Daňová „revolúcia“ Igora M.

thumbnail

KOMENTÁR Romana MICHELKA

Daňová reforma, marketingovo premenovaná „daňová revolúcia“, už pomaly dostávala povesť Columbovej ženy: všetci o nej hovorili, ale nikto ju nevidel. Niekedy na jar 2021 Igor Matovič ohlásil, že ide deťom rozdávať po dvesto eurách a pomimo preblesklo, že to bude kompenzovať zvýšením DPH. Následne sa spustila veľká mela a strana SaS jednoznačne deklarovala, že zvýšenie daní nepodpíše. A, samozrejme, niečo také bude aj vetovať. Minister financií dal teda vtedy spiatočku. Zaprisahával sa, že on DPH nikdy nechcel zvyšovať. Iste, veriť niektorým vládnym politikom je skôr príznakom kognitívnej nedostatočnosti, ale po „reforme“ sa na čas zľahla zem.
Druhú novembrovú nedeľu sme sa však stali svedkami dramatického divadelného predstavenia – prezentácie daňovej reformy I. Matoviča ‒, súčasťou ktorého bolo aj natáčanie dokumentárneho filmu. No a, samozrejme, úplne v jeho štýle... Ohlasovanie častí daňovej revolúcie sa dialo postupne ako v seriáli, lebo absorpciu toľkých „skvostných“ myšlienok a riešení naraz by tento nehodný národ „nedal“.
Začnime tým, čo potešilo. Ukazuje sa, že Igor Matovič nepozná brata. Svojmu prvému prétoriánovi Jaroslavovi Naďovi zobral dvesto miliónov eur na zbrojenie. To naozaj poteší! Uvidíme, čo Naď na to. Naozaj len úslužne sklopí uši a ďalej bude pokračovať v hlbokom úklone pred svojím bossom? Inak, veľmi ma pobavilo, že si Matovič neodpustil poznámku, že niekto, rozumej prezidentka Zuzana Čaputová, Peter Pellegrini a asi aj Robert Fico, sa kasal, že dve percentá HDP na obranu musia ísť, pretože je to náš spojenecký záväzok, ale on to tak nevidí a jeho priority sú ľudia... Asi nepočul krajne sebavedomé a hlasné vyjadrenia svojho ministra obrany. No a ten teraz dostal poriadne po „čumáku“! Igor Matovič naozaj nepozná brata, a aj tých najvernejších. Je to jeho ťažký charakterový znak, s ktorým sa musia vyrovnať jeho spolupracovníci. Tak či tak, znížiť peniaze na zbrojenie je správne.
Milionárska daň poteší, aj keď 0,1 percenta zo sumy nad milión je skôr karikatúrou dane. De facto to znamená, že z milióna to bude akurát tak tisíc eur. To si naši milionári a miliardári ani nevšimnú. Pokojne mohol daň navrhnúť na jedno celé percento, čo by do reformy prinieslo nie dvadsať, ale dvesto miliónov eur. Každopádne, strana SaS o tomto kroku nemala tušenia, tak uvidíme, ako bude Richard Sulík skákať dva metre do výšky s argumentom brutálneho populizmu a „trestania úspešných“. Aj keď pri takej smiešnej sume by si mohol šetriť sily na vážnejšie spory. Ďalšia perlička. Prepustia dve percentá štátnych úradníkov. Ešte stále dokáže prekvapiť, s akou ľahkosťou Igor Matovič hovorí o tom, že osemtisícosemsto ľudí skončí na dlažbe. No pekné! Tí ľudia majú rodiny, známych, ten dosah na spoločnosť sa bude multiplikovať. Už dnes má vláda vyše osemdesiatpercentnú nedôveryhodnosť. Po tomto prešľape pokoria hranicu deväťdesiatich percent.
No a nakoniec minister financií zoberie samosprávam akýchsi dvesto miliónov eur z podielových daní. To je naozaj dar z nebies pre opozíciu. Rok pred komunálnymi a regionálnymi voľbami navrhovať takto brutálne pustiť žilou samospráve, to je vskutku politický majsterštuk. Združenie miest a obcí (ZMOS) je proti. Ak by sa takéto prostriedky použili na spolufinancovanie europrojektov, tak by sa z tých peňazí dalo vynoviť a zrekonštruovať celé Slovensko. Naposledy sa pokúsil podobne vziať samospráve Ivan Mikloš v roku 2011. Dlhé trvanie to však nemalo, ešte predtým než Radičovej vláda skončila, skončil aj tento neférový útok na samosprávy. Erika Jurinová v Žiline a Jozef Viskupič v Trnave sa zrejme už v duchu lúčia so svojimi úradmi.
Ak reforma prejde, bude to ozajstný danajský dar koaličným stranám. Naopak, pre opozíciu to bude voda na mlyn a je veľmi pravdepodobné, že toto rozhodnutie vládnucej koalícii poriadne zavarí. Aj keď ‒ nie na celom Slovensku to musí znamenať pre koalíciou katastrofu. Tento Matovičov experiment ustojí Bratislava. Obávam sa, že predvolebné kartely o koordinovanom postupe, keď si koaličníci podelili korisť, Juraj Droba (župa) aj Matúš Valo (mesto) zabezpečia, že aj naďalej môžu pokojne spávať. Bratislava však nie je celé Slovensko, takže tento Matovičov ťah predsa len môže koalícii citeľne poškodiť. Koalíciu ničí politická arogancia a nekompetentnosť. Daňová „revolúcia“ je stavením na istotu, ak by predsa len voliči váhali. Po tejto „revolúcii“ v tom hádam budú mať všetci jasno.Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.