Dobrý spôsob na podporu živoriacej produkcie

thumbnail

Deti vo vzdelávacích zariadeniach čaká od nového školského roka zmena. Budú mať pestrejšie školské desiaty, ku ktorým pribudnú zaujímavé sprievodné a vzdelávacie aktivity. To všetko v rámci nového spoločného programu Školské mlieko a Školské ovocie a zelenina, ktorého sme gestorom. Program ponúkne aj bezlaktózové variácie mlieka. Mliečne akcie už roky poznáme; iné aktivity – ako povedzme „ovocie do škôl“, sú mladšieho dáta, teraz sa však všetky dobré skúsenosti z nedávnej i dávnejšej minulosti spájajú do programu Školské mlieko a Školské ovocie a zelenina. Jeho cieľom je podľa vedenia rezortu „zvýšiť spotrebu mlieka a mliečnych výrobkov, ako i spotrebu ovocia a zeleniny v školách. Zároveň napomôcť vytvorenie zdravých stravovacích návykov u detí a žiakov“.

NIJAKÉ ZVYŠKY

Rodičia sa určite nemusia obávať toho, že čo nepredajú mliekarne, pôjde do škôl. Naopak. K žiakom sa dostanú iba výrobky najvyššej kvality. Mliečne výrobky môžu obsahovať najviac sedem percent pridaného cukru alebo medu, obmedzenia sa týkajú aj obsahu soli vo výrobkoch a ďalších prídavných látok. V záujme zdravia detí sa doplatok žiaka v prípade neochutených mliečnych výrobkov znižuje. Naopak, pri mliečnych výrobkoch s pridaným cukrom budú doplatky žiaka vyššie. Zohľadňujúc špecifické výživové potreby detí budú na výdajných miestach v škole k dispozícii aj bezlaktózové variácie mlieka pre žiakov s intoleranciou na ňu. V ponuke naďalej ostanú obľúbené ovocné a zeleninové šťavy, pyré, sušené jablkové lupienky, drobné bobuľové ovocie či zelený hrášok.

ZMENY FINANCOVANIA

Novinkou je možnosť financovať sprievodné programy týkajúce sa mlieka. Deti a žiaci tak budú môcť navštíviť farmy, mliekarne, podniky na spracovanie mlieka, ovocia a zeleniny, zúčastniť sa na súťažiach, na vzdelávacích aktivitách alebo na výsadbe a udržiavaní školskej záhrady. Školy sa môžu do programu zapojiť prostredníctvom zmlúv s dodávateľmi, ktorých na tento cieľ schválila Pôdohospodárska platobná agentúra. Už je potom na samotnom školskom zariadení, ktorého schváleného uchádzača si vyberie a do ktorého programu,  resp. aktivity sa zapojí. Novinkou je aj možnosť propagácie na zvýšenie informovanosti školského programu. Požiadať o ňu môžu právnické osoby a akýkoľvek podnikateľ. Realizáciu môže uskutočniť  formou plagátov, rozhlasového, televízneho vysielania, elektronickej komunikácie, tlače, seminárov či konferencií.

SPOLOČNÝ CIEĽ

Doterajšie dva školské programy sa spájajú do jedného na základe nariadenia Európskej únie. Spoločný program bude financovaný z prostriedkov EÚ a zo štátneho rozpočtu, pričom na úhrade ceny výrobkov sa naďalej bude zúčastňovať aj žiak. Ministerstvo pôdohospodárstva požiadalo Európsku komisiu o zvýšenie čiastky pre SR vzhľadom na zvyšovanie počtu zapojených detí. Na ovocie a zeleninu bude môcť Slovensko z prostriedkov EÚ použiť 2 185 291 eur a na mlieko a mliečne výrobky 1 020 425 eur, čo spolu predstavuje 3 205 716 eur na spojený školský program. Agrorezort v súčasnosti pripravuje národnú stratégiu spoločného školského programu. V aktuálnom školskom roku sa do programu Školské mlieko zapojilo 2 312 škôl z celého Slovenska a do programu Školské ovocie a zelenina 3 266 škôl.

FÁMY O MLIEKU

Na sociálnych sieťach možno nájsť množstvo všelijakých odporúčaní.  Piť alebo radšej nepiť kravské mlieko? Táto otázka na internetových portáloch venovaných zdraviu čoraz častejšie rozpútava diskusie o prospešnosti a škodlivosti mlieka. Mlieko je potravina, ktorá obsahuje všetky základné živiny. Až deväťdesiatosem percent mliečnych bielkovín organizmus využije vo svoj prospech. V mlieku sa po pasterizácii zničí 99,5 percenta baktérií, ale ostáva v ňom dostatok výživných látok. Mlieko by nemali piť iba chorí ľudia s alergiou na mliečnu bielkovinu. Ňou trpia tri percentá ľudí a postihuje najmä deti. V takom prípade sa odporúča kravské mlieko z jedálneho lístka vylúčiť a hľadať iný zdroj bielkovín. Títo ľudia sa však nemusia definitívne zriecť mliečnych výrobkov. V jogurtoch, acidofilnom mlieku, zakysanke, ale aj v syroch sa laktóza znižuje kvasením a prítomný enzým laktózy rozkladá jej zvyšky.

Ivan BROŽÍK – Foto: internet

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.