Minister Peter Pellegrini preberá neľahký balvan problémov

thumbnail

„Päť percent je niečo, čo v podstate nič neznamená, je to len nejaká valorizácia – ako keby udržanie stavu. Skutočný posun sa začína od desať percent hore. To by naozaj pohlo vecami,“ hovorí Vladimír Crmoman zo Slovenskej komory učiteľov. Plat začínajúceho učiteľa by sa podľa neho mohol vyrovnať aj tomu českému, ktorý je na úrovni osemsto eur. Štrajk môže zatvoriť školy. Došla nám trpezlivosť, tvrdia učitelia. A čas, keď sa tak môže stať, sa opäť – už po koľkýkrát – blíži. Komora učiteľov očakáva od nového ministra školstva, že do úradu nastúpi s víziou a konkrétnym pomenovaním problémov a nebude zostávajúce necelé dva roky len hľadať spôsob, ako školstvo posunie dopredu. „Verím, že s nami bude rokovať a pôjde do toho hlbšie, aby sa veci pripravili zmysluplne,“ povedal Vladimír Crmoman. Učitelia volajú aj po tom, aby pre pedagóga zabezpečili pri práci so žiakmi s problémami pri učení asistentov a psychológov. Treba podľa nich zlepšiť aj vybavenie škôl. „Darmo prídu na nejakú školu tablety, keď tam majú tridsať rokov staré pomôcky,“ tvrdí za Slovenskú komoru učiteľov Vladimír Crmoman.

 PODPORA ODBOROV

Aj školskí odborári volajú po zvýšení rozpočtu pre školstvo, vedu a výskum. „Naša predstava je taká, aby sa zvýšil podiel HDP do školstva, aby sme sa konečne už priblížili k úrovni vyspelých štátov EÚ, kde ten podiel je päť až šesť percent a u nás je to niekde na úrovni 3,5 percenta, teda veľmi málo,“ vyhlásil predseda Odborového združenia pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Pavel Ondek. Odborári sa nevzdávajú myšlienky, že by vláda mala schváliť správu o stave školstva a systémových zmenách, ktorú nedokázal vo vláde presadiť Pellegriniho predchodca Čaplovič. Správa sľubovala zvyšovanie peňazí do školstva každý rok o stotridsať miliónov eur počnúc rokom 2014. „Budeme to od ministra žiadať, uvidíme, čo nám povie,“ povedal Pavel Ondek. Školskí odborári trvajú aj na požiadavke, aby učitelia základných a stredných škôl zarábali 1,2 až 1,6-násobku priemerného platu v národnom hospodárstve. Pri nepedagogických zamestnancoch by sa podľa nich mala tarifná tabuľka platov začínať minimálnou mzdou a od toho by sa mali odvíjať ďalšie platové triedy.

PONUKA EUROFONDOV

Bývalý minister školstva Eugen Jurzyca, ktorý bol na čele rezortu počas vlády Ivety Radičovej, v prvom rade očakáva, že premiér vysvetlí, prečo došlo na poste ministra k výmene. „Aby bolo vidno, čo treba naprávať vo zvyšku volebného obdobia, či tam boli vôbec nejaké problémy a ktoré to boli. Pretože takto nemáme signál, o čo vlastne pôjde vo zvyšku volebného obdobia,“ myslí si Eugen Jurzyca. Od nového ministra očakáva, že zabezpečí viac informácií pre študentov, rodičov aj učiteľov. Napríklad, že sa vráti k zverejňovaniu nástupných platov absolventov vysokých škôl. Podľa neho treba tiež rokovať v Bruseli o voľnejších predpisoch pre odmeňovanie učiteľov z eurofondov.

„Očakávam tiež, že sa bude pri rozhodnutiach viac spoliehať na tvrdé dáta a ich analýzy, a menej na to, čo sa šušká po školstve,“ doplnil exminister školstva. Ten súčasný – Peter Pellegrini, by mal podľa neho riešiť veľké rozdiely v kvalite základných škôl, keď výrazne zaostávajú školy s vyšším počtom detí zo sociálne znevýhodneného prostredia. „Treba presne zmerať, ktoré školy sú na tom oveľa lepšie, ktoré oveľa horšie a potom pomáhať tým slabším školám napríklad cez eurofondy, hoci vysielaním učiteľov na stáže z lepších škôl na slabšie školy,“ pripomenul Eugen Jurzyca.

BUDÍČEK V ODMEŇOVANÍ

Prebuďte sa na ministerstve, skúste vyžiť z tristošesťdesiat eur, odkazujú učitelia s najnižšími príjmami. Bývalého štátneho tajomníka ministerstva financií Petra Pellegriniho (Smer-SD) vymenoval za ministra školstva prezident Andrej Kiska po tom, čo jeho predchodca Dušan Čaplovič podal po viac ako dvoch rokoch vo funkcii demisiu. Nový minister školstva po svojom vymenovaní vyhlásil, že chce z rezortu školstva spraviť modernú, flexibilnú a dynamickú organizáciu. Podľa vlastných slov sa bude snažiť, aby sa prijal taký rozpočet, ktorý by umožnil zvyšovanie platov učiteľov v nasledujúcom roku. Podľa neho však nebude ľahké navršovať sumu pre školstvo, a to pre dlhovú brzdu. „Predpokladám, že Peter Pellegrini vzhľadom na to, že odchádza z rezortu financií, veľmi dobre vie, kde sa nachádzame, aké sú možností,“ povedal o zvyšovaní peňazí pre školstvo minister financií Peter Kažimír pred mimoriadnym rokovaním vlády. Tiež pri tom upozornil na dlhovú brzdu. „Dal som najavo aj zástupcom odborov, že nie sme na arabskom trhu, to znamená, tá moja ponuka bola definitívna a vychádza z možností rozpočtu na budúci rok,“ vyhlásil Peter Kažimír. Dodal, že zodpovedá za stav verejných financií, a nie je pripravený maľovať na ružovo niečo, čo vyzerá úplne inak.

Jan ČERNÝPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.