Miesto stretnutí milovníkov slovenského národa
Symbolom našej viery sa stal dvojkríž, ktorý k nám priniesli solúnski bratia, vierozvestcovia, spolupatróni Európy sv. Cyril a sv. Metod. Po celom Slovensku sa na viditeľných miestach stavajú dvojkríže, ktoré pripomínajú jednu z najdôležitejších udalostí v dejinách nášho národa ‒ príchod dvoch svätcov Cyrila a Metoda, ktorí pod znamením dvojkríža priniesli v roku 863 na územie starých Slovákov svetlo do temnoty pohanstva.
Matičiari z Dolného Kubína postavili na mieste zvanom Vyšnokubínske skalky, alebo aj Skaly, devätnásťmetrový dvojkríž, ktorého jedno rameno meria sedem a druhé šesť metrov. Miesto si nezvolili náhodne, tu niekde v minulosti stálo slovanské sídlisko, o čom svedčia archeologické vykopávky.
Spojené matičné folklórne súbory Oravan a Stankovianka zaspievali na úvod spomienky štátnu hymnu. Po nej báseň Hviezdička od Petra Bellu-Horala zarecitoval predseda KR MS Žilinského samosprávneho kraja Milan Stromko. Moderátorka programu Janka Greššová privítala delegáciu Matice slovenskej na čele s druhým podpredsedom Marekom Nemcom, prítomní boli aj tajomníci MS Viliam Komora a Peter Schvantner, riaditeľ finančného oddelenia MS v Martine Jaroslav Gustiňák a prvý rečník, pracovník Slovenského literárneho ústavu MS Pavol Parenička. Ten pripomenul, že Matica slovenská vyhlásila tento rok za Rok slovenských žien v národnom hnutí a v krátkosti niektoré významné ženy spomenul. Po ňom vystúpil predseda MO MS v Dolnom Kubíne Martin Zembjak. Priblížil genézu vzniku a výstavby tohto ojedinelého diela, ktoré sa nad dvoma Kubínmi vypína už dvadsať rokov. Spomenul najmä otca myšlienky a samotného realizátora výstavby, bývalého predsedu MO MS v Dolnom Kubíne Vladimíra Mišalu. V mene národnej a kultúrnej ustanovizne Matice slovenskej prítomných pozdravil druhý podpredseda MS Marek Nemec. S pozdravnými príhovormi vystúpili aj starosta Vyšného Kubína Michal Balko a vedúci odboru kultúry a mládeže MsÚ Dolný Kubín Peter Švento.
V kultúrnom programe členovia Matičnej ochotníckej divadelnej scény z Liptovského Mikuláša uviedli pásmo Dve ratolesti z Vyšného Kubína, v ktorom priblížili dve osobnosti: Pavla Országha Hviezdoslava, ktorého 175. výročie narodenia sme si pripomenuli, a ďalšiu ženu, ktorá sa zapísala do nášho slovenského národného života – Margitu Figuli, ktorej 115. výročie narodenia si tohto roku tiež pripomíname. Po nich sa v programe predstavili matičné folklórne súbory Oravan a Stankovianka.
Peter VRLÍK
Foto: autor