Mnohí maďarskí voliči dnes volia slovenské politické strany

thumbnail

Koniec politiky na etnickom základe

Koncom júna bol hosťom populárnej Diskusie na palete podpredseda Maďarskej aliancie György GYIMESI. Nedávno bol poslanec Národnej rady SR za hnutie OĽaNO.  So svojimi aktuálnymi politicko-spoločenskými názormi sa dnes paradoxne zhoduje so súčasnou koalíciou. Svojím vystúpením vyslal jasný signál, že budúcnosť slovensko-maďarských vzťahov vidí v spolupráci oboch národov žijúcich v Slovenskej republike. Boli jeho slová boli naozaj úprimné? Uvidíme...

Bývalý poslanec sa so svojimi konzervatívnymi názormi čoraz viac stáva populárnejším aj medzi slovenskými voličmi. Jeho myšlienka slovensko-maďarskej spolupráce v presadzovaní tradičných hodnôt doma a v Európe môže ešte vylepšiť vzájomné vzťahy Slovákov a Maďarov. Veľmi triezvy pohľad má takisto aj na konflikt na Ukrajine. Nie je asi náhoda, že v súčasnosti najviac Slováci a Maďari upozorňujú na riziká jeho možného rozšírenia do strednej Európy.

  • DÚHOVÍ KRESŤANIA

György Gyimesi ako konzervatívne ladený politik ostro skritizoval doterajšie pôsobenie KDH. Podľa jeho názoru je to dezorientované hnutie. Svoje tvrdenie obhajuje tým, že bolo ovládnuté dúhovými  kresťanmi, ktorých hlásnou trúbou je František Mikloško. František Mikloško je jedným zo spoluzakladateľov nadácie pomenovanej po starom otcovi súčasného predsedu Progresívneho Slovenska Michala Šimečku. V KDH pôsobí stále mnoho slušných a konzervatívnych kresťanov. Sú však mlčiacou väčšinou. Kormidlo v tomto hnutí pevne drží František Mikloško, čo podľa Gyimesiho robí z KDH obyčajný satelit na obežnej dráhe Progresívneho Slovenska. Preto je presvedčený, že na Slovensku chýba naozajstná konzervatívno-kresťanská strana.

  • ZMIERENIE

Bývalý poslanec vyjadril tiež spokojnosť, že už dávnejšie nastalo politické zmierenie medzi Slovákmi a Maďarmi. Budúcnosť slovensko-maďarských vzťahov nemôže byť na báze neustáleho vracania sa do minulosti. Otváranie starých sporov narušuje pokojné spolunažívanie obyvateľov južného Slovenska. Preto treba tvrdo odsúdiť všetky súčasné kroky maďarských šovinistov na Slovensku, ktorí sú dnes v menšine. Pre Slovákov a Maďarov dnes už nie je hlavná téma ich komplikovaná história. Oba národy dnes čelia migračnej kríze, vojne na Ukrajine a súčasnej politike Európskej únie, ktorú za posledné roky ovládli radikálni progresívni liberáli.

  • ETNICKÁ POLITIKA

Aj pre spomenuté fakty musel György Gyimesi skonštatovať, že politika na etnickom základe sa na Slovensku skončila. Potvrdil tak už dlhodobo známy jav, že mnoho slovenských Maďarov volí slovenské strany. Týmto spôsobom sa mnohí z nich de facto identifikovali so Slovenskou republikou ako so svojím štátom. Politik deklaroval, že pre už spomenutú skutočnosť svoju politickú budúcnosť nevidí v Maďarskej aliancii. Podľa jeho názoru sa túto jeseň ukáže, či v tejto strane zvíťazí liberálne, alebo konzervatívne krídlo. Dodal, že ak by boli úspešní konzervatívci, zrejme sa pokúsia stranu zastabilizovať na približne troch percentách volebných preferencií a ponúknu ich slovenskej strane, napríklad SMERU ‒ SSD alebo Hlasu ‒ SD.

  • NEUTRALITA

Snom Györgyho Gyimesiho je ideologicky neutrálne Slovensko, ktoré by rešpektovalo konzervatívne zmýšľanie väčšiny jeho obyvateľstva. Na názory opozície a takzvaných mainstreamových médií, že Slovensko sa vydalo cestou „orbanizácie“, reagoval slovami, že progresívci stratili monopol v mediálnom priestore. Veľmi pozitívne preto zhodnotil aj reformu v Slovenskej televízii. Podľa jeho presvedčenia bola obyčajnou slúžkou Progresívneho Slovenska. Priznal tiež kontakty s maďarskou vládnucou politickou garnitúrou. Podotkol však, že jeho kooperácia s predstaviteľmi strany Fidesz je založená na vzájomnej úcte. Je presvedčený, že je prospešná pre obyvateľov Slovenska aj Maďarska. Budúcnosť slovensko-maďarských vzťahov je v spoločnom boji za zachovanie kresťanskej Európy. Ak budú Maďari neustále otvárať svoje „krivdy“ a spochybňovať výsledky prvej a druhej svetovej vojny, vrátane Trianonskej mierovej zmluvy, budú oba národy v neustálom konflikte. Slováci považujú Trianonskú mierovú zmluvu a vytýčenie južných hraníc Slovenska za uzavretú kapitolu.

Juraj DOMIN – Foto: internet

 

 



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.