Nový systém podpory kultúry

3 OTÁZKY PRE: Otakara KOŘÍNKA, predsedu Rady Literárneho fondu SR

  • Ministerstvo kultúry zriadilo novú organizáciu s názvom Fond na podporu umenia. Čo môže priniesť slovenskej kultúre?

Nový fond nahradí doterajší grantový systém. Ozývali sa proti nemu hlasy, že štát bude hovoriť do toho komu a koľko. Hlasy zvonka, ktoré do systému nevideli, bývajú vždy tie „najmúdrejšie“. Bol som niekoľko období v komisii pre pôvodnú a prekladovú literatúru a zodpovedne hovorím, že štát cez ministerstvo kultúry do našich rozhodnutí nezasahoval. Pre nový fond bude financie prideľovať štát – zákon hovorí, že minimálne šestnásť miliónov eur ročne, čo je sľubné. Ak niekto chce, aby to bolo celkom oddelené od štátu, musel by vzniknúť fond zo súkromných zdrojov. Lenže k zriadeniu podobného fondu sa súkromný sektor akosi nemá.

  • Vyzerá to tak, že čoskoro sa do života vráti budmerický zámok, ktorý ministerstvo kultúry po rekonštrukcii poskytne umelcom.

V zámku sa dokončujú rekonštrukčné práce. Po novom zariadenie nebude prevádzkovať Litfond ako predtým, ale ministerstvo kultúry. Na modeli fungovania sa pracuje. Ako to bude vyzerať v praxi,  je predčasné hovoriť. Za vedenie Literárneho fondu hovorím, že máme do budúcnosti záujem na využívaní budmerického zámku na tvorivé ciele.

  • V centre Bratislavy v bývalom Klube spisovateľov vznikol striptízový nočný bar. Ako sa pozeráte na tento akt „kultúrneho podnikania“?

Celý prípad budovy a klubu je nešťastný. Ide o lukratívne miesto v centre a dravé záujmy tu hrajú svoju rolu. Čo na to mesto Bratislava? Keby sa do veci zainteresovalo, bolo by to zaiste záslužnejšie ako v deň pohrebu zakázať pochovanie významného kultúrneho dejateľa na mieste, aké mu patrí. Keď niekto premenil tradičný Klub spisovateľov na lokál spodiny, aj keď v oblekoch, je to dôkaz, že jeho kultúrna úroveň siaha asi len po rozkrok striptérky...

Zhováral sa Roman KALISKÝ-HRONSKÝ, Foto: autorPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.