Európa s imigrantmi pácha samovraždu

thumbnail

Hlavné české médiá analyzujú dianie na Slovensku a vzťah prezident ‒ premiér. Ako ostrý nôž rozdelil verejnosť prejav slovenského prezidenta Kisku, ktorý má rozdielne názory ako predseda vlády Fico. Tak znie hlavný komentár českej verejnoprávnej televízie o najvýznamnejších udalostiach týždňa. Je to nielen dôkaz toho, ako stále nezmenene pristupuje časť českej publicistiky ku všetkému slovenskému, ale aj dôkaz, že čokoľvek sa udeje u nás, nie je len politikou domácou, ale aj zahraničnou. Slovensku, postoju slovenskej vlády podporovanej slovenským parlamentom, vrátane opozičných strán, sa naozaj dostáva mimoriadnej pozornosti. Je to prejav toho, ako samozrejme padli hranice medzi domácou a zahraničnou politikou, pokiaľ ide o záležitosti Európskej únie a aj svetovej politiky či ekonomiky.

■ Z HRADU A PODHRADIA...

Český prezident Miloš Zeman – úplne netradične a mimo zvyčajný protokol – otvorene gratuloval predsedovi vlády R. Ficovi k jeho odmietavému postoju v otázke imigrantov a povinného rozdeľovania kvót. Z toho môžeme usúdiť, čo si asi myslí o prezidentovi Kiskovi a jeho prejave pred slovenským parlamentom, ktorým tlmočil svoj odlišný postoj. Obdiv slovenskému premiérovi vyslovil aj bývalý prezident ČR Václav Klaus.  Okrem iného povedal, že veľmi podporuje slovenského premiéra Fica za hromadu vecí... Bohužiaľ, slabučká česká reprezentácia sa neodvážila na krok, keď mala vstať a povedať, že nerešpektujeme názor EÚ..., ale musím dodať, že na európske súdy by som sa vôbec neobracal. Klaus nepovažuje európske súdy za dôveryhodné, považuje za fatálny omyl, že v Európe majú tieto súdy takú moc: „Neponížil by som sa k tomu, aby tieto súdy za mňa niečo podstatné rozhodovali. Musí to byť politický proces, a nie hra na súdnu moc. Nevolil by som teda Ficovo riešenie,“ vyhlásil V. Klaus. Podľa neho musí nastať  premena Európskej únie. A táto premena sa musí udiať na vrcholných rokovaniach európskych politických špičiek. Česká vláda jednoducho prepásla možnosť buchnúť do stola v otázkach utečencov. Čo je potrebné? Treba  nahradiť v Európskej únii väčšinové hlasovanie (prijaté v Lisabonskej zmluve) jednomyseľnosťou, konsenzom. To by, podľa V. Klausa, zvrátilo atmosféru v Európe, aká panuje dnes.

■ PROTI  MIGRANTOM

Bývalý český prezident, bývalý politik Václav Klaus je autorom masovo podpisovanej petície proti migrantom. Tým vstúpil znova do politických vôd, takrečeno sa stal politickou silou v Čechách. V  rozhovore pre Lidové noviny vlastne hovoril o tom, ako sa zásadne mýlil, ako zmenil názor. Na začiatku roka 2015  totiž tvrdil, že Európska únia sa bude po celých dvanásť mesiacov brodiť v bahne nového kola gréckej krízy. Vôbec neočakával, že dôjde k nezmyselnému vyhroteniu migračnej krízy a „Európa bude páchať samovraždu, akú predvádzajú nemecký prezident Gauck a nemecká kancelárka Merkelová“.

Václav Klaus oznámil, že začne rozsiahle rokovania s rôznymi zoskupeniami na to, aby sa hľadali a vyjasňovali vzájomné pozície. Chce získať podporu, aby sa vo verejnosti ujala myšlienka, že česká vláda musí riešiť iné problémy, ako sa teraz riešia v Európe. Zrejme chce referendum, lebo tvrdí: „Mali by sme sa občanov spýtať na to,  čo si vlastne v rámci migračnej krízy želajú.“ Podľa V. Klausa emigračná kríza je veľký otras a je otázka, či nás zobudí.

