Čaplovič si váži matičné podnety

thumbnail

Ešte ako minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Dušan Čaplovič sa listom poďakoval Matici slovenskej za podnety, prejavený záujem o problematiku rezortu školstva a zaslané komuniké z Matičného okrúhleho stola, tie mu poslal správca MS Maroš Smolec. Podujatie na tému Podpora kvality života Slovákov na slovenskom juhu sa konalo vo Fiľakove 28. mája.

„Vážim si názory a podnety, ktoré sú v komuniké obsiahnuté.“ uviedol D. Čaplovič a doplnil, že štátny vzdelávací program sa v súčasnosti reviduje. Na matičné návrhy bude ministerstvo nadväzovať v spolupráci so Štátnym pedagogickým ústavom pri koncipovaní, tvorbe a inovácii základných pedagogických dokumentov, ktoré súvisia so školským systémom.

Matica slovenská a jej jednotlivé pracoviská, spomeňme aspoň Stredisko národnostných vzťahov, Členské ústredie, domy a oblastné pracoviská, aj týmto spôsobom napĺňajú literu zákona o MS a stanov MS. Zákon Matici zveril úlohy, ktorými sú v tejto oblasti najmä pôsobenie na mládež v duchu národných, mravných a demokratických hodnôt, zvyšovanie národného povedomia Slovákov na jazykovo zmiešaných územiach, posilňovanie vzťahov kultúr občanov hlásiacich sa k národnostným menšinám a etnickým skupinám so slovenskou národnou kultúrou, upevňovanie slovenského vlastenectva, prehlbovanie vzťahov občanov k slovenskej štátnosti, podieľanie sa na rozvoji miestnej a regionálnej kultúry, spolupráca so štátnymi orgánmi a s orgánmi územnej samosprávy pri rozvoji kultúry a spoločenského života, a tieto boli nosnými témami fiľakovského podujatia. Ďalšiu z úloh plní MS v spolupráci s ministerstvom školstva už niekoľko rokov, tou je spolupráca pri tvorbe učebníc a učebných textov niektorých predmetov spoločenských vied pre základné a stredné školy a práve v tom bude potrebné vyvinúť ešte väčšiu participáciu. Len konkrétne výsledky činnosti dostanú našu slovenskú Matičku do pozitívneho obrazu slovenskej verejnosti.

Viliam KOMORAPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.