Komu na Slovensku chýba slnečný štát?

thumbnail

Progresívcom už zrejme chýba v našej ústave len článok štyri .Volebná kampaň naplno beží, subjekty využívajú všetky dostupné, možné i nemožné spôsoby ovplyvňovania voličov. Pravda, nie oficiálna kampaň podľa zákona, ktorú charakterizujú čísla politických strán na kandidátke do NR SR. Kiska ešte ani stranu nemá zaregistrovanú, no jeho veľkoplošné pútače sú neprehliadnuteľné. Podobne s bilbordmi vyštartoval bývalý minister zdravotníctva a vnútra Tomáš Drucker.  Progresívni majú iné tromfy v talóne. Ukazuje sa, že pracujú na tom, aby ochromili svojich potenciálnych súperov. Ich program je totiž nesmierne jednoduchý: nahradiť starých politikov. Priateľka Zuzany Čaputovej Tereza Nvotová poskytla na tento cieľ svoj film Mečiar. Kto iný než denník SME mu robí ohromnú reklamu. Na svojej internetovej stránke z 26. augusta t. r. oslovoval smečkársky portál návštevníkov titulkou: „Takýto je Mečiar (trajler). Celý film na SME.sk  o polnoci.“  Nezaostala ani Zuzana Piussi a vyrobila film Ukradnutý štát, ktorý bude v distribučnej predpremiére otvárať Medzinárodný festival dokumentárnych filmov Jeden svet 9. októbra t. r. Podľa tlačovej správy film hneď na druhý deň vstúpi do širokej distribúcie po celom Slovensku a ako inak ponúka možnosti uvažovať o našom živote a krajine novým spôsobom.

■ ROZDÁVANIE ROZUMU

Progresívni politici, novinári a umelci nenechávajú voličom nijaký priestor na pokojné uvažovanie o svojej budúcnosti. V bratislavskom Lamači progresívna úderka miestnych poslancov donútila starostu zrušiť plánovaný koncert na Rozálskych hodoch kapele Zóna A. Táto kultová kapela mala konflikty s mocou aj za bývalého režimu, v súčasnosti znova niekomu prekáža. Lenže za komunistov bola v ústave jasne definovaná vedúca úloha strany, kým dnes ústava hovorí, že základné práva a slobody sa zaručujú na území SR všetkým, bez ohľadu na... politické či iné zmýšľanie.  Progresívni však ako dôvod zrušenia koncertu uviedli: „Berúc do úvahy názorové presvedčenie ich interpreta nevedeli sme sa s vystúpením tejto kapely v Lamači stotožniť.“ Kto sú vlastne bratislavskí progresívci? Ide o skupinu z Teamu Vallo, ktorí kandidovali s podporou Progresívneho Slovenska. Dnešný primátor Bratislavy má rodokmeň doslova progresívny. Jeho otec Stanislav Vallo mal za svokra ministra kultúry SSR Miroslava Válka, člena ÚV KSS, no už v roku 1991 s podporou KDH odišiel do diplomacie a rovno do Vatikánu.  Na ministerstve diplomacie si neskôr počínal tiež veľmi autonómne. Účinne bránil vytvoreniu Slovenského kultúrneho inštitútu v Ríme a na internete sa dokonca objavila informácia, že ako veľvyslanec v Belgicku dal na diaľku súhlas za Slovenskú republiku s Marakéšskou deklaráciou, ktorá umožňuje Afričanom migráciu do Európy.

STAVILI NA MLÁDEŽ

Napokon ani zakladateľ Progresívneho Slovenska Ivan Štefunko nemá ďaleko ku komunistom. Niekoľko rokov viedol ľavicový  portál Slovo. Progresívci vo voľbách však rátajú aj s ďalším fenoménom. Tou je mládež. Odjakživa je jej vlastný vzdor proti autoritám a chuť skúsiť niečo zakázané. Nedávno zverejnené videá Michala Trubana, ako školí študentov na ceste za kariérou prostredníctvom drog,  je to, čím mládež môže osloviť. Život bez akýchkoľvek obmedzení, to je politický program progresívcov. Lenže len pre nich. Ich názorových oponentov sa sloboda netýka. Ktovie, či už neplánujú znovu zaviesť do ústavy článok 4 o vedúcej úlohe strany Progresívne Slovensko v tejto krajine.

                          Eva ZELENAYOVÁ - Kresba: Ľubomír KOTRHAPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.