Kto bude vo vláde?


fico robert„Príjemné prekvapenie má prísť v apríli,“ sľubuje premiér Robert Fico

Ivan BROŽÍK

Mená nových ministrov vlády a členov štátnej exekutívy prenikajú na verejnosť iba pomaly. Víťazný SMER nič nezatajuje, ale s každou nomináciou pracuje – podľa vyjadrení predsedu strany – nanajvýš zodpovedne. Až štvrtý apríl dá odpoveď na všetky nateraz nezodpovedané otázky.

Žiaľ, už iba skôr narodení si spomenú na možnú súvislosť v dátume. Oficiálne sa štvrtého apríla prvý raz zíde parlament v novom obsadení. Tento dátum však symbolizuje aj oslobodenie hlavného mesta. Nechajme však bokom prípadné časové súvislosti a náhody.

Všetky doteraz medializované informácie o opätovnom vstupe bratislavského šéfa strany Martina Glváča do vysokej politiky nikto z vedenia strany nepotvrdil. Naopak, po najnovších vyjadrení Roberta Fica o tom, že „Slovensko bude príjemne prekvapené“ nomináciou na ministerskú pozíciu v rezorte spravodlivosti, je jasné, že Martin Glváč zostáva usadený v straníckych štruktúrach. Dôvodom by mohla byť dávnejšia mediálna škvrna na jeho politickom obraze v podobe istej pozemkovej kauzy, v ktorej napokon vzhľadom na absenciu trestno-právnych dôsledkov ani nefiguroval.

  • NOMINÁCIE HRANIČIACE S ISTOTOU

Ministrom spravodlivosti bude teda predseda advokátskej komory Tomáš Borec. Martin Glváč bude ministrom, ale obrany. Istý je aj Robert Kaliňák a jeho návrat do vedenia ministerstva vnútra, Marek Maďarič sa vracia na kultúru. Peter Kažimír bude viesť ministerstvo financií, kde v poslednej vláde Roberta Fica pôsobil ako štátny tajomník vtedajšieho ministra Jána Počiatka. Ten by mal po novom reprezentovať ministerstvo dopravy s centralizovanou agendou mimoriadne dôležitých eurofondov. Jedno z prekvapení je už avizované na ministerstve hospodárstva. Ministrom za tento rezort sa má stať nestraník Ján Valko, ktorý sa v minulosti osvedčil ako úspešný manažér Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti JAVYS. Niekdajší smerácky minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek by mu mal robiť štátneho tajomníka. Možno však bude ministrom pôdohosoodárstva a štátnym tajomníkom bude Stanislac Becík. Ministrom práce bude Ján Richter. V jednej z posledných marcových diskusných relácií tiež Robert Fico potvrdil, že ako predseda vlády využije životné skúsenosti profesora Dušana Čaploviča vo vedení ministerstva školstva. Poslednou jasnou nomináciou je Erik Tomáš, niekdajší redaktor, neskôr hovorca ministra vnútra a nateraz vedúca osobnosť zodpovedná za mediálny obraz SMER-u. Nastúpi do pozície riaditeľa tlačového a informačného odboru Úradu vlády. Sám to potvrdil v rozhovore pre istý denník. S tým, že pre budúceho premiéra vytypuje novú hovorkyňu.

  • OPOZÍCIA SA NEVIE DOHODNÚŤ

Štyri opozičné strany KDH, SDKÚ, MOST a SaS majú zjavne problém s Obyčajnými ľuďmi Igora Matoviča. Aj keď sa po ťažkých rokovaniach napokon vďaka ústupku Bélu Bugára zhodli na tom, že spolu podporia Eriku Jurinovú do kresla podpredsedníčky parlamentu, potvrdené to bude až po tajnom hlasovaní. Naopak, na menách predsedov parlamentných výborov sa dohodnúť stále nevedia. Aj keď – ako tvrdí práve predseda MOST-u – „veď o nič nejde, aj tak má vládnuci SMER vo výboroch početnú prevahu“.

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.