Čína a Slovensko ako strategickí partneri
Predseda vlády Robert Fico sa spolu s ôsmimi ministrami vlády a početnou delegáciou podnikateľov zo Slovenska vrátili z oficiálnej návštevy Číny, ktorú považujú za úspešnú. Napriek tomu, že premiéra kritizovala slovenská i európska progresívna politická elita, návšteva bola v súlade so zahraničnou orientáciou Slovenska na všetky štyri svetové strany. Predseda vlády sa spolu s ostatnými členmi delegácie stretli s najvyššími čínskymi politickými predstaviteľmi vrátane predsedu vlády Li Čchianga, ako aj s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom, ktorých výsledkom je povýšenie doterajšej obchodnej spolupráce na úroveň strategického partnerstva.
Slovensko rešpektuje čínsky režim a spôsob vládnutia, ktorý je postavený na socialistickom plánovaní a fungovaní aj princípov trhovej ekonomiky. Čínska ekonomika je druhou najväčšou na svete. V súčasnosti financuje na Slovensku výstavbu automobilky Volvo a začína s prípravnými prácami na výstavbu závodu na výrobu batérií do elektromobilov v Nitrianskom kraji. Práve prevádzku tohto čínskeho výrobcu navštívila štátna i podnikateľská delegácia aj priamo v Číne v ich domovskom parku. Ocenili jeho technologickú, digitálnu i ekologickú úroveň.
BEZ VÍZ
Premiér dohodol s Čínskou republikou možnosť slovenským občanom navštíviť bez víz túto krajinu na pätnásť dní, na základe čoho sme sa zaviazali zaviesť priame letecké spojenie medzi Bratislavou a Pekingom. Slovenskí politici podpísali trinásť písomných dokumentov, ktoré sú o podmienkach bilaterálnej spolupráce. Ich obsahom sú memorandá týkajúce sa pracovnej skupiny pre investičnú a hospodársku spoluprácu, podpory investičnej spolupráce i v oblasti zeleného rozvoja, digitálnej ekonomiky, regionálneho rozvoja, ako aj oblasti informatizácie. V memorandách sa ďalej počíta so spoluprácou v oblasti cestového ruchu, zeleného a nízko uhlíkového rozvoja, pri prevencii a kontrole šírenia BSE, ako i v oblasti kultúry, ktoré podpísali rezortní ministri. Pokiaľ ide o spoluprácu slovenských podnikateľov s čínskymi, mala by sa týkať len oblasti energetických a infraštruktúrnych projektov, ktorých realizácia sa bude zabezpečovať v rámci čínskej iniciatívy „jeden pás a jedna cesta“. Slovensko ako svetová automobilová veľmoc v počte vyrobených automobilov na osobu patrila medzi päticu členských štátov Európskej únie, ktoré nesúhlasili so zavedením vysokých colných sadzieb na čínske dovozy elektromobilov na európsky trh, čo Čína oceňuje.
AJ O VOJNE
Návšteva Číny sa nezaobišla ani bez vypočutia stanoviska čínskych politických predstaviteľov o rusko-ukrajinskom vojenskom konflikte. Ich názor je v podstate aj v súlade so stanoviskom našej vlády ‒ a to, že bez mierového rokovania zúčastnených strán za prítomnosti USA, Ruska a Číny, takisto zástupcov z ostatných medzinárodných inštitúcií, nemá konflikt riešenie. Podľa nich je finančná a vojenská podpora Ukrajiny zo strany Západu proti akýmkoľvek mierovým záverom. K mierovému urovnaniu by mohol prispieť tiež predložený čínsko-brazílsky mierový plán, ktorý ukrajinský prezident V. Zelenskyj odmietol. S jeho podrobným obsahom sa bude môcť premiér R. Fico bližšie oboznámiť pri jeho tohtoročnej decembrovej návšteve v Brazílii.
Róbert HÖLCZ – Foto: Patrícia POLAKOVIČOVÁ, TASR