Koalícia stráca popularitu

KOMENTÁR

Radoslav ŽGRADA

Neprebehol ani rok a vláda Igora Matoviča je vystavená bezprecedentnému poklesu dôvery. Podľa posledného prieskumu verejnej mienky, ktorý bol realizovaný agentúrou Median SK pre RTVS na konci januára, jeho vláde nedôveruje neuveriteľných sedemdesiatjeden percent respondentov. Podľa samotných otázok s vládou je veľmi nespokojných až tridsaťosem percent a skôr nespokojných je tridsaťtri percent ľudí. Na opačnej strane s vládou Igora Matoviča (OĽaNO) sú veľmi spokojné len tri percentá opýtaných a skôr spokojných je dvadsaťštyri percent respondentov. To je jasný signál nie prepadu, ale straty dôvery obyvateľstva. Rovnako v rebríčku prieskumu agentúry Focus kraľuje premiér Matovič v pozícii najnedôveryhodnejšieho politika. Dôvodom je predovšetkým nezvládnutý manažment zápasu proti pandémii. V tomto nelichotivom prieskume mu konkurujú len R. Fico a M. Kotleba, ale tých dlhodobo a systematicky démonizuje žurnalistický mainstream, ktorý je k prešľapom súčasnej vlády prekvapivo zhovievavý. Ono vždy je ľahšie niekoho novinársky opľuť ako politicky obhájiť, pokiaľ pôsobí neobhájiteľne...

Nespokojnosť občanov sa prejavuje aj vo viditeľnom prepade ostatných vládnych strán okrem SaS. Kým vláda Igora Matoviča na základe mandátov z posledných volieb  disponuje pohodlnou ústavnou väčšinou deväťdesiatich piatich hlasov, po necelom roku vládnutia by dnes nezostavila ani jednoduchú väčšinu. OĽaNO zažíva bezprecedentný pád z dvadsiatich piatich percent na terajšiu hranicu desiatich percent, a to zďaleka ešte nie je dno. Kollárova strana SME RODINA osciluje tesne nad hranicou zvoliteľnosti a, naopak, vládna strana Za ľudí je dlhodobo pod touto hranicou. Dôvodov je veľa, podľa kritikov súčasnej moci ide predovšetkým o nezvládanie pandémie, jej samotného priebehu po neschopnosť vyrovnávať sa s jej ekonomickými následkami, viaceré medializované prípady papalášizmu, nekompetentné riadenie rezortov, prax dvojitých štandardov, ohýbanie práva a následný rozklad právneho štátu, ale predovšetkým o krajne nevhodnú komunikáciu samotného premiéra. Ako sme už spomenuli, z vládneho štvorlístka jedine SaS zaznamenáva rast preferencií. Dôvodom je evidentne odmietavý až antagonistický postoj predsedu Sulíka voči rozhodnutiam premiéra, čo sa premieta do ich častých sporov na sociálnych sieťach.

Táto masová nespokojnosť sa prirodzene pretavila do iniciatívy za vyhlásenie referenda o vypísanie predčasných parlamentných volieb. Oficiálne ide o občiansku iniciatívu. No prihlásili sa k nej aj viaceré politické strany ako Smer – SD, Hlas – SD, SNS či Socialisti.sk. Rovnako aj mnohé spoločenské, profesijné organizácie i zástupcovia tretieho sektora, v rámci tých najsilnejších stojí za zmienku spomenúť Konfederáciu odborových zväzov SR, ktorá upozorňuje na zhoršujúce sa postavenie pracujúcich, sociálne a existenčné ohrozenie obrovského množstva občanov SR. Predsedom výboru sa stal Ervin Erdélyi. Začalo sa aj s distribúciou petičných hárkov obsahujúcich jednoduchú otázku: ,,Súhlasíte s tým, aby sa skrátilo VIII. volebné obdobie Národnej rady SR tak, aby sa voľby do Národnej rady SR vykonali do 180 dní odo dňa vyhlásenia výsledkov tohto referenda?“

Minuloročné parlamentné voľby predznamenali tiež nepriaznivú zmenu postoja k Matici slovenskej. Nová ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO) sa hneď od nástupu do úradu netajila vyslovene nepriateľským postojom k národnej inštitúcii. Ten sa reálne prejavil aj v skokovom znížení dotácie pre ustanovizeň až o štyristotisíc eur, čo predstavuje dvadsaťtripercentné zníženie už aj tak poddimenzovaného rozpočtu. Matica slovenská je financovaná zo štátnych prostriedkov. Je pre ňu prirodzene životne dôležité mať korektné a ústretové vzťahy s vládou, predovšetkým na rezorte kultúry. Bohužiaľ, nestalo sa tak. Nespokojnosť so súčasnou ministerkou však panuje naprieč celou kultúrnou obcou, či ako sa zvykne dnes vravieť kreatívnym priemyslom, bez rozdielu či je zriaďovanou štátom, alebo nie. Podľa vyššie uvedeného prieskumu agentúry Median SK je spolu s R. Mikulcom najmenej kompetentná ministerka.

Vývoj naznačuje, že je veľmi pravdepodobné pri takej vysokej animozite vo verejnosti k terajšej vláde, že sa potrebný počet podpisov pod petíciu vyzbiera v dohľadnom čase. Dôležité bude, či sa následne podarí prekročiť volebnú účasť polovice všetkých oprávnených voličov v samotnom referende. Prípadné nové voľby nanovo rozdajú karty. Vysoko pravdepodobne dôjde k výmene ministerského kresla v rezorte kultúry, čo je šanca pre Maticu slovenskú.

 

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.