Jack Rozparovač by asi zajasal

thumbnail

Už po druhý raz na Slovensku inštalovali výstavu skutočných ľudských mŕtvych tiel. Tohtoročná má názov Body The Exhibition. Koľko ľudí sa nedokáže pozrieť ani na príbuzného zosnulého, nieto ešte na zohavené mŕtvoly za účelom prezentácie ľudského tela. Otvorená ženská postava s dieťatkom v bruchu by mohla uspokojiť aj najzvrátenejšieho rozparovača mŕtvol. Ale organizátor výstavy tvrdí, že poslaním jeho spoločnosti s ručením obmedzeným  je show. „Sme JVS GROUP“, zdôrazňuje na svojej internetovej stránke. „JVS Group bola založená v roku 2000 a rýchlo sa rozrastala“, dozvie sa návštevník tejto stránky. Ale sú na nej aj zmienky o ambíciách agentúry. Napríklad, že „vývoj spoločnosti JVS Group smeruje k úplnému pokrytiu potrieb zákazníkov od strategického a kreatívneho spracovania až po výsledný produkt a uzavretie celého produkčného reťazca. Vďaka  projektom, ktoré pravidelne realizujeme, patríme dlhodobo medzi špičku eventových a marketingovo promotérskych agentúr na českom trhu. Zabezpečujeme servis tej najvyššej kvality ako v Česku, tak v zahraničí. Naším hlavným cieľom  je vyhovieť všetkým želaniam klientov a nadchnúť divákov.“

PODVOD S MRTVOLAMI

Z medializovaných informácií je zrejmé, že vlastníkom  výstavy je spoločnosť Imagine Exhibition zo Spojených štátov amerických. Od svojho vzniku zavítala do vyše 38 krajín celého sveta. Naposledy do Prahy, kde ju navštívil aj samotný tvorca, čínsky profesor Sui, riaditeľ oddelenia anatómie na univerzite v Daliane. Ten vysvetlil, prečo zvolil skutočné ľudské telá: „V čínskej vedeckej a anatomickej spoločnosti zastávam funkciu popularizátora anatomickej vedy. Preto je mojou povinnosťou odovzdávať anatomické vedomosti verejnosti. Pre výstavu sme použili skutočné telá, pretože práve reálne telá sú také komplexné, že by nikdy nemohli byť nahradené žiadnym plastovým modelom.“

Prof. MUDr. Jozef Glasa, CSc., PhD. , prednosta Ústavu zdravotníckej etiky Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave hovorí, že z vedeckého hľadiska ide o podvod. Lebo svaly nevyzerajú tak, ako na vystavených mŕtvolách. Na edukačné účely sa podľa neho  mŕtvola takto nepripravuje.

Autorom plastinácie je prof. Günter von Hagens z Nemecka a pôvodne išlo o druh umenia. Ako uviedol prof. Glasa na prednáške pre verejnosť. Keď autor plastinácie zistil, že sa na nej dá dobre zarobiť, založil v Číne manufaktúry.  Profesor Glasa výstavu považuje za zločin proti ľudskosti, lebo ide o obchod s ľuďmi. „Ľudské telo sa nikdy nemôže stať vecou, živé či mŕtve“, povedal.  Z ľudského tela nikto nemôže mať finančný zisk. Inak by sa ľudstvo vrátilo do otroctva. Výstavu Body The Exhibition nazval neľudskou a nehanebnou. Poukázal na odporné znázorňovanie ľudského tela, pričom ktorýkoľvek „exponát“ by mohol byť použitý v hororovom filme. Zdôraznil, že výstava porušuje základné etické princípy a normy, základné estetické požiadavky, ohrozuje psychické zdravie najmä u psychicky krehkých ľudí, detí a mládeže.

