Bezprizorný bloger viac ako profesor histórie

thumbnail

Prezident Kiska neuznáva Svätopluka ako kráľa starých Slovákov. Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska vychádza v ústrety neznámemu blogerovi denníka SME Karolovi Šebovi  pred renomovanými slovenskými historikmi a ich celoživotným vedeckým výskumom. Na oficiálnej webovej stránke www.prezident.sk  v stati Krátka história Slovenska totiž povolil odstrániť textácie niektorých historických udalostí slovenských dejín práve na základe upozornenia blogera, ktorý neštudoval históriu, ale sociálne vedy v Českej republike. Šebo ako nadšený cestovateľ po Ázii je pre prezidentskú kanceláriu vierohodnejším zdrojom ako napríklad profesori Richard Marsina alebo Matúš Kučera. Bloger SME navrhol, aby sa z pôvodných textov o slovenskej histórii vypustili časti, ktoré sa venujú práve slávnej histórii Slovákov. Ako uviedol hovorca prezidenta, tiež bývalý novinár zo SME, Roman Krpelan pre portál Aktuality.sk, blogerovi sa za jeho upozornenia poďakovali.

 • ČO VYPUSTILI

Na internetovej stránke sa už nenájdu okrem iných aj nasledujúce tvrdenia:

 • „Slovania v 6. storočí vytvorili prvú samostatnú Samovu ríšu, ktorá mala hlavné sídlo Wogastisburg v okolí dnešnej Bratislavy.“
 • „Prvý samostatný štát – Veľkomoravskú ríšu ‒ založili starí Slováci v 8. a 9. storočí, keď ich kniežatá Pribina, Rastislav, Mojmír a najmä kráľ Svätopluk ju sformovali na vplyvný štátny útvar.“
 • Podľa Kisku - okrem Tomáša Masaryka a generála Milana Rastislava Štefánika - mal nemalý podiel na vzniku spoločného česko-slovenského štátu Edvard Beneš. Teda ten politik, ktorý verejne popieral slovenský národ. 
 • „Vrcholná schôdzka dvoch najvyšších predstaviteľov USA a Ruskej federácie v roku 2005 dodala hlavnému mestu nezávislej Slovenskej republiky Bratislave novú dôstojnosť a Bratislavskému hradu punc prvoradej dôležitosti. Slováci sú za túto dôveru patrične hrdí.“ Ani tento výrok už na stránke nie je.
 • Na stránke bolo, že obrovské emancipačné nadšenie Slovákov sa objavilo po zamatovej revolúcii v roku v 1989. O nadšení z emancipácie Slovákov sa na prezidentskej stránke už nedočítate.
 • Jedna zmena sa týkala aj Matice slovenskej: „Roku 1863 v Martine Slováci po Tatríne založili vplyvnú celonárodnú kultúrnu a vzdelávaciu inštitúciu – Maticu slovenskú, ktorú maďarská vláda v roku 1875 zakázala.“ Prezident prijal, že Maticu zakázala uhorská a nie maďarská vláda.
 • REAKCIA MATICE

„Desiatky historikov, archeológov, literárnych historikov, jazykovedcov, architektov a umelcov z renomovaných vedeckých pracovísk upozornili v roku 2010 na to, že kráľ Svätopluk patrí k najvýznamnejším historickým osobnostiam slovenských dejín. Bol rešpektovaným partnerom vtedajších európskych panovníkov a Svätej stolice. Ako taký – mocný a suverénny panovník – vošiel do historického povedomia Slovákov. V kolektívnej pamäti reprezentoval Svätopluk túžby celých generácií Slovákov po samostKiska Svätopluk - webatnom a nezávislom živote. Naňho a na jeho kráľovstvo sa odvolávali ideológovia slovenského národného obrodenia a slovenského národného hnutia, keď zdôvodňovali historické právo Slovákov na samostatný národný a štátny život. Preto spochybňovanie a negovanie Svätopluka pokladáme nielen za znevažovanie slovenských dejín, ale aj za znevažovanie slovenského národa a jeho prirodzeného práva na samostatný štátny život.

K  termínu starí Slováci  zaujali historici stanovisko už v roku 1999. Ustálenie odbornej terminológie v každom vednom odbore je úlohou odborníkov. Slovenská historiografia v nesuverénnych podmienkach habsburskej monarchie a česko-slovenského štátu sa nedostatočne zaoberala týmto problémom pomenovania našich predkov, dnešných Slovákov označovala niekedy ako Slovanov, hoci už od 9. storočia sa hovorí o Čechoch, Maďaroch a Nemcoch, aj keď je dokázateľné, že na tomto území žijeme nepretržite. Potvrdzuje to kontinuita osídlenia, ale najmä pomenovania riek, hôr a naše priezviská. Pomenovanie starí Slováci zodpovedá teda nielen potrebám slovenskej historickej vedy, ale aj realite, v ktorej naši predkovia, v tom čase označovaní ako Sloveni (Slovenky a slovenčina), jestvujú bez zmeny dodnes, a dnešnému stavu národa v podmienkach suverénnej Slovenskej republiky, čo iba zdôrazňuje potrebu vnímať dejiny v súlade s kladným hodnotením celej etnogenézy národa a jeho národno-emancipačného vývoja,“ uviedol pre Slovenské národné noviny riaditeľ Historického ústavu Matice slovenskej historik Peter Mulík.

Maroš SMOLEC – Karikatúra: Andrej MIŠANEK2 Komentárov

 • Tatiana Šipovova

  Žiadni starí Slováci neexistovali. Boli len starí Sloveni.
  My sme Sloveni ! Muž - Sloven, žena Slovenka, majú slovenské deti, hovoria slovenskou rečou a majú svoju Slovenskú zem a slovenské občianstvo.
  Za Slovákov nás označujú len ľudia, ktorí nemajú slovenské cítenie.
  Slovák obýva územie Slovácka, ktoré je na Morave (v Čechách) !

  • Starý Moskvič tvrdé Auto

   Nie Sloveni ale Slovieni.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.