Dokedy sa národ nechá ponižovať?

thumbnail

Havran si vyberá seberovných, tentoraz ponížili Deklaráciu slovenského národa. Prijatie Deklarácie slovenského národa 30. októbra 1918 sa v tomto roku stalo jednorazovým štátnym sviatkom. V Martine na oslavách sa zišli všetci traja najvyšší ústavní činitelia a prišli aj ich českí kolegovia. Ružomberský slávnostný koncert vysielaný na prvom programe STV konkuroval  programu k tomuto výročiu na dvojke. Rátalo vedenie slovenskej televízie, že o program na dvojke nebude záujem, keď do relácie Večera s Havranom pozvalo prinajmenšom čudných hostí? O význame Deklarácie slovenského národa totiž diskutovali okrem dvoch historikov Ivana Mrvu a Mateja Hanulu politológ  Tomáš Jahelka a sociálny antropológ Juraj Buzalka.

Diskusia, najmä vinou výberu hostí, bola hektická. Na argumenty historika Mrvu politológ Jahelka odpovedal nadávkami. Dokonca štatistické údaje z obdobia prvej ČSR, ktoré hovoria v neprospech zamestnávania Slovákov v štátnej správe, nazval Jahelka ľudáckou propagandou. Nezaostal ani Buzalka, ktorý obsadzovanie miest v štátnej správe občanmi českej národnosti vysvetľoval negramotnosťou Slovákov. Je na pováženie pozvať do diskusie o významnom slovenskom historickom medzníku ľudí ako Jahelka či Buzalka. Jahelka vyštudoval evanjelickú teológiu na Evanjelickej bohosloveckej fakulte UK v Bratislave a neskôr politológiu na Filozofickej fakulte Trnavskej univerzity v Trnave. Moderátor si zrejme vyberal podľa blízkosti DNA, a nie podľa témy.  Buzalka je sociálny antropológ a do Správnej rady Ústavu pamäti národa ho nominovala etnická maďarská strana Most ‒ Híd. Možno sa čudovať, že Slovákov nazval negramotnými? Že deklarácia bola podľa neho iba výplodom zopár intelektuálov? Akoby iné národy pozostávali zo samých vzdelancov. RTVS opäť premárnila šancu prispieť k národným dejinám optikou slovenských historikov. Naopak, znova si do Slovákov kopla. Veď ospravedlňovať heslo z Ottovho obchodného náučného slovníka z roku 1921, v ktorom sa uvádza: „Slovensko bude naší koloniální zemí...“ môže len absolútny ignorant histórie. Alebo urputné popieranie reality, že Česko-Slovensko bolo v podstate český štát. Česi to dokazujú zákonom prijatým v roku 2010, keď prvý január nazvali Dňom obnovy českého štátu. Veľmi ho nepripomínajú. Ale dlhodobo a veľkolepo oslavujú 28. október, Deň vzniku samostatného československého štátu. Tohto roku sa do tohto ošiaľu dala vtiahnuť aj Slovenská republika a 30. októbra usporiadala dosiaľ nevídané oslavy na sté výročie prijatia Deklarácie slovenského národa. Oslavovať 28. október ako vznik českej štátnosti má pre našich susedov veľký význam. Nadväzujú ním na slávnejšiu epochu českých dejín a súčasne z nich vymazávajú hanebné vojnové a povojnové roky. Trump, Putin ani Merkelová negratulovali Kiskovi k vzniku štátu, ale Zemanovi. Dnes azda už aj tí menej chápaví porozumeli tomu, prečo Česi ukradli vlajku spoločného štátu.

Denník Pravda v týchto dňoch uverejnil článok opierajúci sa o Masarykovo memorandum, ktoré predložil pred sto rokmi britskému ministrovi zahraničia Edwardovi Greyovi. Z neho vyplýva, že nový štát malo byť vlastne Veľké Česko, znovuzrodené České kráľovstvo, rozšírené o slovenské kraje.

Je pozoruhodné, koľko flexibility dokážu ešte aj dnes odporcovia slovenskosti vyvinúť, aby dejiny Slovákov postavili mimo kultúrny a politický rámec. Mnohí odmietali samostatnosť Slovenska, ale po vzniku republiky sa hlásili a hlásia o posty v najvyšších funkciách štátu. Pri ich menách sa treba zamyslieť, či to nerobia práve preto, aby slovenskej veci škodili. Tak ako to flagrantne robí RTVS.

Eva ZELENAYOVÁ - Ilustrácia: Andrej MIŠANEK

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.