NE-SÚHLAS OBETÍ

Postoj Spojených štátov amerických k dodržiavaniu ľudských práv v Číne je všeobecne známy. Aj preto je nepochopiteľné, že výstava neidentifikovateľných mŕtvych tiel dovezených z Číny sa nestala predmetom záujmu minimálne ľudsko-právnych organizácií, ak už nie orgánov činných v trestnom konaní. V USA nemôže byť výstava realizovaná bez upozornenia, že ide o neznáme ľudské telá. Lebo, ako uviedol David Matas, kanadský vyšetrovateľ násilných odberov orgánov v Číne, nejestvujú verifikovateľné súhlasy ľudí použitých na výstavu. S poznatkami pri svojej vyšetrovacej práci v Číne sa podelil aj so slovenskými novinármi. Podľa jeho slov odbery orgánov sa robia zaživa, použitím liekov. V Číne dokonca vyvíjajú látky, ktorými by sa malo odstrániť poškodenie orgánov podávanými preparátmi.  Doslova povedal, že ľudia sú zabíjaní odbermi orgánov. Mŕtve telá po odberoch sa používajú na plastináciu. Matas zapochyboval o tom, či vôbec niekedy predložia organizátori výstav plastinovaných mŕtvych tiel súhlas ľudí, použitých na účely výstavy, keď dosiaľ tak neurobili. Nielen na Slovensku mnohé mimovládne organizácie protestujú proti organizovaniu výstav skutočných mŕtvych ľudských tiel. Nesúhlas vyjadril arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský, Slovenská lekárska komora aj Ústav zdravotníckej etikety Slovenskej zdravotníckej univerzity. Na prokuratúru a políciu boli podané viaceré trestné oznámenia, oslovené boli školy, starosta MČ Bratislava – Petržalka, výstavisko Incheba, dosiaľ však bez viditeľného výsledku. Výstava pokračuje ďalej, spoločnosť JVS Group zarába na vystavovaní ľudských ostatkov.

ROZPAČITÝ TEST

Akýmsi testom spoločnosti malo byť protestné zhromaždenie občanov v pondelok 11. septembra, ktoré organizovalo o. z. Aliancia za nedeľu. V hlavnom meste sa však nenašlo viac ako dvadsať ľudí, ktorí by sa dokázali angažovať za ľudské  práva. Prítomný petržalský kňaz Milan Bubák zdôraznil, že nejde o akciu politických strán, ale o duchovné spoločenstvo ľudí, ktorí sa prišli pomodliť za duše vystavovaných zomrelých. Na výstavu v Bratislavských novinách reagovala čitateľka Tereza a položila otázku: „Ako je možné, že hanobenie ľudských tiel , ale aj kultúry národa sa v našom národe oslavuje a podporuje?“

V stredu 13. septembra sa zasa v bratislavskom Klube kresťanských lekárov a zdravotníkov  konala k výstave prednáška. Prehovoril na nej spomínaný profesor Jozef Glasa. Dá sa predpokladať, že do skončenia výstavy 6. januára budúceho roku pribudne viac aktivít motivovaných výstavou na jej zrušenie a na zákaz výstav tohto druhu. V Česku to dosiahli malou novelou zákona.

Ak sa ktokoľvek podujme na zorganizovanie podujatia, ktoré vybočuje z kultúrneho i právneho rámca štátu, musí rátať s odozvou. „Je smutné, že sa musíme zaoberať útokmi rôznych skupín ľudí, ktorí špinia dobrý úmysel výstavy a zastrašujú návštevníkov tým, že nás ako organizátorov obviňujú z túžby po senzácii ukazovať a zneucťovať mŕtvoly“,  reagovala na negatívne stanoviská k výstave tlačová hovorkyňa JVS Group Květa Havelková. Tie však nezazneli len od „rôznych skupín ľudí“, ale od renovovaných odborníkov. O  aké „exponáty“  ide si môžu záujemcovia urobiť predstavu z množstva propagačných materiálov. Pravda, ak to ich žalúdok vydrží.

 

 Eva ZELENAYOVÁ  

 

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.