Bačovanie Igora Matoviča nás vyjde draho

thumbnail

Pavel ĽUPTÁK: Bývalá koalícia nemala nijakú koncepciu rozvoja Slovenska. Bývalá vládna koalícia pod vedením OĽaNO zanechala verejné  financie v katastrofálnom stave. Oslovili sme preto podpredsedu Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti a člena Výboru NR SR pre financie a rozpočet Pavla ĽUPTÁKA (SNS), aby zhodnotil jej amatérske a chaotické vládnutie, ktoré div že nepriviedlo  Slovensko na grécku cestu...

  • Do akej miery za tento stav nesie zodpovednosť bývalý premiér a minister financií Igor Matovič?

Štátny rozpočet pripravuje ministerstvo financií. Prerokuje ho vláda a následne odsúhlasuje parlament. Všade malo OĽaNO väčšinu. Čiže zodpovednosť Igora Matoviča aj ako predsedu vlády a neskôr aj ministra financií je absolútna. Prirovnal by som počínanie Igora Matoviča a celej bývalej koalície k dieťaťu, ktoré má platobnú kartu rodičov a v nákupnom centre si môže kupovať, čo chce. Dieťa ešte nepozná hodnotu peňazí a ako ťažko a dlho treba pracovať, aby rodičia zaplatili jeho nákupné rozmary. Všetci chápeme, že v tomto príklade platiaci rodičia sme my všetci občania Slovenska. Všimnime si, že v stranách bývalej vládnej koalície nemali ani jediného rešpektovaného ekonóma alebo národohospodára. A nemali ani nijakú koncepciu na rozvoj Slovenska. Boli ako loď bez kapitána a navigácie. A takáto loď vždy skončí na útese a potopí sa. Igor Matovič mal a aj má jedinú dobre prepracovanú koncepciu ‒ útočiť na domnelú „smerácku mafiu“ a získavať tak hlasy voličov, ktorí sa rozhodujú na základe pocitov, a nie na základe rozumu. V týchto voľbách mu už klesali percentá. Preto načrel medzi voličov v rómskych osadách fintou o päťsto eurách za hlas.

  • Akým spôsobom chcete znížiť deficit a zadlženosť Slovenska, aby sa nenarušil sociálny štandard obyvateľstva?

Treba si otvorene povedať, že jediný spôsob, ako sa dá znížiť deficit a zadlženosť, je zvýšenie príjmov štátu. Prvým nástrojom sú rozumné opatrenia na zvýšenie príjmov z nových investícií formou cielenej a systematickej podpory podnikateľského prostredia. Druhým je objavenie nových ložísk nerastných surovín. Tretím nástrojom je zníženie výdavkov na chod štátu. Posledným štvrtým nástrojom je zvyšovanie daní. Vzhľadom na to, že posledné tri bývalé vlády nijaké nové významné investície nerealizovali, Slovenskej republike sa počas troch rokov neúmerne zvýšili výdavky štátneho rozpočtu. Keďže sa u nás nenachádzajú nijaké zásoby strategických nerastných surovín, príjmy z ťažobného priemyslu sú do štátnej kasy nulové. Za neúmerným zvýšením výdavkov zo štátneho rozpočtu stoja aj ekonomické sankcie Európskej únie voči Ruskej federácii. Treba to neustále pripomínať, že za ich prijatie „hrdo“ zahlasoval bývalý predseda vlády Eduard Heger. Preto musel štát kompenzovať zvýšenie cien energií a inflácie. Robil to však nesystematicky a chaoticky. Dôsledkom tohto amaterizmu sa zneistilo podnikateľské prostredie. Mnoho fabrík takmer skolabovalo. Výrobu musela ukončiť hlinikáreň v Žiari nad Hronom. Navyše rozhodnutím bývalého ministra obrany Jaroslava Naďa sa neuvážene odzbrojili naše ozbrojené sily bezhlavým darovaním vojenskej techniky na Ukrajinu. Naša vláda musí preto zvýšiť výdavky na nákup vojenskej techniky, ktorá zabezpečí návrat k obranyschopnosti Slovenskej republiky vlastnými silami.

  • Vráťme sa však k pôvodnej otázke. Ako chcete konsolidovať verejné financie, aby sa opatrenia čo najmenej dotkli nízkopríjmových skupín obyvateľstva?

Budem úprimný. Bačovanie Igora Matoviča nás bude niečo stáť. Ako koalícia urobíme všetko pre to, aby to bolo čo najmenej bolestivé. Jednou z možností je aj vyššie zdanenie tabakových výrobkov a sladených nápojov. Áno, zrejme sa nevyhneme ani znižovaniu počtu pracovníkov vo verejnej správe. Chcem však upozorniť, že ak by sme sa odhodlali k tomuto kroku, budeme k nemu pristupovať citlivo a zodpovedne. Ďalším kľúčovým opatrením je zavedenie výdavkových limitov.

  • Opozičná strana SaS prišla s informáciou, že vláda sa chystá zvýšiť DPH a spotrebné dane. Podľa jej názoru má ísť o jednu z možností konsolidácie verejných financií. Do akej miery viete vylúčiť tieto špekulácie?

V oblasti zvyšovania daní sa vláda usiluje vyhnúť plošnému zvýšeniu DPH. Ide sa skôr cestou zvýšenia spotrebných daní na tabak, alkohol, sladené nápoje a aj zvyšovaním rôznych poplatkov. Snaha je, aby sa najslabšie sociálne skupiny neprepadli do chudoby. Naša vláda rieši problémy, ktoré nám zanechal Igor Matovič, keď narábal s verejnými financiami neodborne, nekoncepčne a doslova hlúpo.

  • Je o vás známe, že ste boli v minulosti člen KDH. Ako vnímate fakt, že toto hnutie podporovalo v prezidentských voľbách progresívneho liberála Ivana Korčoka?

Áno, je to pravda. Ja som jeden zo zakladateľov KDH. Patril som medzi prvých členov rady a neskôr aj predsedníctva KDH. Hnutie stálo na troch pilieroch ‒ kresťanskom, národnom a sociálnom. Preverenie národného piliera prišlo, keď bolo treba zaujať postoj k štátoprávnemu usporiadaniu česko-slovenskej federácie alebo vzniku samostatného Slovenska. Tu KDH neobstálo a došlo k rozdeleniu hnutia a vzniku novej strany Slovenského SKDH na čele s Jánom Klepáčom. Ja som sa pridal k novej národnej platforme, ktorá ma neskôr priviedla do SNS. Moja pronárodná orientácia je  teda preverená časom, postojmi i skutkami. Na základe svojich skúseností, hodnotím súčasnú podporu KDH Ivanovi Korčokovi ako výraz istej kresťanskej poslušnosti voči autoritám. Toto by však nemalo mať v politike miesto a KDH to veľmi škodí.

  • Ako hodnotíte výsledky prezidentských volieb z pozície národno-kresťanského politika?

Peter Pellegrini bola moja druhá voľba. Prvou bol pán Štefan Harabin. Ale hodnotím s nadšením spojenie Slovákov v druhom kole, v ktorom volili dnes už bývalého predsedu Národnej rady SR ako hlas proti liberálovi Ivanovi Korčokovi. To je veľká vec, ktorá nám dáva nádej. Je to aj záväzok pre nového prezidenta. Trúfam si povedať, že Peter Pellegrini sa zhostí úlohy prezidenta tak dobre, že sa stane prvou voľbou nás národniarov a kresťanov aj v budúcich prezidentských voľbách.

Zhováral sa Juraj DOMIN Foto: autorPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.