Jubilejná Slovesná jar

thumbnail

Jar v oblasti literatúry, kultúry a umenia v Martine už tradične predznamenáva aj – dnes už najstarší literárny festival na Slovensku – Slovesná jar (SJ). V dňoch 7. – 16. júna 2016 sa uskutoční jubilejný päťdesiaty ročník tohto významného podujatia, ktoré za desaťročia svojej existencie predstavilo množstvo spisovateľov, kníh, ale i diel výtvarného, divadelného, filmového či hudobného umenia. „Päťdesiatka“ SJ je, ako každé okrúhle výročie, dozaista opodstatneným dôvodom k bilancovaniu, ale aj k otvoreniu ďalších okien s víziami do budúcnosti.
Aj napriek statusu „najstaršieho“ literárneho festivalu ostáva SJ sviežim, mladistvým a aktuálnym fórom pre literátov a umelcov nielen zo Slovenska. A tak sa budeme môcť v Martine stretnúť napríklad i so slovenskými spisovateľmi, umelcami a kultúrnymi pracovníkmi žijúcimi v zahraničí (Kanada, Srbsko, Rumunsko), pripomenieme si 100. výročie úmrtia Svetozára Hurbana Vajanského, ako aj 170. výročie založenia Slovenských pohľadov – najstaršieho kultúrneho periodika v Európe. Dôstojne zarezonuje i aktuálne 155. výročie prijatia Memoranda národa slovenského, ktoré je taktiež neodmysliteľne spojené s metropolou Turca. Pri príležitosti storočnice Vajanského úmrtia naštudovali divadelníci z Liptovského Mikuláša hru Syn veľkého otca, ktorej premiéra sa uskutoční počas prvého dňa konania SJ. Okrem divadelného predstavenia sú pripravené tiež vernisáže výstav, prednášky, besedy, koncerty. Aktuálny jubilejný ročník SJ sa okrem Martina paralelne „dotkne“ aj Oščadnice, kde v Kysuckej galérii prebehne vernisáž pozoruhodnej výstavy Sabíny Liptákovej. Na založenie festivalu Slovesná jar, peripetie a radosti jej trvania až do dneška si v spomienkovom programe nazvanom príznačne Zlaté šesťdesiatezaspomínajú duchovní otcovia podujatia Mišo A. Kováč, Jaroslav Rezník, ale aj Peter Štrelinger a ďalší. Bokom nezostane ani mladá pôvodná spisba, ktorej bude patriť podujatie nazvané Stretnutie s mladou literatúrou. Garantom programu je Slovenský literárny ústav MS, okrem iného aj vydavateľ revue pre mladú literatúru, umenie a spoločnosť Orol tatranský, o ktorom sa bude taktiež hovoriť.
Program Slovesnej jari, organizovanej tradične Maticou slovenskou, je plný života, slnka a pozitívnych vibrácií. Takmer sa žiada napísať – bude to jar ako vyšitá!
Na všetky programy je vstup zdarma.

Slovenský literárny ústav MS

Poznámka SNN: Ide o vskutku veľkolepé a historické podujatie v slovenských pomeroch vôbec s takýmto špecifickým zamerením. Napriek tomu ho Fond na podporu umenia pod Ministerstvom kultúry SR finančne nepodporil Organizátori žiadali len 5000 EUR. ĎAKUJEME.ň

Informáciu o matičnom podujatí zverjenil aj portál teraz.sk:

Najstarší literárny festival na Slovensku: Slovesná jar jubiluje

[teraz.sk; 28/05/2016; TASR ; Zaradenie: Kultúra]

http://www.teraz.sk/kultura/matica-slovenska-slovesna-jar-festival/198966-clanok.html

 

Martin 28. mája (TASR) - Stretnutia so slovenskými spisovateľmi a umelcami, ktorí žijú v zahraničí, spomienku na Svetozára Hurbana Vajanského, ale i divadelné predstavenia, výstavy či prednášky ponúkne program dnes už najstaršieho literárneho festivalu na Slovensku - Slovesná jar. Dejiskom jeho 50. ročníka bude od 7. do 16. júna Martin, Žilina a Oščadnica. "Aj napriek statusu najstaršieho literárneho festivalu ostáva Slovesná jar sviežim, mladistvým a aktuálnym fórom pre literátov a umelcov nielen zo Slovenska," skonštatoval Slovenský literárny ústav Matice slovenskej (SLÚ MS), ktorý je organizátorom podujatia.Návštevníci festivalu sa budú môcť v Martine stretnúť i so slovenskými spisovateľmi, umelcami a kultúrnymi pracovníkmi žijúcimi v zahraničí, pripomenú si tiež 100. výročie úmrtia Svetozára Hurbana Vajanského, ako aj 170. výročie založenia Slovenských pohľadov – najstaršieho kultúrneho periodika v Európe. "Dôstojne zarezonuje i aktuálne 155. výročie prijatia Memoranda národa slovenského, ktoré je taktiež neodmysliteľne spojené s metropolou Turca. Pri príležitosti storočnice Vajanského úmrtia naštudovali divadelníci z Liptovského Mikuláša hru Syn veľkého otca, ktorej premiéra sa uskutoční počas prvého dňa konania Slovesnej jari," priblížil časť programu SLÚ MS.Okrem divadelného predstavenia pripravila Matica slovenská tiež výstavy, prednášky, besedy a koncerty. "Na založenie festivalu Slovesná jar, peripetie a radosti jej trvania až do dneška si v spomienkovom programe nazvanom príznačne Zlaté šesťdesiate zaspomínajú duchovní otcovia podujatia Mišo A. Kováč, Jaroslav Rezník, Peter Štrelinger a ďalší. Bokom nezostane ani mladá pôvodná spisba, ktorej bude patriť podujatie nazvané Stretnutie s mladou literatúrou," dodal organizátor a garant festivalu.Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.