Na knižných pultoch je druhé vydanie spomienok arcibiskupa Jána Sokola.
Emeritný arcibiskup, prvý a jediný celoslovenský metropolita Slovenskej cirkevnej provincie Mons. Ján Sokol, predstavil 25. septembra 2021 v Sále Marianum v Trnave druhé rozšírené vydanie svojich spomienok Je čas mlčať a čas hovoriť. Hlavným autorom tohto úspešného knižného vydania je matičný historik Peter Sokolovič. Jeho cieľom bolo predstaviť slovenskej verejnosti pravdivý obraz o otcovi arcibiskupovi. Po odvolaní Róberta Bezáka v roku 2012 sa proti Jánovi Sokolovi zintenzívnila nenávistná mediálna kampaň. Až konečný verdikt našich súdov nadobro očistil jeho meno.
Po úvodom vystúpení Štefana Suchého rímskokatolícky kňaz Ján Košiar privítal všetkých prítomných. S veľkou radosťou vyslovil poďakovanie, že prijali pozvanie otca arcibiskupa na prezentáciu druhého rozšíreného vydania jeho svedectiev Je čas mlčať a čas hovoriť.
■ REZONUJÚCI PRÍBEH
„Milí priatelia, bratia a sestry v Kristovi. Prvé vydanie sa napriek zložitej situácii za menej ako rok minulo. A preto na naliehanie mnohých, ktorým sa toto svedectvo nedostalo, sme pripravili druhé doplnené vydanie.“ Autor knihy Peter Sokolovič podotkol, že príbeh Mons. Jána Sokola stále rezonuje najmä medzi veriacimi. „Som veľmi rád, hlavne je mi cťou, že som bol poctený urobiť rozhovory s pánom arcibiskupom. Ako sa to však celé začalo? Písal sa niekedy rok 2014, keď som napísal publikáciu s pátrom Šebastiánom Labom. Bol jeho veľkým priateľom. Vtedy nám obom napadla myšlienka napísať spomienky aj s otcom arcibiskupom Sokolom. Páter Šebastián ma s ním následne bližšie zoznámil.“
Spolubrat kňaz dekan Alojz Lackovič, ktorý sa s arcibiskupom Sokolom osobne pozná päťdesiatdva rokov, vníma ich spoločné kroky cestou života za veľmi dôležité. Kultúrnu časť programu tiež obohatila aj poslucháčka tretieho ročníka Konzervatória v Bratislave Scarlett Pavlová zaspievaním dvoch piesní trnavského rodáka Mikuláša Schneidera-Trnavského. Báseň Metropolita od Mariana Žiara (Imricha Kružliaka) zarecitovala pani Elena Šebová.
„Po prvý raz od čias Metodových, keď predkom dávnym hlásal Božie slovo, dostáva rod náš svojho metropolitu... Aká to radosť, hoc kalia ju stále premnohé rany za vernosť viere otcov, za lásku k slobode a právu národa... S pocitom vďaky za tento dar času dvíhajú pieseň všade Slováci. Za pravdou idú s vierou nepoddajnou, aby sa všetci ľuďmi stali a ľudsky sebe, Vám i svetu privrávali v duchu i čine Metodovom.“
■ UCTYHODNÉ ČÍSLA
K slovu sa dostal aj predseda Správy štátnych hmotných rezerv Slovenskej republiky a bývalý osobný šofér otca arcibiskupa Ján Rudolf. „Som rád, že dnes môžem aj ja povedať svoje svedectvo za tých dvadsaťpäť rokov. Prežil som s ním veľa. Bol som s ním stále a všade. Otec arcibiskup vysvätil vyše päťsto kňazov, štyroch biskupov, z toho sú dnes dvaja arcibiskupi, spolusvätiteľom bol pri trinástich biskupoch. Posvätil vyše stovky kostolov. Privítal trikrát v arcidiecéze Svätého Otca. V podstate by sme mohli povedať štyrikrát aj s tou poslednou nedávnou návštevou. Ktorý biskup vo svete sa môže pochváliť takýmito číslami? Na toto sa dnes zabúda. O tomto sa dnes nehovorí. Opravené dve katedrály. Podnet na rekonštrukciu celého Marianuma, arcibiskupských úradov v Bratislave a Trnave, za tým všetkým je ruka arcibiskupa.“
■ ÚTOKY LIBERÁLOV
Bývalý dlhoročný politik a člen Občianskeho výboru za objektívne informovanie verejnosti vo veci arcibiskupa Jána Sokola Ján Čarnogurský vo svojom prejave pripomenul, že časopis .týždeň doviedol klamstvá o arcibiskupovi Sokolovi na vrchol. „Napísal, že arcibiskup Sokol získal pol miliardy slovenských korún za predaj pozemku Tescu, nezaúčtoval ich do diecézneho účtovníctva, ale odovzdal agentovi ŠtB Náhlikovi, ktorý sa stratil aj s peniazmi. Náhlikovi preto, že asi mal Náhlik Sokola čím vydierať. Ďalej Sokol mal v zahraničí (vo Vatikáne) účet, na ktorý prichádzali nevedno aké peniaze, ktoré patrili diecéze... Čo je moc, to je veľa. Liberálna tlač rozšírila útoky na arcibiskupa na útoky na celú Katolícku cirkev. Štefan Hríb sa odmietol ospravedlniť (a stiahnuť tvrdenia), tak arcibiskup podal civilnú žalobu proti .týždňu. Podľa zákona tzv. dôkazné bremeno spočívalo na .týždni. Ten mal povinnosť dokázať, že čo napísal, je pravda. Štefan, nedokázal si nič... Po jedenástich rokoch súdenia arcibiskup uzavrel s .týždňom dohodu, že nežiada finančnú náhradu za poškodenie dobrej povesti, a .týždeň uverejnil ospravedlnenie. Keby arcibiskup Sokol trval aj na finančnej náhrade, súdy by trvali ďalšie roky.“
V záverečnom prejave otec arcibiskup uzavrel túto tému slovami: „Drahí moji bratia a sestry! Teším sa, že ste prišli na prezentáciu mojich pamätí, hoci som nikdy predtým nemal plán, že by som niečo takéto vydal. Ale pán apoštolský nuncius a viacerí známi mi povedali, že by bolo veľmi dobré, aby som napísal pravdu.“ Spomienky arcibiskupa Jána Sokola Je čas mlčať a čas hovoriť sú určené najmä všetkým tým, čo podľahli mediálnej manipulácii. Verejnosť sa musí konečne dozvedieť skutočnú pravdu.
Text a foto: Matej MINDÁR