Humanitárna kríza v Gaze vrcholí

thumbnail

Izrael postupuje v odvete proti Palestínčanom s maximálnou surovosťou. Palestínske radikálne hnutie Hamas 7. októbra minulého roka vtrhlo do pohraničnej oblasti, kde zavraždilo tisícdvesto obyvateľov Izraela a odvlieklo ďalších dvestoštyridsať zajatcov. Židovský štát podniká odvtedy kroky na eliminovanie tejto hrozby s cieľom zničiť Hamas a oslobodiť rukojemníkov. Bezpečnostnú operáciu, ktorá je len pokračovaním dlhodobého cieľa natrvalo vysídliť Palestínčanov z pásma Gazy, vykonáva s maximálnou surovosťou, popierajúcou akékoľvek medzinárodné humanitárne normy. Podľa ministerstva zdravotníctva bolo v Gaze v čase písania tohto príspevku zabitých vyše tridsaťtritisíc civilistov, pričom väčšinu z nich tvorili ženy a deti! A každým dňom pribúdajú ďalšie nevinné civilné obete, nehovoriac o desiatkach tisíc zranených. Predpokladá sa, že celkový počet obetí v pásme je vyšší, ako sa uvádza, pričom tisíce ľudí zostáva nezvestných ‒ vrátane tých, ktorí sú uväznení pod troskami budov.

POHORŠENIE SVETA

Kroky izraelskej vlády Benjamina Netanjahua vyvolávajú stále väčšie pohoršenie vo svete, ale aj na domácej scéne. V Izraeli prebiehajú protesty, ktoré požadujú, aby vláda uzavrela dohodu s Hamasom o prepustení zostávajúcich zajatcov. Protestujúci obviňujú Netanjahua a jeho spojencov, že sa usilujú predlžovaním vojny zaistiť si vlastné politické prežitie. Ako dokazujú viaceré vyjadrenia vrcholných predstaviteľov židovského štátu, a tiež aj uniknuté národno-bezpečnostné dokumenty, dlhodobým cieľom Izraela je trvalé vysídlenie obyvateľov Gazy a bezprecedentný teroristický útok Hamasu je len vhodná zámienka. Za mnohé spomenieme izraelskú ministerku pre spravodajské služby Gilu Gamlielovú, ktorá koncom roka pre denník The Jerusalem Post uviedla, že „namiesto plytvania peňazí na obnovu Gazy alebo neúspešnej UNRWA (agentúra OSN pre palestínskych utečencov – pozn. red.) môže medzinárodné spoločenstvo pomôcť s nákladmi na presídlenie a pomôcť ľuďom v Gaze vybudovať si nový život v ich nových hostiteľských krajinách“.

 

REAKCIA NA ÚTLAK

Netreba opomínať fakt, že zákrok palestínskych radikálov, akokoľvek odsúdeniahodný, bol odpoveďou na dlhodobý útlak Izraela, zúfalú životnú situáciu a bezperspektívnosť prežitia v enkláve. Spôsob, akým to Izrael dlhodobo vykonával, dáva celej problematike jasnejšie kontúry. Podľa štúdií OSN, Human Rights Watch a Amnesty International sa Izrael dlhodobo usiluje cielenou likvidáciou vodovodnej infraštruktúry donútiť Palestínčanov na vysťahovanie. Podľa OSN a americkej Rand Corporation izraelské vojenské ofenzívy proti Gaze v rokoch 2008 až 2009, 2012, 2014, 2021 a v auguste 2022 zabili vyše štyritisíc ľudí vrátane vyše 870 detí a rozbili krehkú vodnú infraštruktúru. Operácia Cast Lead v rokoch 2008 až 2009 poškodila alebo zničila jedenásť studní a štyri nádrže, čerpacie stanice, čističku odpadových vôd, vyradila 19 920 metrov vodovodného potrubia, 2 445 metrov kanalizačného potrubia a časti elektrickej siete nevyhnutnej na čistenie odpadových vôd. Operácia Protective Edge v roku 2014 spôsobila ďalšie škody na studniach, vodných nádržiach, čističkách odpadových vôd, odsoľovacích zariadeniach a čerpacích staniciach. Počas jedenástich dní v máji 2021 zasiahli letecké údery trinásť studní, tri odsoľovacie zariadenia a dvestopäťdesiattisíc metrov vodovodného potrubia vrátane hlavného potrubia privádzajúceho vodu zakúpenú od izraelskej štátnej spoločnosti Mekorot. Od roka 2013 Židia podľa Svetovej banky zakazujú Palestínčanom vŕtať nové studne, zlepšovať staré, a dokonca zachytávať dažďovú vodu do cisterien! Pripomeňme, že ide o zvlášť suchú oblasť...

