Cenu Matice slovenskej si na Hontianskej paráde prevzalo 60 osobností

thumbnail

Matica slovenská chce oceňovaním osobností urobiť z nich vzor pre mladých Matičiarov i ostatných občanov Slovenska. Cenu Matice slovenskej (MS) si na Hontianskej paráde prevzalo v piatok (21.8.) večer 60 osobností kultúrneho a spoločenského života z domova i zo zahraničia. Z Hontianskej parády v Hrušove, ktorej súčasťou sú tohto roku aj tradičné Národné matičné slávnosti, si cenu MS odniesol napríklad František Merka z Čerpotoku v Rumunsku za udržiavanie tradícií a dedičstva slovenskej kultúry v povedomí rumunských Slovákov, potvrdil dnes pre TASR predseda MS Marián Tkáč. "František Merka je zakladateľom a organizátorom známeho Medzinárodného folklórneho festivalu Čerpotok, kde sa už jedenásť rokov stretávajú mladí aj starší Slováci z Rumunska, Srbska, Chorvátska, Poľska, Maďarska, Slovenska a ďalších európskych krajín". Ocenenie MS dostala aj predsedníčka Matice slovenskej v Srbsku. "Katarína Melegová–Melichová je dlhoročnou vedúcou osobnosťou Slovákov v Srbsku a aj vďaka nej slovenská menšina tam žije plnohodnotným kultúrnym životom", doplnil Tkáč.

Z domácich matičiarov bol ocenený napríklad bývalý novinár Ivan Paška za film Matičiar. "Film rozpráva príbeh o tom, ako bývalý správca MS Juraj Paška na konci 60. rokov pomohol zabrániť zámeru pražského vedenia komunistickej strany zlikvidovať Maticu," vysvetlil predseda MS. Za dlhoročnú činnosť v Matici bola ocenená aj Jolana Lenčešová z Močenka, Martin Bodis, riaditeľ ZŠ kráľa Svätopluka zo Šintavy, Vincent Hmozdík z Levíc, ako aj 90-ročný Ondrej Stračina zo Zvolena. V tradícii oceňovať osobnosti pri príležitosti Pamätného dňa Matice slovenskej, ktorým je 4. august, budú pokračovať aj naďalej, potvrdil Marián Tkáč. "Matica slovenská chce oceňovaním osobností urobiť z nich vzor pre mladých Matičiarov i ostatných občanov Slovenska". Budúcoročné Matičné slávnosti, na ktorých ocenia ďalšie osobnosti spoločenského i kultúrneho života, budú v Komárne.

Vyvrcholením kultúrneho programu na Hontianskej paráde v Hrušove, ktorú každoročne navštívi okolo 20.000 návštevníkov, sú už tradične špičkové folklórne súbory. Tento rok sa k nim zaradil aj SĽUK a súbor Zemplín.

 [teraz.sk; 22/08/2015; TASR ]

Ilustračné foto: SNN

http://www.teraz.sk/bratislava/cenu-matice-slovenskej-si-na-hontianskej/151937-clanok.html

Video z prezentácie Matice slovenskej na Hontianskej paráde:Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.