Ján KOŠIAR: Načo je štátu elektronický koncentračný tábor?

thumbnail

Do parlamentu mieri veľmi zaujímavý zákon, ktorý nahradí klasické rodné čísla fyzickej osoby tzv. identifikátorom fyzických osôb. Niekoľko slovenských osobností napísalo predkladateľke zákona ‒  ministerke vnútra Denise Sakovej ‒ otvorený list, aby zákon nepredkladala. V zákone vidia okrem bezpečnostného rizika s nakladaním osobných údajov osôb aj čipovanie ľudí. O bližšie vysvetlenie sme požiadali jedného z autorov listu kňaza Jána KOŠIARA.

  • Vládna koalícia v závere súčasného volebného obdobia pripravuje do parlamentu na schválenie zákon o nahradení rodného čísla Identifikátorom fyzických osôb. Ste medzi tými slovenskými osobnosťami, ktorým sa táto legislatívna úprava nepozdáva . Čo vo výzve ministerke namietate? 
kňaz Ján Košiar u svätého otca Františka na audiencii

Keď som prvýkrát počul, že sa chystá toto nové očíslovanie ľudí ‒ občanov Slovenskej republiky ‒ veľmi som tomu neveril. Načo by to len komu bolo?! No dnes, keď máte všetko na internete, tak si zistíte aj veci, o ktorých sa veľmi nahlas nehovorí, až kým neprídu na hlasovanie do parlamentu.  Na stránke Ministerstva spravodlivosti SR www.slov-lex.sk sa dá nájsť aj tento návrh zákona, ktorý má predložiť ministerka vnútra Denisa Saková. (presne je to PI/2019/71). Predbežná informácia k návrhu zákona o základných identifikátoroch fyzickej osoby a o zmene a doplnení niektorých zákonov. https://www.slov-lex.sk/legislativne-procesy/-/SK/PI/2019/71). V nahradení rodných čísel presným a nič nehovoriacim číselným kódom, ktorý štát pridelí každému občanovi, vidíme prvý krok k čipovaniu ľudí. Na psoch sa to už testuje. Aj keď o tom píše Biblia (Šelma prinútila všetkých, malých i veľkých, bohatých i chudobných, slobodných i otrokov, dať si na pravú ruku alebo na čelo znak a kupovať alebo predávať smel len ten, kto mal tento znak Šelmy alebo jej meno, alebo číslo jej mena, Zjv 13,16-17), to neznamená, že to naozaj potrebujeme, aby úrady Veľkého brata nás kontrolovali ako v Orwellovom románe 1984.

  • Všetko nasvedčuje tomu, že zamýšľaný osobný identifikátor digitálne vyjadrí a spracuje o človeku jeho všetky osobné údaje, ktoré už teraz sú v rôznych elektronických systémoch vrátane citlivých biometrických údajov aj informácií o zdraví.

Je to tak. Zamýšľaný proces chce zaviesť elektronickú kontrolu ľudí, obmedzí našu osobnú slobodu i bezpečnosť, čo prakticky znamená budovanie elektronického koncentračného tábora. V časoch existencie výkonných počítačov, hackerských aktivít, rozličných možností zlyhania systému, nehovoriac o tom, že dnes najrozšírenejšia emailová adresa @gmail.com sa nachádza v USA. Výzvou žiadame zastavenie tejto zamýšľanej identifikácie človeka, ktorá neslúži človeku, ale štátnej moci, aby kontrolovala každý náš pohyb, zvyky i zdravotný stav. Človek sa má stať iba číslom. Nesúhlasíme s tým, že bez verejnej diskusie bol spustený legislatívny proces na zámenu rodného čísla, ktoré obsahovo súvisí s našou osobou, za ľudsky ponižujúci bezvýznamový identifikátor fyzickej osoby.

  • Obávate sa nebezpečenstva úniku informácií, ktoré obsiahne identifikátor. V čom je podľa vás bezpečnostné riziko? 

Projektovaný identifikátor má v databáze osobných údajov nahradiť mená človeka. Priezvisko, ktoré máme po otcovi, a prvé (krstné) meno, ktoré nám dali rodičia. Nahradiť tieto ľudské prirodzené identifikátory neosobným prideleným číslom nielenže ponižuje ľudskú dôstojnosť a berie nám našu identitu, ale keď sa tieto číselné identity v počítačoch domiešajú, tak podľa čísla z vás vyrobia človeka, ktorého nespoznáte. Ani samého seba. A už sa zabudlo, že ľudí číslovali tetovaním na ruku nacisti v Osvienčime? Ak sa zavedú tieto identifikátory, ohrozí to bezpečnosť informácií o našich osobných údajoch a v globálnom meradle aj bezpečnosť a suverenitu nášho štátu, lebo spôsob zhromažďovania, spracovávania týchto osobných údajov bude ani nevieme kde a bude to predmetom štátneho tajomstva. Ak Slovenská republika výhodne, teda lacno náhodou prenajme dátové úložiská v zahraničí, ich správcovia ich budú môcť rozlične využiť i zneužiť. V neposlednom rade tento systém identifikátorov iste nebude lacný. Zaplatí sa to síce zo štátneho rozpočtu, ale otázka ostáva: Načo a komu je to potrebné okrem orwellovského sledovania ľudí Veľkým bratom?

  • Zrejme ide o vytvorenie veľmi komplikovaného prostredia na fungovanie takéhoto systému. V akom štádiu je realizácia tohto zámeru?

Nemáme túto informáciu. Ak by sa to už robilo, nemalo by to oporu v zákone. Preto sa spustil najprv legislatívny proces, ktorý chceme vyvolaním verejnej diskusie zastaviť. Kompetentní by sa však mohli poučiť napríklad z Talianska. Tam namiesto rodného čísla má každý, a nielen taliansky občan, ale i ten, čo tam žije, študuje, alebo pracuje, daňové číslo (codice fiscale). Taliani to zaviedli v roku 1973. Číslo sa istým vzorcom vyráta z pohlavia človeka a z dátumu a miesta jeho narodenia. Dnes v dobe internetu, ak doklad – malú plastovú kartičku, nemáte práve pri sebe a súrne to číslo potrebujete, číslo sa dá okamžite vypočítať na internete. 

  • Ktoré osobnosti podpísali tento otvorený list? 

Po tom, čo list 30. augusta 2019 podpísali títo signatári ‒ Peter Bielik, Július Binder, Anton Čulen, Eva Fordinálová, Štefan Harabin, Jana Judinyová, Ján Košiar, Eva Kristinová, Ľudmila Mušková, Jozef Rydlo, Anton Selecký, Oliver Šabík, Ľudovít Števko, Viera Švenková, Ján Vlnka, Emil Vontorčík, Iva Vranská Rojková a Eva Zelenayová, bol doručený pani ministerke vnútra. Papierové kópie boli zaslané predsedom NR SR a vlády SR, katolíckym a evanjelickým biskupom a Židovskej náboženskej obci. Na stránke internetových petícií každý môže k nemu pridať svoje meno.

Zhováral sa Maroš SMOLEC ‒ Foto: archív (jk)

 

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.