Giganti z doby ľadovej pri Dunaji

thumbnail

V Slovenskom národnom múzeu ponúkajú výlet do fascinujúcej minulosti. Slovenské národné múzeum patrí medzi inštitúcie, ktoré stabilne plnia svoju úlohu na kultúrnom a vzdelávacom poli bez väčších výkyvov či pochybností. Samozrejme, ani úloha takejto tradičnej ustanovizne sa nevyhne zmenám, ktoré dnešný moderný, a priznajme sa aj uponáhľaný svet so sebou prináša. To, že je potrebné viac vstupovať do mediálneho priestoru, vymýšľať príťažlivé projekty a vedieť ich aj odkomunikovať s verejnosťou, to si v SNM uvedomili. Jedným z výsledkov je aj  fascinujúca výstava Giganti doby ľadovej.

Nie je to tak dávno, keď verejnosť vzrušovali dinosaury. Hollywood k tomu prispel svojím Jurským parkom a z dovtedy pomerne úzko špecializovanej vedy sa stal komerčný hit. Aj keď niekto môže mať výhrady proti tomu, že dinosaury sa zjavovali v reklamách od mlieka po vitamínové doplnky, malým „paleontológom“ to určite neuškodilo a aspoň takouto cestou to trochu rozšírilo ich obzor, čo sa prírodných vied týka. Slovenské národné múzeum v týchto dňoch ponúka výstavu, ktorá má tak trochu  nábeh stať sa „trhákom sezóny“. Jej názov je jednoduchý a všetko hovoriaci – Giganti doby ľadovej.

POHĽAD DO HISTÓRIE

Keď zacúvame v histórii spiatky, založenie Slovenského národného múzea v Turčianskom Svätom Martine je spojené so vznikom Muzeálnej slovenskej spoločnosti, ktorá položila základy systematickej zberateľskej a vedeckej činnosti vo všetkých vlastivedných disciplínach. Zásluhou jej predsedu Andreja Kmeťa a drobných príspevkov Slovákov doma a v zahraničí bola postavená prvá účelová budova SNM v rokoch 1906 –1907 v Turčianskom Svätom Martine.
Po prvej svetovej vojne sa začala presadzovať myšlienka vybudovania celonárodného múzea v hlavnom meste. Preto vzniklo v Bratislave Slovenské vlastivedné múzeum založené v roku 1924 Spoločnosťou Slovenského vlastivedného múzea. V tom istom roku pribudlo v Bratislave aj Zemědělské muzeum – pobočka Československého zemědělského muzea v Prahe. V roku 1940 sa Slovenské vlastivedné múzeum a Zemědělské muzeum zlúčili do Slovenského múzea a v roku 1961 sa Zákonom SNR zlúčili do jedného organizačného celku Slovenské múzeum v Bratislave a Slovenské národné múzeum v Martine – vzniklo jednotné celonárodné Slovenské národné múzeum so sídlom v Bratislave.

GIGANTI NA NÁBREŽÍ

V tradičnej a impozantnej budove SNM na Vajanského nábreží v Bratislave je od 18. februára rušno. Najmä školy využívajú takpovediac názornú učebnú pomôcku o faune z ľadovej doby, ale častými návštevníkmi sú aj dospelí, no najmä rodiny s deťmiVýstava návštevníkov zavedie do obdobia starších štvrtohôr, teda do pleistocénu, pričom štvrtohory sú najmladším obdobím v dejinách zeme – začali sa pred 2,8 milióna roka a trvajú dodnes. Bolo to   veľmi dynamické obdobie, keď sa na našej planéte periodicky striedali výrazne chladné, suché obdobia (ľadové doby) s teplými, vlhšími medziľadovými dobami. Klimatické zmeny mali vplyv aj na spoločenstvá rastlín a živočíchov, ktoré sa prispôsobili novej klíme, prípadne vyhynuli či migrovali do priaznivejších oblastí. Výstava prezentuje unikátne modely šestnástich druhov obrovských živočíchov, ktoré žili v období pleistocénu, ale väčšina z nich v jeho závere, asi pred 11 500 rokmi, vyhynula. Jedine dva druhy – pratur a vták moa – prežili až do mladších štvrtohôr – holocénu, a vymreli až začiatkom 17. storočia. Okrem všeobecne známych cicavcov, ako sú napríklad mamut srstnatý, nosorožec srstnatý, medveď jaskynný a iné, ktoré žili v našich zemepisných šírkach, môžu návštevníci vidieť  aj menej známe, napríklad obrovského bobra, ktorý žil v Severnej Amerike, alebo juhoamerického leňocha  či pásavca.

DOKONALÁ ILÚZIA

Modely ohromujú nielen veľkosťou, ale aj realistickým stvárnením vyhynutých obrov. Záujemcom sa tak ponúka jedinečná možnosť pozrieť si zvieratá z bezprostrednej blízkosti a zoznámiť sa nielen s ich skutočným vzhľadom, ale aj so spôsobom života. Celkom osemnásť modelov vyhynutých zvierat v skutočnej veľkosti bolo vytvorených v súlade s najnovšími vedeckými poznatkami. Sú výsledkom úspešnej spolupráce českých výtvarníkov a paleontológov a  vystavená kolekcia trojrozmerných rekonštrukcií pleistocénnych obrích cicavcov je tak najväčším súborom tohto druhu v strednej Európe, pričom mala dosiaľ zaslúžený úspech v mnohých krajinách Európy. Pre mnohých dnešných päťdesiatnikov je film Karla Zemana Cesta do pravěku z roku 1955 fascinujúcou spomienkou na detstvo. Výstava Giganti doby ľadovej trochu z toho pocitu určite vráti. Je to znamením, že Slovenské národné múzeum zvolilo dobrú cestu, ako osloviť návštevníkov.

Alexander GOCZ – Foto: autorPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.