Banka lásky a Zaľúbená Štiavnica 2020

thumbnail

Básnika Andreja Sládkoviča predstavia formou, aká mu je najbližšia

Kto z nás, ešte zo školských lavíc,  by si nespomenul na azda najslávnejšiu strofu básne Andreja Sládkoviča Marína? Možno mi tvojich úst sa odrieknuť, / možno mi ruku nedostať,/ možno mi v diaľky žiaľne utieknuť, / možno mi nemilým ostať, / možno mi ústam smädom umierať, / možno mi žialiť v samote, / možno mi život v púšťach zavierať, / možno mi nežiť v živote, / možno mi seba samého zhubiť: / nemožno mi ťa neľúbiť!/

Banská Štiavnica je známa svojou baníckou minulosťou. Ale nielen ňou. Práve v tomto mestečku sa odohral skutočný príbeh osudovej lásky básnika Andreja Sládkoviča (Braxatorisa) k Maríne Pischlovej, ktorú „vyspieval“ v najdlhšej ľúbostnej básni. Jeho skladbu Marína od roka 2017 evidujú ako svetový rekord. Romantický básnik, azda „najpoetickejší“ v štúrovskej družine, ju písal dva roky, má dvetisícdeväťsto veršov a takmer stotisíc znakov... Tieto skutočnosti boli pri príležitosti dvojstého výročia od narodenia básnika impulzom na vznik projektu Zaľúbená Štiavnica 2020. „Zámerom je spopularizovať mesto najdlhšej ľúbostnej básne sveta a dostať ho tak na celosvetovú mapu najzaľúbenejších miest. Do spoločnosti takých pútnických miest lásky, akými sú Paríž či Verona,“ uviedol Igor Brossmann, iniciátor projektu a spoluzakladateľ Banky Lásky, ktorá sídli v dome, kde Marína prežila väčšinu svojho života. Pôvodne sa projekt mal naplno rozbehnúť v máji, ale aj v Banskej Štiavnici menil predsavzatia ľudí a organizátorov podujatí koronavírus, a tak sa mnohé termíny posúvali...

§  ŠTYRI AKTIVITY 

Štyri kľúčové aktivity projektu Zaľúbená Štiavnica spočívajú v tom, že najkrajšie ľúbostné básne z Maríny Andreja Sládkoviča vystúpia z knižky. Návštevníci sa s nimi stretnú v uliciach, vo vytypovaných zariadeniach aj pri romantických prechádzkach v okolí. Ale poďme pekne po poriadku. Pri Poézii v uliciach organizátori na operadlá lavičiek umiestnili desiatky veršov Sládkovičovej  Maríny v slovenskom  a anglickom jazyku. Veria, že si tak nájdu cestu aj k tým, ktorí sa k nim ešte nedostali alebo si k nim cestu len hľadajú. Navyše, vďaka  QR kódom na operadlách sa dozvedia, čo všetko ich v rámci projektu čaká. Ďalšia časť projektu – Miesta, ktoré zrodili najdlhšiu ľúbostnú báseň sveta – ráta s dvadsiatimi najkrajšími lokalitami Banskej Štiavnice, ktoré Marína a Sládkovič navštívili a boli inšpiráciou pre básnika. Mestská hra Zlož vlastnú ľúbostnú báseň z krásnych veršov  Maríny je postavená na tom, že každá z prevádzok zapojených do projektu ponúkne hosťom „ľúbostný“ produkt, po zakúpení ktorého dostane hosť nálepku s veršom.

§  TVORIVÉ PROJEKTY

Každý, kto sa do hry zapojí, vlepí verše do herného plánu. Cieľom je získať čo najviac veršov z Maríny a zložiť z nich vlastnú  ľúbostnú  báseň. Vinou korony sa štart tejto hry posunul z mája na jeseň 2020.  Podobne ako prvý ročník festivalu ľúbosti a krásy Štiavnický Ľúbfest, ktorý sa mal na Trojičnom námestí a v priľahlých uličkách mesta uskutočniť 19. – 21. júna,  organizátori  preložili o rok.

 

Text a foto: Marián ŠIMKULIČ

   

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.