ZUBAMI-NECHTAMI

Pokiaľ ide o utečencov, „nemáme s nimi pracovať, nemáme ich sem pustiť, nie je nijaký dôvod ich tu držať, musíme sa zubami-nechtami brániť tomu, aby nám ich prideľovali. Je úplne zrejmé, že tým by dochádzalo k úplnému rozvratu európskej kultúry, civilizácie, hodnotového systému, náboženských štruktúr. Myslím si, že ponechať si tu migrantov alebo ich dokonca podnecovať na to, aby sem prichádzali, je niečo, prečo sa neobávam použiť  výrok, aj keď nie je môj, teda že Európa pácha samovraždu“, rezolútne vyhlásil V. Klaus.Dôvody bývalého českého prezidenta sa o. i. opierajú o to, že v Európe pokračuje ekonomická stagnácia, vidno to napríklad na takom veľkom európskom štáte, ako je Taliansko, kde už pätnásť rokov nedochádza k ekonomickému rastu. Klaus sa nestavia proti tradícii individuálnej migrácie, ktorá bola v Európe vždy normálna. Teraz však čelíme úplne novému javu ‒ masovej migrácii, je to úplne iný fenomén a najmä je spojený s celkovým usporiadaním sveta. Nejde o to, či je schopná Európa prijať milión ľudí, nejde o fyzickú kapacitu niekam ľudí umiestniť, ide o fatálnu chybu totálne nedemokratického rozhodovania – ambíciu roztriediť a rozmiestniť migrantov po Európe.

■ BÚTOROVSKÉ EXCESY

Nech už s českým exprezidentom súhlasíme alebo nie, faktom je, že vedno s postojom prezidenta ukazuje, aké výrazné osobnosti česká politika má. Osobnosti, pri všetkých výhradách k nim, ktoré nie sú reproduktormi svojich poradcov. Toto bez obalu vlastne hovorí britký Dag Daniš, keď ostro kritizuje prezidenta Kisku za jeho „ protivládny“ a „proemigračný“ prejav v parlamente. Autorstvo bez rozpakov pripisuje poradcovi M. Bútorovi, ktorý voľakedy radil aj Dzurindovi. V Bratislave sú tieto skutočnosti dávno verejným tajomstvom, čvirikajú si o tom vrabce, ale D. Daniš tak pripomenul, že jeden z najväčších konfliktov za prvej vlády R. Fica vlastne boli excesy M. Bútoru. No dnes je už iný čas, iná doba a „bútorovská“ politika v podaní prezidenta Kisku sa míňa účinku, vyšla z módy.

(NE)HLAVA ŠTÁTU

Preto aj komentátor  Hrabko, ktorý plne podporuje postoje prezidenta, poukázal na  politickú neúnosnosť prezidentovho prejavu v otázkach povinných kvót pred parlamentom. Podľa J. Hrabka by mal odstúpiť, lebo poškodil záujmy Slovenska.Tento prezident určite neodstúpi. Hrabkova kritika je vlastne priateľská rada od tohto publicistu Kiskovmu štábu, v neposlednom rade M. Bútorovi, aby sa spamätali a neopakovali metódu, ktorá im tak dobre vychádzala v čase V. Mečiara a prvej vlády R. Fica.

Bruselská knižnica_Hrabkovo vyhlásenie, že prezident by mal odstúpiť pre poškodzovanie záujmov štátu, si napriek tomu treba zapamätať. Presviedča nás o tom kohorta, ktorá sa vynorila na podporu názorov z terajšieho prezidentského zázemia. Medzi prvojazdcov patrí M. Hvorecký  v nemeckom denníku v Süddeutsche Zeitung. Čujte: „Má 5 600 kostolov a ani jednu mešitu. Xenofóbne Slovensko zaťažené kolaboráciou s nacistickým Nemeckom a so  stalinskou diktatúrou a po roku 1970 s nacionalisticky podfarbeným reálnym socializmom, bez demokratických príkladov vo svojich dejinách – ako môže byť otvorené svetu a stať sa demokratickým? Veď za vlády Fica nastolilo nový antieurópsky autoritarizmus, ktorý popiera korupciu a falšuje dejiny!“

Toto má byť hudba, ktorá tak príjemne znie zahraničiu? Toto znie príjemne voličom prezidenta a jeho štábu? Isteže, štáb a Hvorecký je pre prezidenta. Ale prezident by mal byť pre všetkých.

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.