Návrat k zoznamom médií na čiernych listinách

thumbnail

Darček k Svetovému dňu slobody tlače? Nové technológie v médiách nepochybne  priniesli boom v informovanosti verejnosti. Pre isté kruhy až znepokojujúco alternatívne. Aj keď nie je jednoduché, obrazne povedané,  oddeliť zrno od pliev, dá sa z nich vyskladať reálny obraz života. A to manipulátorom s verejnou mienkou zrejme nevyhovuje. Vymysleli preto nový výraz pre nepohodlné informačné portály a nazvali ich konšpiratívne. V súčasnosti dokonca jestvuje čierna listina webových stránok, ktorej tvorcom je stredoškolský učiteľ Juraj Smatana. Stalo sa tak dvadsaťštyri rokov po tom, čo  OSN vyhlásila 3. máj za Svetový deň slobody slova.

Pri pozornejšom čítaní týchto stránok, ktoré si ich linkovaním „koledujete o moju  odbornú starostlivosť“, avizuje  Smatana, nemôže uniknúť fakt, že ide najmä o weby s kresťanským a vlasteneckým obsahom. Smatanov zoznam jestvuje už rok, ale pozornosť vzbudil až po schválení vládneho návrhu Koncepcie boja proti extrémizmu na roky 2015 ‒ 2019.

  • NEPOHODLNÉ NÁZORY

Dokument definuje „strategické priority Slovenskej republiky v oblasti predchádzania a eliminácie radikalizácie, extrémizmu a s nimi spojenej protispoločenskej činnosti ohrozujúcej základné práva a slobody osôb a základy demokratického štátu“. Je zjavné, že tak ako po 11. septembri v USA prijali bezpečnostné opatrenia svojím spôsobom obmedzujúce ľudské práva, tak kríza v Ukrajine sa stala dôvodom na podobné kroky v európskych štátoch, a tiež na Slovensku. No existuje mnoho indícií, ktoré poukazujú na to, že ich cieľom je skôr likvidácia nepohodlných alternatívnych zdrojov informácií.

Po zostavení Smatanovho zoznamu ambasáda USA a Sorosova nadácia otvorenej spoločnosti zorganizovali panelovú diskusiu na tému, ako čeliť konšpiračným teóriám. Smatana za predsedníckym stolom nechýbal. Obsiahly rozhovor so Smatanom pod titulom Proruskú propagandu o zhýralom Západe šíri štyridsaťdva webov uverejnil liberálny Denník N. Smatana sa objavil aj v relácii verejnoprávnej televízie Večera s Havranom tiež na tému konšpiračných teórií. Ide o zrejmý zásah do slobody slova s cieľom odmietnuť zdroje informácií označené ako konšpiračné. Pozoruhodné je tiež to, že sa tak deje rok pred voľbami. Na zozname figuruje o. i. zemavek.sk, slobodnyvysielac.sk, hlavnespravy.sk, sho.sk, magnificat.sk, ale aj extraplus.sk či slovenskeslovo.sk, o ktorom sa Smatana domnieva, že ho vydávajú nejakí matičiari. Pri webovej stránke spolocnostsbm.sk je poznámka: „Ďalší zo skupiny webov, ktoré kombinujú ‚záchranu rodiny pred homosexuálmi‘ s podporou ruskej politiky voči Ukrajine.“

  • STRACH Z ĽUDÍ

Tak ako sú na čiernej listine charakterizované obsahy jednotlivých webových stránok, je len otázkou času, kedy budú zaradené medzi extrémistické. Extrémizmus a radikalizácia sú základné pojmy, s ktorými narába vládna koncepcia. Pod definíciou extrémizmu sa napríklad uvádza, že za jeho „ďalšie charakteristické znaky sa považuje snaha o obmedzenie, potláčanie, znemožnenie výkonu základných práv a slobôd pre určité skupiny obyvateľstva definované ich pohlavím, národnosťou, rasou, etnikom, farbou pleti, vierovyznaním, jazykom, sexuálnou orientáciou...“. Je evidentné, že opatrenia tohto typu smerujú k obmedzeniu slobody slova, ale aj zhromažďovania, a tým i demokracie. Vo vzácnej zhode exekutívy a mimovládneho sektoru. Žeby oboch spájal strach z ľudí, ktorí nežijú vo virtuálnom svete?

Eva ZELENAYOVÁ – Karikatúra: Andrej MIŠANEKPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.