Presvedčený pacifista stále má čo povedať
V bratislavskej budove Matice slovenskej si 2. októbra 2024 pripomenuli kultúrno-odborným a spomienkovým podujatím storočnicu slovenského spisovateľa, prozaika, publicistu, dramatika a scenáristu Ladislava ŤAŽKÉHO (* 19. september 1924 Čierny Balog – † 20. január 2011 Bratislava). Na podujatí vystúpil slovenský kulturológ a autor kníh rozhovorov s Ladislavom Ťažkým profesor Jozef Leikert, predseda Matice slovenskej Marián Gešper, prozaik Peter Rašla, filantrop Gabriel Rehák, syn Ladislava Ťažkého Peter Ťažký a ukážky z kníh prečítala Ida Rapaičová.
Predseda Matice slovenskej zdôraznil, že Ťažký bol „významný slovenský spisovateľ, presvedčený národovec, matičiar a kronikár vojnových dôb“. Profesor Jozef Leikert viedol rozhovor s hosťami, ktorí sa s Ladislavom Ťažkým osobne poznali. Súčasťou podujatia bola rekonštrukcia rozhovoru s Ladislavom Ťažkým, ktorého odpovede prečítala Ida Rapaičová.
Ladislav Ťažký odvážne prezentoval postoje, v ktorých ostro odsúdil vpád vojsk Varšavskej zmluvy do Československa v roku 1968 a následne odmietal čistky vo verejnom živote, ktorých sám bol na dlhé roky obeťou .
Za román Amenmária a novelistický triptych Dunajské hroby, Divý Adam a Hriešnica žaluje tmu dostal v roku 1968 štátnu cenu. Okrem prozaickej tvorby sa venoval aj písaniu filmových scenárov, divadelných hier, cestopisov a publicistických textov, ale tiež literatúre pre mládež. V roku 1994 literárne dielo Ladislava Ťažkého poctili cenou Jozefa Cígera Hronského. Od roku 1990 bol čestným predsedom Spolku slovenských spisovateľov, člen Predsedníctva Matice slovenskej a predseda Prezídia Matice slovenskej. Podľa svedectva profesora Leikerta bol horúcim kandidátom na predsedu Matice slovenskej a uvažovalo sa s ním ako s kandidátom na prezidenta Slovenskej republiky. Pochovaný je na cintoríne v obci Veľký Klíž, časť Klížske Hradište, okres Partizánske. Filantrop Gabriel Rehák, ktorý sa tiež zúčastnil na podujatí, vybudoval na počesť Ťažkého repliku jeho rodného domu práve v Starom Klíži, kde si ho každoročne pripomínajú.
Text a foto: Lukáš PERNÝ