Matičná organizácia v Poprade má nevšedných deväťdesiat

thumbnail

Odbor Matice slovenskej v Poprade vznikol 27. novembra 1927.  Jeho zakladateľom bol katolícky kňaz Štefan Mnoheľ, ktorý pôsobil v tamojšej farnosti vyše dve decéniá v rokoch 1920 – 1944. Nielenže tu vykonával duchovnú službu, ale pričinil sa o dostupnosť vzdelania založením  slovenských škôl a slovenských spolkov, organizácií skautov a Orla. Výrazne sa tak posilnilo slovenské vedomie občanov žijúcich v podtatranskom regióne. Toto významné jubileum si popradskí matičiari pripomenuli v minulých dňoch na slávnosti, ktorú zastrešili spoločne s mestom Poprad. Viceprimátor mesta Igor Wzoš v obradnej sieni MsÚ privítal účastníkov i vzácnych hostí,  medzi ktorými bol novozvolený predseda MS Marián Gešper, riaditeľ D MS v Spišskej Novej Vsi Rastislav Zacher, prapravnuk Jozefa Miloslava Hurbana Svetozár Hrúz aj Jozef Kredátus, činovník MS v rokoch 1968 – 1969. V príhovore vyzdvihol rolu Matice slovenskej v emancipačnom hnutí  Slovákov v meste. Pozvaní hostia a matiční predsedovia z podtatranských a spišských Matíc aj oblastný pracovník MS zo Stropkova Lukáš Kaščák sa potom podpísali do pamätnej knihy mesta. Slávnostný akt sprevádzal súbor Slovenka, kolektívny člen MS. Program pokračoval slávnostnou akadémiou,  kde po štátnej hymne vystúpil s vyznaním Slovensku Peter Šaling z Batizoviec. Slávnostné zhromaždenie matičiarov v duchu tradičnej moyseovsko-kuzmányovskej tradície požehnali duchovní otcovia – evanjelický farár Libor Bednár a gréckokatolícky kňaz otec Miroslav Bartoš. Bývalá dlhoročná predsedníčka MS Ľudmila Hrehorčáková priblížila v rekapitulácii zásadné udalosti matičného diania v meste s dôrazom na tie, ktoré sa odohrávali po oživotvorení odboru v roku 1990 až po súčasnosť. Medzníky matičnej činnosti a života odboru predstavuje aj výstava k jeho jubileu nainštalovaná vo vestibule MsÚ, kde si ju počas novembra mohli pozrieť školy aj  verejnosť. Tieto bilancie doplnila dokumentárna videoprojekcia, ktorú pripravil Miloš Hano. V zážitkovom dokumente sa pred plénom pôsobivo premietali udalosti a defilovali v ňom desiatky  matičných aktivistov vzbudzujúcich svojím životom a prácou  úctu a vďaku.  V príhovoroch hostí zazneli slová uznania, ocenenia a poďakovania za ich bytostné nasadenie za národné ciele.

Deväťdesiatročný popradský MO vnímal pochvalné slová so zadosťučinením a rovnako vďačne prijímal blahoželania z úst najbližších matičných dejateľov zo Štrby, z Batizoviec, Liptovskej Tepličky, Levoče, zo Spišskej Novej Vsi, z Veľkej Lomnice, ale aj z klubov seniorov. Matičnú  prácu tiež vyzdvihol a kyticou a darom ocenil aj viceprimátor I. Wzoš. Prítomní predstavitelia Matice slovenskej M. Gešper a R. Zacher poctili zlatou medailou Igora Stavného, striebornou medailou Jozefa Kredátusa a Helenu Suchú a bronzovou medailou Oľgu Pastrnákovú. Pamätný list s poďakovaním odovzdali Magde Žarnovskej. Ďalšie pamätné listy udelili spolupracujúcim inštitúciám v meste, školám, klubom, matičným odborom, Slovenke a mužskej speváckej skupine Suita kráľa Mateja, ktorá atmosféru jubilejnej slávnosti umocnila národnými hymnickými piesňami – nezabudnuteľnou dumkou A tam hore pod Tatrami, oduševneným spevom štátnej a matičnej hymny, ako aj piesňou Kopala studienku... Veľkú vďaku si popri kooperujúcich funkcionároch mesta zaslúžia všetci, ktorí sa podieľali na príprave slávnosti – spevácka skupina Slovenka, nová predsedníčka Beáta Kalinová,  členovia výboru, ale aj nezištné darkyne – Oľga Pastrnáková, Mária Petrasová a riaditeľ D MS v Spišskej Novej Vsi Rastislav Zacher. Slávnostným prípitkom a pohostením sa jubilejná slávnosť ukončila, ale určite dojmy budú doznievať v srdci. A o to ide. Aby naše srdcia horeli láskou pre Slovensko.

Text a foto: Ľudmila HREHORČÁKOVÁ

 

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.