Alexander Dubček v  panteóne

thumbnail

Matica slovenská odhalila ďalšiu bustu v Aleji dejateľov v Martine. Pri príležitosti Roka Alexandra Dubčeka 2021 a 158. výročia vzniku Matice slovenskej odhalila národná ustanovizeň 4. augusta 2021 bustu Alexandra Dubčeka v Aleji dejateľov pred svojou sídelnou budovou v Martine. Slávnostné podujatie poctil svojou záštitou politikov syn Pavol Dubček v prítomnosti širšej rodiny Dubčekovcov. Odkaz Alexandra Dubčeka pôsobil tak, ako keby bol šitý na mieru súčasnej spoločnosti, a to najmä politikom. „Otec hovoril, že politiku nerobí pre seba, ale pre ľudí. A takto by mala rozmýšľať väčšina politikov a bolo by na zemi dobre. Ďakujem za úctu k práci môjho otca. Celý jeho život bol obetavosť, ako on hovoril, pre dôstojný život človeka. To bol jeho cieľ, a nie príslušnosť k nejakej politickej strane. Vtedy bol spokojný a najšťastnejší, keď ľudia boli spokojní a darilo sa im,“ zdôraznil doktor Pavol Dubček.

  • ČESTNÝ ČLEN

Dôvody, prečo práve matičiari odhalili bustu Alexandrovi Dubčekovi, sú historicky významné. V roku 1968 mu ustanovizeň udelila čestné členstvo, ktoré v matičnej histórii získalo len niekoľko osobností. Dubček navštívil Maticu slovenskú v rokoch 1963 pri príležitosti stého výročia vzniku Matice slovenskej, ale aj neskôr v roku 1992. Aj tieto dáta a fakty priniesol dopoludňajší odborný seminár. Hovorilo sa nielen o význame Alexandra Dubčeka, ale najmä o jeho národnom presvedčení, ktoré v politike premietol do boja za lepšie postavenie slovenského národa v socialistickom Československu či za prinavrátenie spolkového, demokratického a samosprávneho charakteru Matice slovenskej. Národná ustanovizeň prišla o svoje postavenie po uchopení moci komunistami po druhej svetovej vojne, ktorí ju už v roku 1953 takmer zlikvidovali. Len vďaka niektorým slovenským politikom si zachránila vlastnú existenciu, aj keď už len v degradovanej forme ako knihovedný ústav. Až Alexander Dubček dokázal vytvoriť ovzdušie, v ktorom sa mohla aj Matica slovenská opäť slobodnejšie nadýchnuť. To však netrvalo dlho a obdobie normalizácie ju vrátilo späť pod ideologickú kontrolu komunistickej strany.

BRONZOVÁ SYMBOLIKA

Bronzovú bustu od sochára Tomáša Polonského tak vnímajú matičiari ako zhmotnenie jeho zásluh a odkazu pre Slovákov a Slovenky. „Matica slovenská symbolicky včlenila Alexandra Dubčeka medzi najvýznamnejších dejateľov a činovníkov slovenského národa. Chcem zdôrazniť, že je to veľká pocta aj jeho kultúrnej činnosti. Dubček je síce vnímaný ako politik a štátnik, ale zabúda sa na jeho kultúrny a spoločenský presah,“ pripomenul predseda MS Marián Gešper. Ako dodal, v šesťdesiatych rokoch minulého storočia prinavrátil Matici spolkový a samosprávny charakter, ktorý však trval len do čias do normalizácie. „Matica slovenská bola v päťdesiatych rokoch perzekvovaná. A práve Dubček návštevou z augusta 1963 akoby symbolicky umožnil nadýchnuť sa našej najstaršej národnej kultúrnej ustanovizni,“ uzavrel M. Gešper.

Zhromaždeniu sa prihovoril aj podpredseda Národnej rady SR Juraj Blanár, ktorý vyzdvihol Dubčekove politické, demokratizačné a sociálne zásluhy: „Alexander Dubček začal niečo, čo si vtedy nedovolil žiadny štát na svete – budovať skutočný demokratický socializmus s ľudskou tvárou. Priniesol do spoločnosti spravodlivosť, sociálnu rovnosť, a predovšetkým žičlivosť. Preto vážme si osobnosť Alexandra Dubčeka, a to nielen dnes.“ Na podujatí sa zúčastnili viacerí poslanci Národnej rady SR – Ľubica Laššáková, Richard Takáč, Miloš Svrček, Igor Hus, Richard Raši a Ján Blcháč. Nechýbali primátor mesta Martin Ján Danko, starostka obce Uhrovec Zuzana Máčeková, rektor Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne Jozef Habánik či martinský rímskokatolícky dekan Pavol Gera a martinský evanjelický farár Milan Kubík. Matica slovenská zároveň odovzdala diplomy novým zakladajúcim členom MS Richardovi Takáčovi, Daliborovi Steindlovi a Jánovi Kristeľovi.

Kultúrne podujatie v areáli Matice slovenskej ozvláštnili tematické piesne Karola Duchoňa Šiel, Šiel a Karla Kryla Morituri te salutant, výstava fotografií z Archívu MS pod názvom Vzťahy Alexandra Dubčeka s Maticou slovenskou či dobový automobil Tatra 603 z Veterán klubu Martin. Výstava fotografií bude na nádvorí MS v Martine dostupná do 31. augusta. Potom poputuje ďalej až do novembra 2021, keď si pripomenieme sté výročie narodenia Alexandra Dubčeka.

Veronika GRZNÁROVÁ - Foto: Michal LAŠUT

Fotogaléria a viac informácii čítajte TUPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.