Kňaza Juraja AMBROZIHO si na 330. výročie narodenia uctili v Štítniku

thumbnail

Vynikal bezúhonnosťou mravov, výrečnosťou a učenosťou

Pri príležitosti 330. výročia narodenia pripravili v Štítniku slávnostnú spomienku na kňaza, učiteľa a spisovateľa Juraja AMBROZIHO. Spomienkovú slávnosť zorganizoval Miestny odbor Matice slovenskej v Štítniku v spolupráci s Obecným úradom, Domom Matice slovenskej v Rožňave a tamojším Evanjelickým zborom ECAV.

Ako zaznelo v pútavom výklade zborového dozorcu Matúša Molnára, Juraj Ambrozi (Georgius Ambrosius) vynikal bezúhonnosťou mravov, výrečnosťou a učenosťou. Narodil 18. apríla 1694 v Dolnom Kubíne. Základné vzdelanie získal v tomto meste a v neďalekých Leštinách. Neskôr študoval v Kežmarku, v Debrecíne a na reformovanej škole v Brzotíne. V roku 1716 prišiel do kolégia v Prešove a zároveň tu pôsobil ako súkromný učiteľ aj učiteľ triedy gramatistov. V rokoch 1718 – 1721 pokračoval v štúdiách na univerzite vo Wittenbergu, kde začal literárne tvoriť. Vzorom mu bola nemecká teologická literatúra, no jeho diela do veľkej miery ovplyvnil i Daniel Krman, s ktorým spoločne prekladali Bibliu. Po zavŕšení štúdia sa vrátil späť domov. Jeho návrat však v poľskom meste Biala skomplikovalo väzenie, do ktorého sa dostal za obvinenie z tajného kázania. Cirkevný súd v Krakove ho odsúdil na trest smrti. Z väzenia ho na intervenciu oravského vicežupana po štyroch mesiacoch prepustili s doživotným zákazom vstupu na poľské územie. Po týchto úskaliach sa miestom jeho pôsobenia stali Necpaly, kde pôsobil ako rektor. V roku 1724 nastúpil za evanjelického farára vo Vrbovciach, odkiaľ pre náboženský útlak v roku 1733 odišiel do cirkevného zboru v Prietrži. Do Štítnika ho povolali za kazateľa v roku 1738.  V marci 1741 bol v Dobšinej uvedený do úradu superintendenta Predpotiského a Potiského evanjelického dištriktu. Počas pôsobenia v Štítniku napísal viacero diel náboženského charakteru. Časť jeho tvorby ostala v rukopisoch. V roku 1746 po návrate zo slávnostného zhromaždenia evanjelických spoločenstiev, ktoré sa konalo v Bystrom, ochorel a 5. júla 1746 zomrel. Vo vstupných priestoroch obecného úradu, kde je umiestnená aj pamätná tabuľa venovaná Jurajovi Ambrozimu, sa  zhromaždeným prihovorila Adriana Oláhová – pracovníčka miestnej knižnice. Za spevu piesne Kto za pravdu horí členovia Matice slovenskej položili veniec k spomienkovej tabuli.

Monika LIPTÁKOVÁ, MO MS v Štítniku



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.