České zbrojovky zarábajú na vojnách

thumbnail

Slovenským producentom a predajcom vojenského arzenálu zostávajú len oči pre plač. Havlovské zrušenie zbrojárskej výroby pri páde starého režimu a ničenie funkčných zbraní v rámci medzinárodných dohôd o odzbrojení, ktoré však zo zásob zaniknutej Nemeckej demokratickej republiky pokojne predávali Nemci do štátov NATO, trebárs Turecku, sme dodnes na Slovensku nezabudli... V čase, keď sa vracala slovenská vládna delegácia z Indie, kde okrem iného rokovala s ministrom obrany tohto miliardového štátu, jadrovej mocnosti s veľkou armádou, v Česku sa prevalila aféra o predaji zakázaných zbraní zakázaným štátom v oblasti medzinárodných konfliktov. Kým na Slovensku v podobných prípadoch, týkajúcich sa tento a minulý rok oblasti Blízkeho východu, „nezávislé“ médiá grilovali vládu, u susedov sa do čela obrancov zbrojárskej produkcie a obchodov s ňou postavil rovno a rázne prezident Zeman. Povedal, že ak nebudú predávať českí zbrojári české zbrane, ich miesto zaujmú iní predajcovia a českí podnikatelia sa už nikdy na trh, ktorí opustia, nedostanú. Aj na Slovensku každý, či už predáva zbrane alebo májovú bryndzu, pozná túto nemilosrdnú  zásadu trhu; trpké školenie dostávame už štvrťstoročie.

DELÁ DO AZERBAJDŽANU

Najnovší český problém spočíva v dodávke kanónov do Azerbajdžanu, kde je predaj medzinárodne zakázaný. Český dodávateľ tvrdí, že tam nič nepredal. Azerbajdžanci zasa tvrdia, že zbrane nakúpili legálne. Spravodajské služby majú robotu, jedny odhaliť, či je to tak, druhé presne naopak. Tak to chodí vo svete, ktorý nie je pre amatérov a „ľudsko-právnych advokátov“.

Česká republika sa zaviazala v konflikte medzi Arménskom a Azerbajdžanom nepodporovať ani jednu stranu a ani jedno z troch príslušných českých ministerstiev nevydalo povolenie na vývoz zbraní do problémovej krajiny. Česi tvrdia, že majú jednu z najprísnejších legislatív v oblasti povoľovania vývozu, snahou však je, aby sa viac vyvážalo do štátov Severoatlantickej aliancie NATO, v spojeneckých štátoch by totiž mohli nielen dosahovať vyššie zisky, ale obchody sú aj bez rizika.

■ ROZVRÁTENÝ SVET

Problém nie je v predaji, ale v tom, ako dnešný svet vyzerá, ako ho rozvrátila medzinárodná politika. Osobitne spojenecká politika na čele s USA, na ktorej sa aktívne po všetkých stránkach zúčastňujeme. Najmä mohutným propagandistickým spracovávaním obyvateľstva, aby súhlasilo s mnohomiliardovým prezbrojovaním, rozumej nákupom americkej výzbroje pre neveľmi funkčnú či nemodernú slovenskú armádu. Kým v Čechách médiá kriticky rozoberajú situáciu vo svete a najmä plnenie spojeneckých záväzkov v rámci NATO, osobitne viac ako kontroverznú politiku tureckého vedenia a tureckej armády, českí zbrojári za ostaných desať rokov zvýšili svoj export zbraní takmer o 700 (slovom sedemsto) percent. Situáciu si pochvaľujú tak vo vládnych, ako aj opozičných stranách. Kým v roku 2015 vyviezli české zbrojárske podniky vojenský materiál za vyše pätnásť miliárd českých korún, v roku 2016 to už bolo za viac ako osemnásť miliárd a okolo šesť percent z toho aj na Slovensko.

■ BULHARSKÍ ŠAMPIÓNI

Na druhej strane treba vidieť, že zbrojárov na nohy postavili nielen medzinárodné konflikty – vojny, ale aj to, že mali čo ponúknuť. Tak z popola vlastne vstali Aero Vodochody, ktoré patria k najväčším exportérom so svojím aj u nás dobre známym L-159. Denník Lidové noviny z mediálneho portfólia oligarchu slovenského pôvodu A. Babiša to nazval „prudkou resuscitáciou predtým upadajúceho priemyselného odvetvia“. Denník urobil z témy „zárobku na vojne“ hlavný predmet verejnej diskusie s jasným prehľadom zbraní a služieb, napríklad z predaja repasovaných obrnených transportérov (je v dobrej pamäti, že kedysi to bola martinská doména) alebo zo servisu a z opráv vrtuľníkov, samozrejme, aj ruskej výroby, osobitne v Iraku.

Prezident českej Asociácie obranného a bezpečnostného priemyslu poskytol LN prehľad firiem, podnikov, a to s akým exportom sa zaoberajú a kam vyvážajú. Zároveň však z medzinárodného prehľadu vyplýva, že „šampiónmi vo vývoze“ sú s viac ako miliardou a pätnástimi miliónmi eur v roku 2016 Bulhari, za nimi nasleduje Česko so 700 miliónmi eur, potom Ukrajina so 650 miliónmi eur, takisto všetko v roku 2016, a so 405 miliónmi nasleduje Srbsko. Zdanlivo paradoxne tak na terajších vojnách a konfliktoch najviac zarábajú spomedzi  porovnateľných susedných štátov v Európe, okrem iného na ruských zbraniach,  následnícke štáty z „tábora mieru a socializmu“.

■ USA DOMINUJÚ

USA ovládajú polovicu svetového trhu so zbraňami, dodávajú ich do sto štátov, teda viac ako ktokoľvek iný; na druhom mieste je Rusko, potom Čína, Francúzsko a Švédsko; jedným z najväčších zákazníkov na svete je Saudská Arábia. Obchodovanie so zbraňami prekvitá, zbrane idú na dračku. A každý  z malých exportérov sa usiluje o svoj kus koláča v tomto desať rokov trvajúcom raste, priam prekvitaní obchodu so zbraňami, obchodu s vojnou, s vojnami.

Dušan D. KERNÝ - Ilustračné foto: internet



1 Komentár

  • Petr Kropáček

    Typický příklad národňárské "novinařiny". Nejdřív plivnout na Havla a Čechy (co na tom, že úpadek zbrojařství na Slovensku měl jiné dlouhodobé příčiny a viníky a tento národňárský mýtus byl už 100x odborníky vyvrácen... ostatně co posledních 25 let po 2 letém Havlově "vládnutí" slovenští vlastenci se zbrojařstvím byli schopni udělat? Něco jako s Lesostavem Revúca?) a pak zavádějící info o konkrétním případu. Podezřelá dodávka do Ázerbajdžánu má totiž i svou slovenskou část, o které se pan Kerný zapomněl zmínit. Viz odkaz níže. Zbraně měli totiž putovat po ose ČR-SR-Izrael-Ázerbajdžán a "máslo na hlavě" tedy mají i příslušné slovenské orgány (ty umožnily vývoz mimo EU)...tak nech sa páči, pán Kerný.

    http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/2260615-ceske-houfnice-a-raketomety-v-azerbajdzanu-do-zeme-se-dostaly-navzdory-zbrojnimu

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.