Najnižšiu účasť našich športovcov na letných olympiádach

thumbnail

Slovenskí športovci pred letnými OH 2024

Na pomerne krátke, ale o to úspešnejšie pôsobenie slovenských športovcov na olympijských hrách v ére samostatnosti Slovenskej republiky môžeme byť právom hrdí. Aj štatistické údaje potvrdzujú, že v niektorých odvetviach olympionici s dvojkrížom na prsiach patria celé desaťročia medzi svetovú elitu, čo sa ukázalo najmä v kanoistike a športovej streľbe.

Na letnej športovej olympiáde sa Slovenská republika po prvýkrát predstavila v roku 1996 v Atlante (USA). Potom nasledovali najvýznamnejšie svetové sviatky v letných športoch v roku 2000 v Sydney, 2004 v Aténach, 2008 v Pekingu, 2012 v Londýne, 2016 v Riu de Janeiro a v roku 2021 (pre pandémiu posunutá olympiáda o rok) v Tokiu. Na týchto siedmich OH reprezentanti SR získali až 32 medailí, z toho 10 zlatých, 14 strieborných a 8 bronzových. Vytvorili teda symbolickú vzácnu kolekciu, ktorú nám závidia aj oveľa väčšie i bohatšie krajiny. O zisk všetkých kovov sa pričinili najmä kanoisti, tí sú stále ich najúspešnejší zberatelia (8 zlatých, 7 strieborných a 5 bronzových), strelci (1 ‒ 2 ‒ 3), dve strieborné „vyplávala“ Martina Moravcová, olympijským víťazom sa stal atlét chodec Matej Tóth, po jednej medaile si domov priviezli aj džudista Jozef Krnáč, zápasník Dávid Musuľbec a golfista Roy Sabbatini (všetci striebornú). Ako sa hovorí – to najlepšie na koniec – a ten patrí kanoistom a strelcom. Dvojčatá Pavla a Petra Hochschornerovcov, vodných slalomárov, v počte získaných zlatých tak skoro nikto neprekoná – v kategórii K2 (dvojkajak) sa trikrát stali olympijskými víťazmi a raz skončili tretí. Za nimi s dvoma zlatými nasledujú ich kolegovia z divokých vôd Michal Martikán (2 ‒ 2 ‒ 1) a Elena Kaliská (2 ‒ 0 ‒ 0), naša štátna hymna na počesť olympijského víťazstva zaznela aj pre bratrancov Ladislava a Petra Škantárovcov. Do už spomenutej bohatej medailovej zbierky kanoistov prispeli ešte aj strieborní – Matej Beňuš, Jakub Grigar a Slavomír Kňazovický i bronzový Juraj Minčík. Pri spomínaní na úspechy slovenských olympionikov v nijakom prípade nemožno vynechať športových strelcov. Aj z ich radov máme držiteľku zlatej medaily ‒ Zuzanu Rehák Štefečekovú (okrem tej aj dvoch strieborných), majiteľmi bronzu sú Jozef Gönci (až dvoch) a Danka Barteková.

NEROZHODUJE POČET

V súvislosti s účasťou slovenských športovcov na OH 2024 v Paríži (24. júla – 11. augusta) sa v médiách nehovorí a nepíše ani tak o ambíciách našich olympionikov ako o tom, že ich vo Francúzsku bude málo. Iba toľko, že pôjde o najnižšiu účasť SR na letných olympiádach od jej premiéry v roku 1976 v Atlante. Vtedy sa do bojov o medaily zapojilo 71 športovcov (58 mužov a 13 žien), ale najviac ich bolo o štyri roky neskôr v Sydney – až 108 (81 plus 27). Počet sto sa však už nikdy potom neprekonal, najmenej ich však bolo v roku 2021 v Tokiu – iba 41 (27 plus 14). Celkovo na siedmich letných OH zápolilo 439 reprezentantov SR, z toho 132 žien.

VIZITKY NA VODU

V čase uzávierky tohto čísla SNN ešte nepoznáme presný počet slovenských účastníkov OH v Paríži, ale môžeme predpokladať, že ich nebude viac ako tri desiatky. Skôr menej... Nominácie obmedzujú nielen rôzne kvalifikácie, ale aj limity účastníkov z jednej krajiny v jednom športovom odvetví. Napríklad v našom najúspešnejšom letnom olympijskom športe – vodnom slalome – budeme mať v Paríži kvarteto (Eliška Mintálová, Zuzana Paňková, Matej Beňuš, Jakub Grigar), ale v prípade možnosti by sme mohli poslať aj ďalších takmer rovnakej kvality. V streľbe sa predstaví až šestica Slovákov, medzi nimi majstri sveta i Európy, ale na zisk miestenky nestačilo ani vyhrať preteky Svetového pohára! Najviac nás však môže mrzieť to, že v Paríži nebude zápoliť náš štvorkajak v rýchlostnej kanoistike, ktorý býval tradičný účastník finálových zápolení na olympijských tratiach a štyrikrát sa umiestnil na medailových pozíciách – na striebornej (2008, 2016) a bronzovej (2008, 2021). Pri všetkých štyroch medailách bol iba Erik Vlček, v súčasnosti už poslanec NR SR (Hlas ‒ SD), pri dvoch Denis Myšák, Juraj Tarr, Richard a Michal Riszdorferovci. Celkovo na zisku  štyroch medailí sa podieľali deviati kanoisti. To, že sa štvorkajak neprebojoval do Paríža, majú tak trochu na svedomí aj nie najlepšie vzťahy medzi bratislavskými a komárňanskými klubmi, z ktorých sa tvorili jeho posádky...

PARÍŽSKA ZOSTAVA

V atletike nás budú reprezentovať čerstvá vicemajsterka Európy v behu na 800 metrov Gabriela Gajanová, okrem nej Viktória Forsterová, snúbenci Dominik Černý a Jana Burzalová v chôdzi. Olympijský sľub do rúk prezidenta Petra Pellegriniho budú skladať aj džudista Marius Fizeľ, tretí na nedávnych ME, lukostrelkyňa Denisa Baránková, cyklistka Nora Jančušová, zápasník Tajmuraz Galkazanov, stolný tenista Wang Jan, windsurfista Robert Kubín a boxerka Jessica Trebeľová... Na tejto slávnostnej udalosti nebude chýbať ani najpočetnejšia skupina našich olympionikov, ktorú tvoria strelci a strelkyne Danka Barteková, Vanesa Hocková, Patrik Jány, Zuzana Rehák Štefečeková a Juraj Tužinský. Spoločne s vodnými slalomármi tvoria tzv. vlajkovú loď našej výpravy s kandidátmi na medaily... Do Paríža ešte pocestujú aj cyklista Lukáš Kubiš, plavci Matej Duša a Tamara Potocká, skejbordista Richard Tutý, ale šancu stále majú ešte ďalší. Uvidíme, koľko členov bude mať napokon slovenská olympijská výprava.

Vladimír MEZENCEV ‒ Foto: archív autora

Text k foto:

Najmladšia členka slovenskej olympijskej výpravy iba 19-ročná kanoistka Zuzana Paňková



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.