3 otázky pre: profesora Jozefa BÍREŠA, ústredného riaditeľa ŠPVS SR

thumbnail

Trh neraz ponúka aj nevhodné potraviny

  • Nekvalita potravín na našom trhu je alarmujúca. Minister pôdohospodárstva vyhlásil predajcom vojnu, čo Štátna potravinová a veterinárna správa (ŠPVS SR)?

Tejto oblasti sa čoraz intenzívnejšie venujeme a dôkazom môže byť aj to, že narastá objem sankcií. Samotní spotrebitelia nás upozorňujú – napríklad aj fotografiami, ktoré nám posielajú, na tovar, ktorý nespĺňa kritériá kvality. Trvalým problémom sú takzvané čerstvé zemiaky. V reštauráciách často končia zemiaky naklíčené, lebo tam to zákazník nevidí.

  • Zaujímajú nás tovary, ktoré sú určené pre malé deti. To je najrizikovejšia skupina konzumentov.

Pri istom našom tuzemskom jogurte určenom pre najmenších si predajca dal toľko námahy, že preznačil dátum spotreby. Je to veľmi citlivý problém. Pozor si treba dávať aj pri šunkách určených pre deti. O šunkách pre najmenších by som mohol dlho pokračovať. Z pohľadu výrobcov a predajcov je takéto niečo vysoko neseriózne. Veď ide výlučne o potraviny pre deti. Ale aj konzumentov húb treba varovať, aj keď obal propaguje povedzme huby zo Slovenska, dovážame ich z Číny.

  • Verejnosť má varovať internetový portál ministerstva pôdohospodárstva, na ktorom sa obsahovo podieľa aj potravinová a veterinárna správa.

Je to portál, ktorý má aj na naše očakávania mimoriadnu návštevnosť. Momentálne je na tejto stránke vo forme výsledkov zverejnených až dvadsaťtri tisíc kontrol. Z toho je viac ako päť tisíc kontrol vyhodnotených ako kontroly s nedostatkami. Na tejto internetovej stránke si zákazník môže overiť kvalitu a poctivosť až päťtisíc výrobcov a predajcov, a to až na úroveň regiónov.

Zhováral sa Ivan BROŽÍK

Foto: archív SNNPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.