Najvyšší čas zabezpečiť Ukrajine prežitie

thumbnail

Nemecké diskusie o zmrazení vojnového konfliktu a európska realita. Zahraničná politika vstupuje do nášho každodenného života.  Je dôležité hľadať posilnenie v spoločných východiskách namiesto v oslabovaní v pretrvávajúcom konflikte. Je zrejmé, o čo tu ide. Úsilie o zmedzinárodnenie vnútropolitickej situácie na Slovensku, RTVS počnúc a eurofondami končiac, je okrem iného aj zápasom domácej opozície o zvrátenie výsledkov parlamentných volieb, ako aj spochybňovanie legitimity prezidentských volieb. Španielska stena propagandy, vytvorená tvrdením o druhom Orbánovi a o proruskej a protiukrajinskej vláde s proruským prezidentom, má zakryť skutočnosť, o čo na malom Slovensku ide. Nepripustiť nielen „orbanizáciu“, volebnú zmenu na mape strednej Európy,  ale najmä akékoľvek odchýlky od jednoty politických cieľov EÚ.

■ DÔLEŽITÁ VOĽBA

Stojíme totiž pred voľbami do Európskeho parlamentu (v sobotu 8. júna) a po nich nás čaká formovanie nového inofarebného parlamentu. Ide aj o úsilie nepopulárnej Ursuly von der Leyenovej o znovuzvolenie. Voľby sú aj jednou z možností verejnosti hovoriť nahlas z tribúny EP. Aký význam to má, ukázala doterajšia prax opozície. Po dvoch voľbách – parlamentných a prezidentských ‒ sú preto voľby do Európskeho parlamentu významným kolbišťom a na dlhé roky tribúnou verejnej kontroly a informácií.

Ide o veľa, ide o to zabrániť domácej opozícii urobiť všetko pre to, veľmi zjednodušene povedané, aby sa presadil ich výklad tzv. európskych hodnôt, špecificky ušitý slovenský variant priamo proti legitímne zvolenej vláde. Teda aby sa na tomto malom štáte demonštrovalo všetko to, čo sa za dlhé roky nepodarilo v ťažení proti inému dlhovekému politikovi – maďarskému predsedovi vlády. A, samozrejme, aby sa dodržala, ničím nenarúšala, jednota.

Z KAŽDÉHO VRECKA...

Treba ísť k voľbám, lebo ide aj o peniaze z každého vrecka. Kto si pozrie výzvu, prijatú 29. februára 2024 drvivou väčšinou 451 hlasov, dozvie sa, že Európsky parlament vyzval spojencov v EÚ a NATO, aby „podporili Ukrajinu vyčlenením najmenej 0,25 percenta svojho hrubého domáceho produktu ročne“. Ľahká matematika. Len v jednom jedinom poslednom štvrťroku 2023 bol slovenský HDP 32 miliárd eur. Ak ich podelíte päť a pol miliónom obyvateľov SR, zistíte, koľko to na hlavu je, bez rozdielu, kto koho volil alebo nevolil, alebo ešte nemá volebný vek, a to len pokiaľ ide o jeden štvrťrok.

■ SKUTOČNÉ CIELE

Aký je však cieľ EÚ alebo NATO? Čo presne máme jednotne podporovať? Podľa výzvy poslancov Európskeho parlamentu by mala Európska únia dať Ukrajine všetko potrebné na porážku Ruska; Európska únia musí podporovať Ukrajinu všetkým, čo je potrebné na to, aby Kyjev vyhral vojnu proti Rusku. Európsky parlament však býva  aj nástrojom vyvažujúcim Európsku komisiu. Tak napríklad Európsky parlament nepodporil skracovanie platnosti vodičských preukazov pre starších ľudí, ako to navrhla komisia. Chce zabrániť diskriminácii seniorov a zabezpečiť aj pre starších ľudí právo na voľný pohyb a účasť na hospodárskom a spoločenskom živote. Pravidlá podľa Európskeho parlamentu nezahŕňajú nepovinné lekárske prehliadky, platnosť pred vydaním alebo obnovením vodičských preukazov, nemá sa to viazať na predchádzajúce zdravotné prehliadky. Aj z toho sa dá vyčítať, ako parlament zasahuje do každodenného života obyvateľov štátov EÚ.

