Nejde len o Svätopluka


Peter VALO štvorec

AKO BOLO, ČO BOLO

Peter VALO

Ku cti prvej Ficovej vlády slúži, že postavila na bratislavskom hrade monument, ktorý symbolizuje našu modernú európsku štátnosť. Odhalenie jazdeckej sochy kráľa Svätopluka bolo ako lakmusový papierik a vyfarbilo tých, ktorí vlastný štát nechceli, ale radi by v ňom vládli. Boli pohoršení, že pri vychádzaní z hradu uvideli konský zadok. Stavím sa, že keby koňa otočili naopak, tak by frflali, že im ten zadok prekáža, keď prichádzajú na hrad.

Ak by im mal sochár vyhovieť, musel by spáchať koňa s dvomi hlavami, ktorý by mohol konkurovať dvojchvostému českému levovi. Odporcom sochy prekážalo, že na sochu, ktorú stvárnil grátis Ján Kulich a postavili ju za peniaze zo zbierky, nevypísali konkurz. Ani ich nenapadlo, že by oni urobili zbierku na „krajšieho Svätopluka“, ktorého by urobil niekto iný. Národ by sa potešil, keby uvidel v modernom stvárnení svätoplukovskej témy šípky, trojuholníky, pokrútené rúry, hajzlové misy či vnady „monalisy“.

Po voľbách 2010 sa dostal k moci dzurindo-sulíko-hrušovsko-bugárovský zlepenec. Predsedom Národnej rady SR sa stal Sulík z OLO. Nesplnil predvolebné sľuby, ktoré dal časti „mariškichtivej“ mládeže a homosexuálom. Nuž chcel ukázať, že predsa len čosi spraví a pustil sa do Svätopluka. Na jeho znehodnotenie zostavil spoľahlivú komisiu. Budila dojem zarytých vegetariánov, ktorí musia hodnotiť súťaž mäsových výrobkov. Unisono odsúdila nápis na podstavci, ktorý hovoril o kráľovi Starých Slovákov. Vraj urážal Moravanov, lebo Svätopluk bol aj ich panovníkom. Nuž bol, ale prečo mu nestavajú sochy? Žeby sa báli vládnych Čechov, ktorým práve náš kráľ Svätopluk dal pokrstiť ich knieža Bořivoja?

Potieraním Starých Slovákov nahrávala komisia maďarským historikom, ktorí radi tvrdia, že tu Slovákov nebolo. Vyvraždené územie osídlili vraj Nemci a iní. Nechcú povedať, od koho sa Nemci a iní naučili našu reč. Prekladateľ Blahoslav Hečko hovoril, že slovenčina je epicentrom slovanských jazykov. Asi na tom čosi bude: Prečo Čech a Poliak nerozumejú Rusovi, no zato my rozumieme Rusovi, Poliakovi i Čechovi?

Zavarskej komisia napriek odporu verejnosti, vatikánskym a iným dokumentom, ktoré jasne hovoria „rex“, teda kráľ, odobrala Svätoplukovi titul. Puklicou dali zakryť znak, aký nájdete aj na rebre v skalickom kostole a pochádza z trinásteho storočia. Antikrížové ťaženie pripomínalo seriál Kríž v osídlach moci nakrútený komunistickou pezlárovskou kamarilou, proti ktorému sa postavil tajný biskup Korec. Jeho skvelá esej je aktuálna aj dnes. Nuž nečudo, že sa charizmatický kardinál Korec ozval aj na obranu Svätopluka. Pochopil, že nejde o sochu, ale o historickú ukotvenosť slovenskej štátnosti. Svätoplukovo kráľovstvo je nesporne staršieho dáta, ako sú letopisy prvých maďarských a českých kráľov.

Barbarské ťaženie proti Svätoplukovej soche spôsobilo, že sa o Svätopluka začal zaujímať aj ten, kto o ňom nič nevedel. Adekvátne vzrástli aj sympatie k SMER-u, ktorého lídri prispeli k osadeniu sochy. Vláda, vedená šéfkou nadácie maďarského miliardára Sörösa, padla. Na Hrade zanechala sulíkovskými zmenami dokatovaného Svätopluka. Terajší predseda NR SR by mal veci uviesť na pravú mieru.

Medzitým skupina spoluobčanov postavila pred Slovenské národné múzeum sošku prezidenta Masaryka, zároveň chceli z námestia Ľudovíta Štúra odpratať súsošie štúrovcov a nahradiť ho Máriou Teréziou. Keď narazili na odpor verejnosti, nepodarenú repliku sochy imperátorky vycapili neďaleko odtiaľ. Zatiaľ. Čochvíľa oslávime dvadsiate výročie vzniku druhej samostatnej Slovenskej republiky. Odhlasovali ju v starej budove národnej rady. Nepatrilo by sa na ňu konečne osadiť pamätnú tabuľu?Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.