Koalícia postupne stráca svoju podporu

thumbnail

Pellegriniho Hlas-SD predbehol v prieskumoch vládne OĽaNO. Podľa aktuálnych prieskumov verejnej mienky novozaložená politická strana Hlas-SD pod vedením bývalého predsedu vlády SR Petra Pellegriniho po prvýkrát predbehla aktuálne najsilnejšiu koaličnú stranu OĽaNO. Za nárastom jej preferencií je najskôr konštruktívna opozičná politika, značná popularita jej predsedu a nepopulárne opatrenia súčasnej vlády súvisiace so šíriacou sa pandémiou Covidu-19 na Slovensku.

Na základe posledných prieskumov verejnej mienky je evidentné, že odchod tzv. Pelleho jedenástky zo strany Smer-SD a jeho poslaneckého klubu prilákal väčší počet potenciálnych voličov novozaloženého politického subjektu Hlas-SD aj pre osobnú charizmu jeho budúceho predsedu  Petra Pellegriniho. Ukázalo sa, že istá časť ľavicových, ale aj národných voličov nebola ochotná v posledných voľbách podporiť Smer-SD, keďže dlhoročný predseda Robert Fico nedokázal dostatočným spôsobom vysvetliť veľakrát ničím nepodložené obvinenia zo strany súčasnej koalície.

  • POZITÍVNY ROZKOL

Vyzerá to tak, že rozdelenie Smeru-SD v konečnom dôsledku pomohlo sociálnej demokracii ako takej. Ak sa pozrieme na posledné prieskumy verejnej mienky, zistíme, že dve navzájom konkurenčné ľavicové strany majú dohromady oveľa väčšiu podporu ako zjednotený Smer-SD v posledných parlamentných voľbách, v ktorých sa po prvýkrát po štrnástich rokoch nestal víťaznou stranou.

Robert Fico, ako aj Peter Pellegrini sú prijateľní pre diametrálne odlišné názorové skupiny ľavicových, národných, a predovšetkým sklamaných voličov súčasnej vlády. Hlas-SD v súčasnosti oslovuje najmä bývalých voličov Smeru, Sme rodina a OĽaNO. Jeho cieľom je aj upriamiť pozornosť na určitú časť národného spektra. Katastrofálny volebný výsledok SNS a Vlasti dáva priestor na podchytenie tejto voličskej skupiny. Podobným spôsobom sa o ich priazeň usiluje aj Smer-SD. Svojou odlišnou rétorikou sa snaží istým spôsobom loviť aj medzi voličmi Kotlebovej ĽSNS, ktorá v prípade potvrdenia nepodmienečného trestu pre Mariána Kotlebu na Najvyššom súde SR môže postupne začať strácať svoju dlhodobú stabilnú podporu. Tento fakt si okrem dvoch opozičných sociálnodemokratických strán uvedomujú aj strany vládnej koalície.

  • POKLES PODPORY

V prospech opozície hrá jednoznačne nezvládnutá ekonomická pomoc postihnutým podnikateľským subjektom, ktorí následkom protiepidemiologických opatrení museli na istý čas zatvoriť svoje prevádzky. Pre nedostatočné kompenzácie zo strany štátu mnohí  z nich prepustili určitú časť svojich zamestnancov, v horšom prípade ukončili svoju podnikateľskú činnosť. Za slušným nárastom celkovej podpory „demokratickej“ opozície stojí aj facebooková komunikácia predsedu vlády, ako aj mnohé doteraz nevysvetlené kauzy niektorých členov koalície. K celkovému poklesu podpory súčasnej vlády sa podpísali aj mnoho ráz nedostatočne vysvetlené protiepidemiologické opatrenia, ktoré sa v priebehu niekoľkých dní na základe politických rozhodnutí menili ako na bežiacom páse. Nedávny a doteraz nevyriešený osobný konflikt predsedu vlády Igora Matoviča s podpredsedom vlády a ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom, týkajúci sa opätovného zatvárania niektorých prevádzok, neprispel k celkovej popularite vládnej koalície v očiach slovenskej verejnosti.

  • NA ÚKOR KOALÍCIE

Podobne je na tom aj nápad celoplošného testovania. Nebolo úplne vhodné pod hrozbou určitých sankcií nútiť na testovanie. V prípade, ak vláda pristúpi na nepripravené a s nikým neprerokované dočasné uzavretie Slovenskej republiky, môže stratiť ďalšiu časť svojich podporovateľov. Všetko hrá v prospech opozície. Súčasný trend jasne ukazuje jej postupný nárast na úkor súčasnej koalície.

Matej MINDÁR – Karikatúra: Ľubomír KOTRHAPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.