3 OTÁZKY pre: Milana S. ĎURICU, historika európskeho významu

thumbnail

Boľševici majú strach z pravdy. Po zverejnení informácií, že Ústav dejín kresťanstva (ÚDK) vydal kalendár s vyobrazením prezidenta prvej Slovenskej republiky Jozefa Tisa, ktorý údajne podľa denníkov Pravda a N hajluje, navštívili váš byt príslušníci kriminálnej polície. O čo sa zaujímali?

  • Policajti mi zazvonili pri mojich dverách, do bytu však nevstúpili. Komunikovala s nimi moja opatrovateľka. Ja som práve odpočíval v inej izbe. Ako mi referovala, pýtali sa na Ústav dejín kresťanstva ako vydavateľstvo spomínaného kalendára. Ja som ten ÚDK založil a vydal v ňom sériu malých publikácií. Už niekoľko rokov som sa od akejkoľvek činnosti utiahol. Mám už deväťdesiatdva rokov.

Na čo konkrétne sa v súvislosti s vydaním inkriminovaného kalendára pýtali? Ako ste sa na jeho zostavení a vydaní podieľali?

  • S vydaním kalendára ja osobne nemám nič do činenia. Ako vydavateľstvo kalendára uviedol ÚDK jeden z mojich bývalých spolupracovníkov Ján Košiar. Ak sa kalendár niekomu nepáči, má právo vysloviť svoju mienku. Všetci však dobre vedia, kto je za Denníkom N a Pravda. Iba boľševické systémy vidia v slobode tlače niečo hrozného. V demokratických štátoch sa rešpektuje sloboda v tom, že ak sa uverejní historická fotografia, musí to zodpovedať historickej skutočnosti.

Čo bolo zámerom pri vydaní tohto kalendára? Nevnímate jeho vydanie ako propagáciu extrémizmu na Slovensku?

  • ÚDK nemal nijaké osobitné zámery s kalendárom. Mladý historik prišiel s tým, že vydáva nový slovenský kalendár, či ho môže uviesť ako vydavateľstvo ÚDK. Vedúci vydavateľstva to odsúhlasil. ÚDK od svojej existencie vždy podporoval mladých autorov, aby sa mohli predstaviť verejnosti svojou prácou.

 

Zhováral sa Maroš SMOLEC

 Foto: archív SHO

 1 Komentár

  • Peter

    Na straz ! 😀

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.