Dokumentujú impozantné umelecké slohy
Po oddeleniach baroka a renesancie v historickej účelovej budove Východoslovenského múzea v Košiciach skompletizovali v tomto kultúrnom zariadení umelecko-historickú sekciu sprístupnením expozície Zaži gotiku.
Môžeme tu vidieť inštaláciu zbierok výtvarného umenia, remesla, spoločenského a náboženského života. Pri otvorení výstavy riaditeľ Východoslovenského múzea Dominik Béreš uviedol: „Gotika patrí spolu s barokom a renesanciou medzi najimpozantnejšie umelecké slohy. Jej nástup možno datovať už od polovice 12. storočia, keď architektúra začína upúšťať od prvého univerzálneho slohu stredoveku – románskeho. O to viac sa môžeme pýšiť, že takmer sedemstoročné skvosty remesla, spoločenského života či sakrálneho sveta dlhodobo vystavíme v kompaktnej štýlovej podobe aj s multimediálnym a interaktívnym obsahom. Múzeum tak uzavrie finálnu etapu vytvorenia komplexnej umelecko-historickej sekcie v historickej budove a vytvorí tak svet spojený s azda troma najimpozantnejšími epochami v dejinách spojenými s gotikou, renesanciou a barokom – a to všetko pod jednou strechou.“
Expozícia pozostáva výlučne z vlastných zbierok múzea, ktoré predstavuje takmer dvesto exponátov. Od najstarších – Oltára svätého Kozmu a svätého Damiána zo Šiby a Procesiový kríž s Ukrižovaným. Zaujímavý je tiež dvojručný meč od majstra Nikodéma z Nancy z roka 1334 a ďalšie exponáty. Projekt bol finančne podporený z Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci operačného programu Integrovaný regionálny operačný program a z rozpočtu Košického samosprávneho kraja v sume 230-tisíc eur. Architektonicky expozíciu pripravili Martin Šeša a Matej Honíška.
Na jednom z panelov sú zaznamenané významné myšlienky Františka z Assisi: „Kto pracuje rukami a hlavou, je remeselník, kto pracuje rukami, hlavou i srdcom, je umelec.“ Gotika ešte nepoznala priezviská umelcov. O to viac môžeme obdivovať tabuľu s Kristom na Olivovej hore majstra z Hrabušíc z roka 1510 zo Spišského Štiavnika, Korunovanie z rokov 1506 ‒ 1509 majstra tabúľ z Okoličného pri Liptovskom Mikuláši či Strom života s Ecclesiou a so Synagógou – transfer nástennej maľby okolo roka 1400 zo Žehry. Popri umeleckých výtvoroch sú tu tiež umiestnené remeselné práce ako hlinené fľaše, kachlice, stoličky a ďalšie.
Text a foto: Marián ŠIMKULIČ