Populistické zdôvodňovanie potreby masového príchodu imigrantov do Európy ako predpokladu na zvyšovanie úrovne HDP prijímajúcich štátov a udržateľnosti dôchodkového zabezpečenia sa po zverejnení najnovších vládnych štatistík Nemecka rúca. Téme sa venoval portál Zero Hedge. Podľa oficiálnych údajov, ktoré priniesol portál Remix News, takmer polovica z 5,5 milióna poberateľov sociálnych dávok v Nemecku sú zahraniční imigranti. Ich podiel vzrástol oproti roku 2022 o štyri percentá. Kým v roku 2022 nemecká vláda vyplácala na sociálne zabezpečenie 36,6 miliardy eura, teraz je to takmer 43 miliárd. Administratívne náklady na údržbu tohto systému dosahujú výšku vyše 6 miliárd eur. To znamená, že Nemecko celkom dáva do sociálnych dávok takmer 50 miliárd eur ročne.
Podľa časopisu Bild sa tieto náklady medziročne zvyšujú o 15 a viac percent a od roka 2015 vzrástli o 23 percent. Kým v súčasnosti poberá v Nemecku dávky 2,6 milióna zahraničných imigrantov, v minulom roku to bolo o 368-tisíc príjemcov menej. Opozičná AfD upozorňuje na fakt, že v tomto počte nie sú zahrnutí nemeckí občania pôvodom z imigrácie, t. j. imigranti so získaným nemeckým občianstvom. Rovnako poukazuje na fakt, že približne šesť z desiatich násilných trestných činov v Nemecku spáchajú zahraniční imigranti.
Podľa Daily Mail vzťah imigrantov k väčšinovej spoločnosti vidno na príklade nedávnych záplav v Sasku-Anhaltsku, kde radnica v postihnutom meste oslovila 64 imigrantov, aby sa zúčastnili na čistiacich prácach. Žiadosti vyhovela len polovica, kým imigranti z Afganistanu, zo Sýrie, z Mali, Nigeru a Albánska žiadosť úplne ignorovali. Tým radnica znížila dávky na polovicu (232 eur) na tri mesiace. Ďalšie zníženie dávok avizoval spolkový minister Buschmann, ktorý je za zníženie dávok pre žiadateľov o azyl, ktorí vstúpia do Nemecka cez inú krajinu Európskej únie.
Na Slovensku sme tiež zaznamenali prvé kroky vlády na znižovanie nákladov štátu v oblasti imigrácie podľa novely zákona o azyle. Od júla sa skracuje poskytovanie príspevku za ubytovanie odídenca z Ukrajiny na 120 dní od prvého získania dočasného útočiska na Slovensku s výnimkou zraniteľných osôb, u ktorých bude možné príspevok čerpať dlhšie. Podľa ministerstva vnútra je súčasný model tejto podpory z dlhodobého hľadiska neudržateľný a považuje za potrebné, aby sa odídenci čo najskôr zaradili do bežného života. Je predpoklad, že ďalšie úsporné opatrenia v imigračnej a azylovej politike nášho štátu budú nasledovať.
(mčm)
Foto: Internet
2 Komentárov
WPC plastic terasove dosky
zápis do RPVS