NEKROLÓG - Sebastian Labo

thumbnail

Len nedávno sme v našom týždenníku písali o publikácii rehoľníka Sebastiána Laba o odvolanom trnavskom arcibiskupovi Bezákovi. Po jeho náhlom skone v senioráte Spoločnosti Ježišovej v Ivanke pri Dunaji vo veku osemdesiattri rokov mu dnes venujeme slová rozlúčky.

Slová rozlúčky so S. Labom

Narodil sa 19. júna 1931 vo Valaskej Belej. Otec bol živnostník, matka v domácnosti – mali desať detí. Študoval na gymnáziu v Kláštore pod Znievom a archívnictvo na bratislavskej Filozofickej fakulte UK. V roku 1963 opustil Slovensko s úmyslom vyštudovať za kňaza a stať sa rehoľníkom. V Ríme ho prijali na Lateránsku univerzitu a kňazské formovanie dostal v Kolégiu sv. Jána Nepomuckého.  Z rúk biskupa Pavla Hnilicu prijal 1. marca 1969 sviatosť kňazstva a vstúpil do Spoločnosti Ježišovej. V nemeckom Koblenzi sa zapojil do apoštolskej iniciatívy Pro Fratribus. S rovnakým názvom vychádzal náboženský bulletin informujúci o dianí v cirkvi v bývalých komunistických krajinách, ktorého nemeckú redakciu páter Sebastián viedol.

Vyznačoval osobitnou oddanosťou a láskou voči pápežovi Jánovi Pavlovi II. Napísal o ňom niekoľko kníh – Zabijem pastiera, Lietajúci pútnik 20. storočia I. – V., z návštev na Slovensku v rokoch 1990 a 1995, Posol lásky a pokoja, Apoštol národov 20. storočia a knihu Utrpenie, smrť a pohreb Jána Pavla Veľkého. Vo februári 1999 mu udelili čestné občianstvo obce Valaská Belá. Začiatkom decembra 2007 udelila Trnavská univerzita Sebastiánovi Labovi titul doctor honoris causa.

(rr)Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.