Treba sa vyznať aj v jazyku, ktorým sa v Bruseli hovorí, a neraz ho prekladať. Tak Európsky parlament, pokiaľ ide o rozšírenie Únie, žiadal 29. februára tohto roka také zefektívnenie rozhodovania, ktoré odstráni jednomyseľnosť prostredníctvom existujúcich a budúcich mechanizmov zmluvy. Poslanci žiadajú odvážne rozhodnutia. Pôjde o problém veta pre jednotlivé štáty – ako inak si preložiť slová o „zefektívnení rozhodovania odstránením jednomyseľnosti“ ? Azda sme ilustrovali, aké dôležité je byť v Európskom parlamente pri tom, a nie vonku. Neleniť! Ísť k ďalším dôležitým voľbám...

KTO BUDE ROZHODOVAŤ?

V nemeckých diskusiách o rozhodovacích mechanizmoch významne do rozpravy v marci zasiahol niekdajší prvý minister zahraničných vecí za stranu Zelených Joschka Fischer. Z politiky odišiel v roku 2005 a odvtedy má konzultantskú poradňu v Berlíne. Roky spolupracoval so spoločnosťou Madeleine Albrightovej (1937 – 2022).  Tá okrem iného zohrala významnú úlohu pri rozširovaní NATO. Fischer ako minister kedysi koncom deväťdesiatych rokov rozhodol o prvom bojovom nasadení nemeckej armády. To bolo porušenie tabu od roka 1945. Dnešný minister a vicekancelár za stranu Zelených Robert Habeck ako vôbec prvý nemecký politik vyzval v roku 2021 na priame dodávky zbraní  Ukrajine; dodávky do bojových oblastí boli dovtedy tabu. Dnes je Nemecko s 28 miliardami pomoci po USA druhým najväčším poskytovateľom pomoci pre Ukrajinu.

NUKLEÁRNE ODSTRAŠOVANIE

Prečo takýto úvod?  „Konzultant“ Fischer tiež vyhlásil: „Potrebujeme spoločný rozhodovací mechanizmus, ktorým by európske nukleárne mocnosti, teda Francúzsko a Veľká Británia, mali možnosť aspoň prinajmenšom dočasne prevziať úlohu USA v nukleárnom odstrašovaní (koho iného ako Ruska?). Tento spoločný rozhodovací mechanizmus by sa v prípade nevyhnutnosti uplatnil bez odsúhlasenia každým jednotlivým štátom z 27 krajín v Európskej únii.“

„Konzultant“ Fischer sa okrem toho kajá, že bol pri tom, keď sa zrušila v Nemecku povinná vojenská služba. „Bola to chyba, nezaobídeme sa bez toho, aby sme ju v nejakej forme znovu zaviedli.“

BÚRLIVÉ DISKUSIE

To je len časť nemeckých protirečivých diskusií, ktoré sú súčasťou európskej skutočnosti. V politickom Nemecku to doslova vrie. Predseda poslaneckého klubu vládnej strany SPD Murzenich ‒ opora kancelára Scholza ‒  sa totiž vyjadril za zmrazenie konfliktu na Ukrajine. To vyvolalo vlnu kritiky. Okrem toho je snaha vykresľovať nepopulárneho Olafa Scholza ako kancelára mieru, ktorý by mal ísť do Číny, aby využil jej vplyv na Putina. Teda Európa má staviť ešte pred novembrovými  americkými prezidentskými voľbami na Peking.

Aj diplomacia patrí medzi nástroje politiky a mnohým politikom vo vzťahu k Rusku vraj chýba zmysel pre realitu. Je chybou staviť všetko na vojenskú kartu. Je vraj najvyšší čas urobiť niečo, čo by Ukrajine skutočne zabezpečilo prežitie.

           Dušan D. KERNÝ - Foto: internet

 

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.