Chce zbúrať národný dom a vybudovať európsky palác?

thumbnail

Prezidentka Čaputová mieni voľbami zásadne zmeniť Slovensko. V novoročných prejavoch verejných činiteľov výrazne dominovali nastávajúce voľby do NR SR. „Boh nie je stranícky,“ povedal v homílii Mons. Stanislav Zvolenský, bratislavský arcibiskup metropolita. „Ak by sme hovorili, že sme to práve my, čo bojujeme za neho, bola by to opovážlivosť,“ ďalej rozvíjal myšlienku pred takým publikom ako  prezidentka SR Zuzana Čaputová, predseda NR SR Andrej Danko či predseda vlády Peter Pellegrini.  „Jedni si trúfajú vybudovať spoločnosť, ktorá Boha nepotrebuje, druhí si namýšľajú, že spásu si môžu vydobyť sami,“ pokračoval arcibiskup Zvolenský. Nuž, ktoré strany nepotrebujú Boha? Rozhodne všetky hlásiace sa do spoločenstva progresívcov, ale aj ľavicovo orientované strany a hnutia. Zvolenský však odsúdil aj konzervatívne strany, ktoré „bojujú za neho“, takže aký signál vyslal kresťanom na Slovensku? Nevoľte nikoho? Všetci sú zlí?  Po rokoch preferovania KDH zo strany cirkevnej hierarchie je to značný posun. No akú nádej dala kresťanom do volieb najvyššia slovenská katolícka autorita?

POTVRDILA OČAKÁVANÉ

S istým napätím sa očakával prvý novoročný prejav prezidentky SR Zuzany Čaputovej. Tá oproti Zvolenskému  nemala problém povedať, koho voliť ‒ že progresívcov, od ktorých sa dostala do prezidentského kresla, nebolo až také ťažké uhádnuť. V záplave menovania negatívnych javov uplynulého obdobia vyzvala na premenu Slovenska. Akú?  Aké bolo a je Slovensko vo svojej podstate dodnes? Konzervatívne, hlásiace sa k tradíciám, dedičstvu otcov. Na aké ho chce Čaputová premeniť? Na liberálne? Chce zbúrať národný dom a vybudovať európsky palác bez znakov identity?

Niet pochybností o tom, že kádehácky bilbord pod názvom ZMENA upúta každého, kto oň zavadí. Ibaže zmenami sa v tomto volebnom období oháňajú takmer všetci, koaličný Smer nevynímajúc. Únava z politiky visí vo vzduchu, o akú zmenu komu ide, je druhá vec. KDH bolo iniciátorom zmeny aj v roku 1998. A čo priniesla  pre občanov? Dostavali sa diaľnice? Zvýšili sa platy na dvojnásobok? Zlepšilo sa súdnictvo? Zdravotníctvo? Školstvo? Nebodaj bezpečnosť? Zlepšila sa ekonomická situácia Slovenska? Nie, nič z toho sa nestalo, naopak, Slovensko prišlo o strategické podniky, v zdravotníctve sa sprivatizovali lukratívne činnosti, školstvo ide od reformy k reforme... Ale heslo zmena má zabrať.

KORISTIA DODNES

Akú zmenu môže priniesť politika KDH, ktorej vzorom je politika nemeckej CDU? KDH od svojho vzniku sa opiera o CDU, čo potvrdil aj zakladateľ hnutia Ján Čarnogurský. Zrejme ide aj o finančne výhodnú spoluprácu.  Nemecké firmy si zo Slovenska  berú svoj diel koristi dodnes. Čo však môže ponúknuť aktuálny predseda Alojz Hlina Nemcom? Pomoc pri rozmiestňovaní migrantov na územie Slovenska? Alebo sa postará o schválenie Istanbulského dohovoru? Veď progresívci vedia ako na to a Hlina je ich.  Žeby všetko bolo jasné, a preto Čaputová hovorí o premene Slovenska?

Zvolenský má pravdu v tom, že mnohé strany kupčia s Bohom. Boj kňaza Mariána Kuffu sa stal pre viaceré výrazným volebným artefaktom. Napríklad aj pre stranu  KDŽP ‒ Alianciu za Slovensko, ktorej predsedom je Tomáš Taraba, no donedávna ju viedol Štefan Kuffa, brat kňaza Mariána. Uchytiť si ju chcela SNS aj ĽSNS. A jej predstavitelia urobili dohody s oboma stranami.  Takže nedá sa  jednoznačne povedať, ktorá strana si privatizuje Boha, ako to bolo až dosiaľ v prípade KDH.  Konzervatívnym voličom  novoročné prejavy predstaviteľov štátu a cirkvi veľmi nepomohli. Jedni od zodpovednosti utekajú, iní si robia propagandu priam nehanebne.

                              Eva ZELENAYOVÁ - Kresba Andrej MIŠANEK

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.