Matovič už znova máta

thumbnail

KOMENTÁR

Eva ZELENAYOVÁ

Šéf obyčajných ľudí Igor Matovič je vynachádzavý manažér, čo dokázal nielen pri spravovaní svojho majetku, ale aj v parlamente.  Regionálne inzertné noviny dodnes využíva ako nástroj politiky a pôdu NR SR ako javisko na svoje politikárčenie. Transparenty v rokovacej sále parlamentu, tričká s hanobiacimi textami politických oponentov, extrémistické a vulgárne vyjadrenia sa stali jeho pričinením folklórnou súčasťou parlamentu, znevažujúcou túto inštitúciu.

Koniec prišiel až po tom, keď výbor pre nezlučiteľnosť funkcií navrhol odobratie jeho mandátu. Dôvodom bol fakt, že ako poslanec opakovane nemal pozastavenú živnosť, čím mal porušiť ústavný zákon. Predseda výboru Martin Poliačik, pochopiteľne, nebol za takéto riešenie; poslanec Róbert Puci (Smer-SD) zasa podotkol, že koalícia nemá dosť hlasov.

Prv než sa tak malo stať, Matovič siahol po svojich osvedčených metódach a vyhlásil, že sa nechce podriaďovať predsedovi Národnej rady SR Andrejovi Dankovi, ba označil ho za psychopata. A prestal sa zúčastňovať na rokovaniach NR SR, prestal  do parlamentu chodiť...

V júni však predseda parlamentu A. Danko oznámil, že poslanci nebudú rokovať o odobratí mandátu predsedovi OĽaNO.  Matovič zareagoval ako víťaz, vraj „čoho sa zrazu naši mocipáni boja“. A kontroval, že si „zrejme uvedomili, že také niečo by už nedokázali vysvetliť ani svojim vlastným voličom“. Nuž, keď dokázali vysvetliť zrušenie prezidentských amnestií, odobratie mandátu poslancovi v súlade s platnou legislatívou by nemalo až taký dosah na právny štát ako zrušenie amnestií. Ale Matovič to nepotrebuje chápať a konať zodpovedne. Pre neho je politika produkt, ktorým si sýti svoje ego.

Dlho však v politickom zákulisí  nevydržal. V novembri opäť zaútočil na city voličov a predstavil svoju tieňovú vládu. Vraj treba vymeniť vládu škandálov, bez vízie a, samozrejme, neschopnú. OĽaNO predstavilo svoj stranícky kabinetný výber, zatiaľ bez tieňového predsedu vlády, ale kto by pochyboval o tom, že sa ním cíti byť Matovič. On predsa víziu pre „spravodlivé a prosperujúce Slovensko“, ako povedala jeho pravá ruka poslankyňa Veronika Remišová, predsa má. Najmä ak sa ministrom vnútra stane škandalózny esemeskový Gábor Grendel alebo ministrom kultúry Jozef Viskupič, podporujúci registrované partnerstvá. Ďalší tieňový minister Ján Budaj vie vždy včas opustiť neperspektívne spoločenstvo a nerobí mu problém angažovať sa na prospech cudzích záujmov, takže asi takú perspektívu by mal pod jeho vedením rezort životného prostredia. To zrejme nie je pre Matoviča dôležité, hlavné je, že znova našiel spôsob, ako prísť na scénu.

Najnovšie matovičovci zorganizovali tlačovku k návrhu zákona, ktorým chcú  priškrtiť dôchodky pre bývalých pracovníkov Štátnej bezpečnosti a jednorazovo prilepšiť politickým väzňom komunizmu. Popri silných slovách na adresu zakladateľov štátu Budaj vyhlásil, že je v parlamente jediný politický väzeň. Lenže dodnes nepozná ani len ich organizácie. Ak by sa hnutie seriózne zaujímalo o politických väzňov komunizmu, neuniklo by mu, že PV ZPKO už roky v parlamente hľadá spojencov na predloženie zákona o zvýšení príplatkov k dôchodku pre politických väzňov.

Predseda PV ZPKO Ján Litecký Šveda aktivity OĽaNO komentoval slovami: „To, že hnutie OĽaNO  predložilo návrh zákona o odškodnení politických väzňov komunizmu bez toho, aby ho konzultovalo napríklad s PV ZPKO, najstaršou organizáciou s najväčším počtom ešte žijúcich politických väzňov na Slovensku, prípadne s ich pomocou hľadalo spojencov na podporu takého zákona, svedčí nielen o ich amaterizme. To je priam  nemorálne robiť si politické body na chrbtoch ľudí, ktorí si svoje vytrpeli. Navyše, na tlačovke vystupovala aj zástupkyňa Dcér politických väzňov. To je opäť nejaká nová organizácia politických väzňov? Už len čakáme, že nabudúce prídu aj Sesternice PV, potom Netere PV a postupne vznikne aj SDK PV – Strýkovia z druhého kolena politických väzňov... To už bude mať skutočnú váhu v spoločnosti! Ako keby tu niekomu išlo práve o to, aby ozajstných väzňov marginalizovali a postupne vygumovali z verejného diškurzu.“

Matovič nepredstavuje nijakú hodnotu, víziu, je len zabávačom na politickej scéne. Nestálo by za to venovať mu akúkoľvek  pozornosť. Prieskumy verejnej mienky však svedčia o tom, že ľudia chcú vidieť v politike aj klaunov. A to je skutočná bieda dneška.

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.