Na politickej šachovnici ťah na Kaliňáka

thumbnail

Parlamentné rošády pred slovenským predsedníctvom rade Európy. Minister vnútra Robert Kaliňák už medzičasom mohol hodnoverne pohyby financií na svojom účte a väzby na podnikateľa pochybnej povesti vysvetliť, alebo podať demisiu. Koaliční partneri ministrovi vyslovili dôveru a premiér R. Fico jeho odvolanie neinicioval.

Tieto možné politické rošády súvisia s kauzou podnikateľa B. a podozrivými nadmernými odpočtami DPH. Minister Kaliňák mal práve od spomíname podnikateľa odkúpiť podiel vo firme, čím sa dostal do podozrenia, že obchoduje s podnikateľom . Národná kriminálna agentúra začala finančné pohyby preverovať. Minister vnútra teda čelí policajnému preverovaniu.

Opozícia iniciovala  aj protest pred bytovým komplexom Bonaparte, ktorý symbolicky spája postavy predsedu vlády, exministra dopravy a súčasného ministra vnútra s podnikateľom Bštrnákom, ktorý si ako „náš človek“ dokáže na polícii vraj vybaviť hoci aj pokutu za dopravný priestupok. Alebo prijateľné riešenie problému s odpočtom DPH. Stačí telefonát a „veci sa riešia“. Opozícia iniciuje aj ďalšiu žiadosť o zvolanie už druhej mimoriadnej schôdze NR SR s programom – odvolanie ministra vnútra. A je veľmi pravdepodobné, že opozícia touto cestou požiada aj o zvolanie parlamentnej schôdze s programom vyslovenie nedôvery predsedovi vlády. Líder OĽaNO I. Matovič povedal, že ak premiér ministra neodvolá, odvolávať bude v parlamente jeho, počas prvého týždňa predsedovania Slovenska Európskej únii. Minister Lajčák to považuje za poškodzovanie dobrého mena Slovenskej republiky.

■ KOALIČNÍ SÚ TICHO

kaliňákS výnimkou Slovenskej národnej strany. Tá aj našim prostredníctvom verejnosti oznamuje, že diskusia v koalícii k téme „Robert Kaliňák“ nebola ešte uzavretá. Lojálny postoj voči vláde zaujal v prvých dňoch po vypuknutí kauzy predseda koaličnej strany MOST – HÍD Béla Bugár. A predstavitelia SIET-e mlčali. Až po niekoľkých dňoch sa ministri koaličného Mosta – Híd Lucia Žitňanská a László Szólymos v súvislosti so situáciou okolo ministra vnútra Roberta Kaliňáka verejne zhodli na tom, že nejde o to, či minister vnútra presvedčil partnerov na pondelkovej koaličnej rade. V hre je podľa nich otázka dôvery občanov v inštitúcie tohto štátu, vrátane polície a ministerstva vnútra. Ministerka spravodlivosti Žitňanská ešte pritvrdila, keď povedala, že „toto je vážna téma“. Minister zdravotníctva Tomáš Drucker, ktorého nominoval Smer, si mal nechať – podľa jeho slov – kauzu vysvetliť ľuďmi z komunikačného odboru ministerstva a taktiež dá asi na manželku: „Pýtal som sa na to svojej manželky, čo si ona o tom myslí, ona mi hovorí, že tomu vôbec nerozumie a že je to nejaké divné,“ vyhlásil na tému kauza Kaliňák minister.

■ VLÁDNE CHAOS

Slovensko sa o niekoľko dní stáva predsedníckou krajinou EÚ. Minister slovenskej vlády Szólymos však na otázku, či Robert Kaliňák bude ministrom rezortu vnútra aj o týždeň, odpovedal: „Na to sa ma nepýtajte.“ Predseda vlády z času na čas poskytne vyhlásenia, ale bez možnosti klásť otázky. A aby sme nezabudli, je tu ešte i minister kultúry Marek Maďarič, ktorý už verejne pripustil aj demisiu, ak sa téma zvýšenia koncesionárskych poplatkov pre verejnoprávne médium nebude vyvíjať podľa jeho návrhov.

Až po niekoľkých dňoch zjavne začalo „prebehlíkom“ z pravice do vlády ľavice dochádzať to, čo mali zrejme vedieť od začiatku – pokračovanie moci socialistov na Slovensku závisí práve od nich, nie opačne! Odstránenie Roberta Kaliňáka sa im zrazu núka ako autoterapia. A možnosť, ako získať späť časť svojich, takmer a pravdepodobne navždy stratených voličov. Historická skúsenosť tiež hovorí, že iba pritakávanie vo vláde Roberta Fica priviedlo SNS už raz mimo parlament.  Médiá v čase uzávierky tohto vydania SNN už neriešili „či“ minister vnútra odstúpi ale „kedy“ sa tak stane. Uvidíme teda ako to napokon skončí. Či na Slovensku rozhoduje spravodlivosť alebo piata moc v štáte...

 Jan ČERNÝ – Ilustrácia: Ľubomír KOTRHAPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.