Poézia ôsmy raz rezonovala pod Urpínom

thumbnail

Festival poézie Ars Poetica Neosoliensis spestruje Banskobystrické kultúrne leto. Letné kultúrne akcie sa stali fenoménom slovenských miest. Pod už zavedeným názvom Kultúrne leto sa zvyčajne skrýva pestrá zmes umeleckých a zábavných produkcií. Od obligátnych hudobných koncertov cez divadelné predstavenia, historické rekonštrukcie až po rôzne literárne akcie. O literárnom festivale poézie Ars Poetica Neosoliensis v Banskej Bystrici sme na stránkach SNN už informáciu priniesli. Ide o zaujímavú akciu, na ktorej sa obyvatelia centra stredného Slovenska môžu nechať unášať básňami zaujímavých našich, ale aj cudzích autorov. Tentoraz sme boli pri tom.

Zdá sa, že poézia sa začína intenzívnejšie vracať do kultúrneho povedomia Slovenska. Po rokoch útlmu, keď básnické zbierky vychádzali bez väčšieho čitateľského rozruchu a poetické slovo znelo  komorne, bez väčšieho záujmu médií, pribúda autorských čítaní, prezentácií básnických zbierok a s vďačným ohlasom sa stretávajú aj festivaly poézie. Jeden z tých úspešných, banskobystrický festival Ars Poetica Neosoliensis, vstúpil už do svojho ôsmeho ročníka a 12. júla 2018 sa konala na Námestí SNP v Banskej Bystrici jeho druhá časť.

NÁVOD NA FESTIVAL

Organizátor festivalu a básnik Miroslav Kapusta.

Keby sme mali poskytnúť „návod“, ako zorganizovať festival poézie, tak v tomto prípade bolo prvým impulzom náhodné stretnutie  dvoch zanietených ľudí. Pred ôsmimi rokmi sa stretli básnik Miroslav Kapusta a herec, spevák a režisér STV v jednej osobe Igor Šimeg. Témou ich rozhovoru bola podpora poézie.  Bol to práve Igor Šimeg, ktorý prišiel s myšlienkou  využiť na daný cieľ blížiace sa dni Banskobystrického kultúrneho leta, pričom dal celému projektu do vienka svoje dlhoročné odborné a manažérske skúsenosti.   Prvý muž zo spomínanej dvojice Miroslav Kapusta, poeticky činný v literárnom klube Litera 2, využil svoje kontakty na autorov z celého Slovenska a znalosť našej literárnej scény. Mimochodom, čo sa názvu festivalu týka, „Neosolium“ je jedno z najstarších, písomne zachovaných názvov dnešnej Banskej Bystrice. Napriek rôznym, poväčšine ekonomickým ťažkostiam sa  Ars Poetica Neosoliensis postupne stala  akceptovaným a rešpektovaným medzinárodným festivalom poézie, spevu, hudby a výtvarného umenia, pričom pre niektorých autorov sa stala tiež odrazovým mostíkom v ich umeleckej kariére.  Na predchádzajúcich siedmich ročníkoch festivalu sa doteraz zúčastnilo v šesťdesiatich dvoch cykloch celkom päťstodvanásť účinkujúcich, pričom účinkujúcich videli na dvoch hlavných scénach. Prvou z nich je  Námestie SNP a druhou, komornejšou a „slávnostnejšou“, je  Cikkerova sieň mestskej radnice.   Tohtoročný festival poézie Ars Poetica Neosoliensis otvorili organizátori 21. júna 2018 a medzi pozvanými autormi najväčší úspech zaznamenali básnici Ján Tazberík a Benjamín Škreko.

BÁSNICI V MESTE

Druhé stretnutie básnikov a poetiek v rámci festivalu poézie sa uskutočnilo 12. júla 2018 na Námestí SNP v Banskej Bystrici, konkrétne na terase Forum Caffé ‒ restaurant. Počasie účastníkom aj divákom mimoriadne prialo, a tak šesť básnikov a poetiek mohlo predstaviť skutočne pestrú ponuku poetických štýlov, pričom samotné autorské čítanie len umocňovalo zážitok z čítaných básní. Ako prvá sa predstavila prozaička a poetka Zuzana Kuglerová básňami z pripravovanej básnickej zbierky Zakázaná záhrada. Nasledoval známy, oceňovaný a najmä vtipný český básnik Alois Marhoul a po ňom čítala svoje vnútorne bohaté básne česká poetka Zita Malaníková. Scéna potom patrila slovenskému básnikovi Marošovi Bančejovi a jeho poézii založenej na neustálom konflikte našich túžob a každodennej reality, po ňom ponúkol divákom svoje  básne a aforizmy zvolenský básnik a aforista Ondrej Kalamár a poetické popoludnie uzavrel organizátor festivalu, domáci autor Miroslav Kapusta. Multiumelecký charakter podujatia podčiarkla skupina Rebel´s band Country a výstava obrazov výtvarníčky  Sonji Böhmerovej.

KREATÍVNY PRIEMYSEL

Ars Poetica Neosoliensis sa teda stala neodmysliteľnou súčasťou kultúry v Banskej Bystrici, čo sa odráža i v jej každoročnom začlenení do programu Banskobystrického kultúrneho leta a tohto roku aj udelením grantu z Fondu na podporu umenia. V podstate sa ukázalo, že dobrovoľní a zapálení organizátori dokážu zorganizovať podujatie, ktoré má zmysel nielen v kultúrnom živote mesta, ale aj na  mape kultúrnych podujatí na Slovensku. Európska únia pred niekoľkými rokmi začala vovádzať do praxe program Kreatívny priemysel. Ide o to, že kultúra, jej výstupy, akými sú rôzne festivaly, prehliadky, výstavy, koncerty a iné podujatia, vie vygenerovať často veľmi zaujímavé ekonomické výsledky. V spojení s cestovným ruchom ide nesporne o spojenie dvoch dôležitých aspektov. Kultúrne obohatenie obyvateľstva a oživenie turistickej sezóny, čo sa prejaví, utilitárne povedané, aj na tržbách obchodných, ubytovacích a stravovacích zariadení v mieste konania akcie. Ars Poetica Neosoliensis teda neprináša len poéziu zo Slovenska, ale aj z Poľska, Čiech či Rakúska, ale spestruje a obohacuje kultúrny a spoločenský život v Banskej Bystrici. A to rozhodne nie je málo.

Alexander GOCZ‒ Foto: autor

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.