KNIHA TÝŽDŇA - Rudolf DILONG, Karol STRMEŇ, Ján OKÁĽ, Traja slepí, Post Scriptum, 2024

thumbnail

Unikátna spoločná básnická balada

Vo vydavateľstve Post Scriptum vychádza doteraz neznámy a ešte nikdy nezverejnený veršovaný cyklus trojice prominentných slovenských exilových básnikov Rudolfa Dilonga, Karola Strmeňa a Jána Okáľa pod názvom Traja slepí. S najväčšou pravdepodobnosťou ide o svetový unikát. Nebýva zvykom, že lyrické básne majú viacerých autorov, pretože lyrika je už vo svojej podstate vysoko osobný fenomén?

Slovensko bolo v prvej polovici roka 1945 v plameňoch, domovinu nedobrovoľne opúšťajú tisícky ľudí, zanechávajú všetko, stávajú sa vyhnancami a odchádzajú do exilu. Pred sebou majú viac ako neistú budúcnosť. Mnohí z nich sa späť už nikdy nevrátia. Tragika chvíle vo vyhnanstve sa kruto zvýrazňuje v závere tohto pohnutého roka – počas vianočných sviatkov, ktoré sa tradične spájajú s obrazmi domova a rodiny. V ťaživej atmosfére a biednom položení sa v Ríme stretávajú tri osobnosti slovenskej poézie – „vydedenci všetkých svetov“ R. Dilong, K. Strmeň a J. Okáľ ‒ a napíšu jedinečnú modernú baladu Traja slepí ako hlboké svedectvo tých dní, keď mnohí navždy stratili svoju vlasť. Táto unikátna básnická skladba ostala dlho v rukopise. Bezmála osemdesiat rokov bola neznáma a zabudnutá. Niekedy na prelome sedemdesiatych a osemdesiatych rokov 20. storočia Ján Okáľ, jeden z trojice autorov, zaslal svoj rukopis Troch slepých Jozefovi M. Rydlovi, ktorý dvanásťstranový veršovaný text tejto balady starostlivo uchoval vo svojom archíve až dodnes. Okáľov rukopis editorsky spracoval a textologicky na vydanie pripravil Matúš Marcinčin, ktorý osvetľuje okolnosti vzniku básne v esejisticky ladenom doslove Vydedenci všetkých svetov. Balada Traja slepí má premiéru v limitovanom bibliofilskom vydaní s ilustráciami exilového výtvarníka Jozefa G. Cincíka. Vychádza pri príležitosti sedemdesiateho výročia ustanovenia exilového štvrťročníka pre slobodnú slovenskú kultúru Most, ktorý v americkom Clevelande založili v roku 1954 Mikuláš Šprinc a Andrej Žarnov.

(se)



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.