OČAMI MATIČIARA - Na hrade aj v podhradí

thumbnail

Výstavu krojov a krojovaných bábik na Trenčianskom hrade možno smelo nazvať úspechom slovenských žien. Po ich stopách sa vybrala aj skupina matičiarov a členov jednoty dôchodcov z Trenčianskej Teplej...

Ich cesta do slávnej hlavnej pevnosti pána Váhu a Tatier sa začala romantickou púťou vláčikom Matúš Čák, ktorý ich vyviezol lesoparkom Brezina k unikátnemu južnému opevneniu, ktoré vzniklo na mieste oveľa starších drevozemných valov a hradieb. Tadiaľ vstúpili do priestorov samotného hradného areálu, spoznali slávnu Studňu lásky, delovú baštu, hladomorňu, kazematy a jednotlivé paláce ‒ Barborin, Ľudovítov, Zápoľského, ale aj Matúšovu a Letnú vežu. Potom prešli do renovovaného objektu kasární, kde bola umiestnená samotná výstava, o ktorú pochopiteľne mali najväčší záujem. Kroje z Trenčianskeho regiónu, ale aj z Trenčianskych Teplíc i krojované bábiky dokumentujú zručnosť našich skromných slovenských žien, ich šikovnosť, fantáziu, um a trpezlivosť, vkladanú do nádherných jednofarebných i pestrofarebných krojovaných výšiviek. Návštevníčky z kúpeľného mesta sa potešili nielen pohľadom na túto nádheru, ale pookriali im aj srdcia a zmysly, s hrdosťou na všetku tú krásu nešetrili obdivom a rady ju pre seba zdokumentovali množstvom fotografií.

Cestou podhradím upútala  trenčianskoteplické seniorky budova kostnice Karner sv. Michala s vystavenými umeleckými dielami, farský kostol, kaplnka na Mariánskom námestí, no najväčší  dojem na nich urobil Katov dom so svojimi expozíciami – Majster  spravodlivosti – kat, Remeslo, cechy a cechové zariadenie a tiež Mešťania, ako žili... V tomto historickom objekte a atraktívnej pamätihodnosti však sídli aj chránená dielňa, kde na návštevníčky zo susedného mestečka čakalo príjemné osvieženie počas posedenia pri vynikajúcej kávičke s milou obsluhou. Na konci výletu tak mohli konštatovať, že prežili krásny slnečný júnový deň, obohatený novými poznatkami a inšpiráciami, korunovaný hrdosťou v srdci na dielo a dedičstvo nielen našich predkov, ale aj mnohých šikovných súčasníkov.

MO MS v  Trenčianskej Teplej

Foto: Trenčianske múzeum 



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.