NAJVÄČŠIE GETO

Palestínska Gaza je najväčšie geto, väzenie pod holým nebom, ktoré Izrael obklopil tesnou slučkou hlbinných vrtov, vysávajúcich podzemnú vodu pre obyvateľstvo. Izrael pritom neustále blokoval prísun vodárenských náhradných dielov do Pásma Gazy. Nedostatok vody donútil obyvateľov Gazy čerpať akúkoľvek vodu, aj znečistenú, z vyšších povrchových vrtov, čo sa odzrkadlilo v drastickom zvýšení chorobnosti a úmrtnosti. Ďalšia štúdia zistila, že 59,2 percenta detí v Gaze malo aspoň jednu parazitárnu infekciu a podobné percento detí trpelo anémiou. Drastický je vzostup rakoviny a ochorení obličiek. Ročný nárast prípadov zlyhania obličiek je alarmujúci ‒ trinásť percent! Život v toxickej biosfére bez možnosti základnej hygieny vedie v posledných rokoch k prepuknutiu prenosných chorôb, ako sú akútna hepatitída A, akútne hnačky a dokonca brušný týfus. Predstavitelia Hamasu zvolili samovražedný boj namiesto pomalého umierania po konzumácii znečistenej vody zamorenej ťažkými kovmi, toxínmi a multirezistentnými baktériami.

VYNÚTENÝ EXODUS

Zjavným cieľom vlády Benjamina Netanjahua je dokončiť toto dlhodobo programované vyhnanie Palestínčanov z najväčšieho geta 21. storočia vytvorením podmienok nezlučiteľných so životom v dvojmiliónovom meste. Ďalším krokom je likvidácia nemocníc. Palestínska ministerka zdravotníctva Mai al-Kaila vyhlásila, že počas tejto krátkej vojny zabila izraelská armáda v Gaze celkom tristoštyridsať lekárov a zdravotného personálu. Asi deväťsto ďalších je zranených a sto z nich bolo zadržaných a uväznených. Už koncom decembra minulého roku potvrdila WHO (World Health Organization), že v severnej časti Gazy prakticky neexistuje jediná fungujúca nemocnica, nehovoriac o tom, že nedostatok liekov, zdravotných potrieb, pohonných látok a nemocničného personálu robí prácu lekárov veľmi náročnou.

Nemocnica Al-Ahli bola posledná, ktorá ešte čiastočne istý čas fungovala, dnes už nezostalo na severe Gazy jediné zdravotnícke zariadenie. Izraelská armáda cielila na nemocnice, sanitky, ktoré privážali pacientov, a všetky prídavné zdravotné zriadenia argumentujúc, že sa vo vnútri skrývajú príslušníci hnutia Hamas. Detskú nemocnicu Al-Durra dokonca napadli bielym fosforom, čo je munícia zakázaná medzinárodnými dohodami. Organizácia pre ľudské práva pri OSN potvrdila použitie bieleho fosforu po vzhliadnutí videonahrávok. Celkom desať nemocníc bolo zničených ešte pred koncom prvého mesiaca vojny.

Generálny tajomník WHO Tedros A. Ghebreyesus upozornil, že v celej palestínskej enkláve funguje už len desiatka nemocníc, a to len na juhu, z pôvodných tridsiatich šiestich pred inváziou Izraela. Tisíce pacientov sú bez zdravotnej starostlivosti. Začiatkom marca WHO upozorňovala na nutnosť evakuovať z Pásma Gazy asi deväťtisíc chorých. Konečné riešenie palestínskej otázky pokračuje...

Radoslav ŽGRADA ‒ Foto: internetPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.