893 zhromaždil kráľ Svätopluk pod Bratislavským hradom mnohotisícové vojsko, s ktorým prekročil Dunaj a dobyl obrovské územia po Viedenský les a potom celé Korutánsko až po rieku Drávu.“ Na žulovom podstavci pod sochou bol nápis „Svätopluk“ a pod ním „Kráľ starých Slovákov“. Informáciu dopĺňal začiatok textu buly pápeža Jána VIII., ktorú Svätoplukovi poslal v roku 880.

Premiér Fico nezabudol dodať, že Svätopluk tu bol oveľa skôr ako svätý Štefan alebo svätý Václav, ktorí sú považovaní za patrónov Maďarov a Čechov. Takéto fakty zvyknú vyvolať u našich južných a západných susedov nevraživosť. Navyše prihlásenie sa k Svätoplukovej ríši znamenalo prihlásenie sa k štátnosti, ktorá je staršia ako maďarská alebo česká. Proti soche Jána Kulicha  spustila pokrik skupina výtvarníkov, ktorých hrmotne podporila veľká časť novinárskeho spektra. Opäť sa potvrdilo, že kým kedysi mali páni pandúrov, teraz túto úlohu zohrávajú žurnalisti. Oni síce nenaťahujú poddaných na dereš, ale cielenými dezinformáciami ich naženú tam, kde ich chcú mať chlebodarcovia, ktorí nebývajú naklonení priaznivo k slovenskej štátnosti. SMER a jeho priaznivci sa netajili tým, že postavili Svätoplukovu sochu sami. Národniari zo SNS sa dali počuť, že išlo o ťah na odlákanie voličov z ich košiara. Národ však sochu spontánne prijal.

Po voľbách 2010 sa dostal k moci dzurindovsko-bugárovsko-sulíkovsko-hrušovský zlepenec. Predsedníčkou vlády sa stala bývalá predsedníčka nadácie amerického multimilionára maďarského pôvodu Georga Sorosa Iveta Radičová a na predsednícky stolec v Národnej rade SR sa posadil Richard Sulík z firmy Odvoz a likvidácia odpadu. Keďže neplnil nič z toho, čo sľúbil pred voľbami občanom prahnúcim po marihuane, ani nepresadil sobáše osobám rovnakého pohlavia, tak sa vrhol aspoň na kráľa starých Slovákov Svätopluka. Za rozhodkyňu vymenoval Marínu Zavackú, ktorá študovala aj na Sorosom podporovanej CEU v Budapešti. Historička špecializujúca sa na nové dejiny pozvala do komisie šesť špecialistov, o ktorých bolo vopred jasné, že sa k Svätoplukovi a jeho soche pozitívne nevyjadria. Keď potom Sulík začal hovoriť odstránení sochy, Fico vyhlásil: „Takéto pokusy vnímame ako barbarstvo, ktoré nemá obdobu. Budeme robiť všetko preto, aby sa takéto rozhodnutie neurobilo.“ Proti dehonestácii sochy sa ostro postavil aj kardinál Korec. K jej odprataniu nedošlo pre pobúrenie verejnosti, ktorá to so slovenskou štátnosťou myslela vážne. Predseda NR SR sa postaral aspoň o to, aby kráľa Svätopluka, ktorého kráľom nenazval len rímsky pápež, ale aj český Kosmas, komisia detronizovala na knieža a zo štítu odstránili dvojkríž.

Zanedlho sa koalícia rozpadla pre rozpory, ktoré vyvolal ten istý Richard Sulík, a SMER vyhral s obrovskou prevahou predčasné voľby. K volebnému úspechu prispel aj zápas o sochu kráľa Svätopluka, ktorým ficovci presvedčili mnohých národne cítiacich voličov. Tí však chcú vidieť sochu v takej podobe, v akej bola pri odhalení. Aj za nich sa košickí matičiari obrátili s touto požiadavku na premiéra, ktorý môže celkom jednoducho dokázať, že to myslel v svojom slávnostnom príhovore o kráľovi Svätoplukovi vážne a nebol to len predvolebný ťah na prilákanie hlasov národne cítiacich voličov. 

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.