Odkaz krajanov: Zachováme si slovenský jazyk a kultúru

thumbnail

Pred voľbami do Národnostnej rady Slovenskej národnostnej menšiny v Srbsku. Našich krajanov v Srbsku čakajú 26. októbra voľby do Národnostnej rady Slovenskej národnostnej menšiny (NR SNM). O postavení, aktivitách Slovákov v Srbsku, kandidujúcich združeniach a ich predstaviteľoch pre blížiace sa voľby sme sa rozprávali s Pavlom SUROVÝM,  ekonómom  informatikom, ktorý prednášal na Ekonomickej  univerzite v Bratislave, pracoval ako manažér a konzultant pre medzinárodné zahraničné firmy a získal niekoľko svetových ocenení v grafickom dizajne, súčasným činovníkom krajanského života dolnozemských Slovákov.

 • Najprv našim čitateľom priblížte kompetencie Národnostnej rady Slovenskej národnostnej menšiny.

Rada je orgán, ktorý riadi činnosť Slovákov v Srbsku a má pomerne široké kompetencie v oblasti informácií, používania jazyka, školstva a kultúry. Je to akýsi dvadsaťdeväťčlenný „malý parlament“ Slovákov v Srbsku. Financovaná je z rozpočtu Srbskej republiky, jej projekty financuje Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí. Slovenská komunita upadá demograficky, ekonomicky, spoločensky a kultúrne.

 • Čo tento „parlament“ v ostatných rokoch najviac zamestnáva?

Za posledných desať rokov sa v Srbsku znížil počet Slovákov na 52 750 osôb, čo je jedenásťpercentný úbytok. Tisíce Slovákov odcestovali do zahraničia hľadať si pracovné príležitosti ‒ za lepším životom alebo vzdelaním, a zrejme sa už nevrátia...

 • Republiková volebná komisia schválila nedávno kandidačnú listinu ďalšej krajanskej organizácie Slováci vpred!listina nezávislých občanov a intelektuálov. Aké ďalšie krajanské organizácie a združenia vo voľbách kandidujú?

Túto novú organizáciu vedie Pavel Surový z Kysáča. Ďalej kandidujú Slovenská identita na čele s Annou Tomanovou Makanovou z Nového Sadu, Liga Slovákov Vojvodiny ‒ Ján Brna, pod vedením Jána Litavského z Kovačice, a Matica slovenská v Srbsku – Za slovenskosť, na čele s Katarínou Melegovou Melichovou z Báčskeho Petrovca.

 • Spomínali ste exodus dolnozemských Slovákov, ktorí húfne hľadajú uplatnenie mimo Srbska. Aká je súčasná sociálno-ekonomická situácia v krajine?

Na základe výskumov a rozhovorov aj s poprednými predstaviteľmi inštitúcií, združení, asociácií, spolkov, kultúrnych a umeleckých organizácií a cirkví je zrejmé, že v Srbsku vznikla nová spoločenská situácia. Výsledok volieb by mal priniesť pozitívne zmeny v našej komunite. Ukazuje sa potreba novej hybnej sily, ktorá bude silne bojovať za naše práva a zjednotí všetkých tunajších Slovákov. Takou sa ukazuje program organizácie Slováci vpred! Reaguje na aktuálne problémy Slovákov a my sme pripravení všetkými silami pracovať na ich riešení.

 • Môžete byť konkrétnejší?

Kandidátka Slováci vpred! vznikla na základe dohody medzi Slovákmi v Banáte, v Srieme a v Báčke s cieľom zjednotiť všetkých Slovákov. Na kandidátke sú úspešní Slováci z oblasti školstva, kultúry, práva, informácií a ekonomiky, ale aj študenti, podnikatelia a penzisti. Spojivom sú skúsenosti, národné tradície a pracovné nasadenie pre slovenský život.  Kandidáti sú pripravení bojovať za dodržiavanie práv Slovákov a riešiť pálčivé problémy v spolupráci s obcami a miestnymi spoločenstvami tam, kde žijú Slováci. Zároveň však byť korektným a spoľahlivým partnerom Srbskej republiky. Máme záujem pomôcť našim združeniam, inštitúciám, spolkom a cirkvám pri dodržaní transparentnosti. Chceme dosiahnuť, aby boli verejné všetky zasadnutia rady, jej rozhodnutia, finančné správy, zmluvy, tendre, odmeny a platy. Každý občan má právo si overiť a zistiť koľko peňazí rada rozdelila, kto peniaze a na aký cieľ dostal a ako ich použil, či boli vynaložené účelne a v súlade s trhovou cenou.

 • Čo hovoríte na kritiky terajšej rady?

Jedenásť rokov NR SNM nezverejňovala finančné výkazy. Slovenská pospolitosť teda nevedela, kto dostával a akú finančnú podporu. Verejne sa zaväzujeme, že všetky finančné výkazy rady zverejníme, aby sa Slováci mohli oboznámiť a ohodnotiť jej prácu a fungovanie. Budeme sa zaoberať všetkými  kritickými pripomienkami , riešiť ich a rovnako tiež  odporúčania Centra za regionalizmus na NR SNM. Prichádzame s reálnym programom a s cieľom spájať Slovákov. Zasadzujeme sa za najširší možný konsenzus v slovenskej komunite, aby sme spoločne zásadne riešili naše problémy v oblasti vzdelávania, kultúry, práva, informácií a používania slovenského jazyka a písma. Budeme sa riadiť princípmi demokratickosti a transparentnosti. Členovia národnostnej rady musia byť aktívnejší, energickejší, iniciátormi zmien a nových myšlienok. Zachováme si našu slovenskú reč, písmo, rodinu, tradíciu a kultúru.

 Veríme, že vaše slová sa stanú skutočnosťou a slovenský národný život v Srbsku sa posilní...

Zhováral sa Viliam KOMORA ‒ Foto: autor4 Komentárov

 • Lenka Bolkova

  Potrebujete naliehavé peniaze? Môžeme vám pomôcť!

  Máte v súčasnosti finančné problémy alebo ste v nebezpečenstve zadlženia?
  Týmto spôsobom vám dáme príležitosť urobiť nový vývoj. Nečakajte, určte výšku úveru, ktorý si chcete požičať, a my vás budeme kontaktovať so všetkými možnosťami. kontaktujte nás ešte dnes na: email: leni.bolkova01@gmail.com
  WhatsApp: +420608987486

 • Potrebujete naliehavo pôžičku splatiť svoj ​​dlh alebo na začatie dobrý obchod, ak máte záujem, láskavo kontaktujte nás teraz na

  Spokojnost pre vase potreby uveru, Ponukam uvery na komercne organizacie a sukromne, od 5.000€ do maximalnej vysky 17.000.000€.
  Ja ponukaju osobne pozicky, uvery konsolidaciu dlhu, rizikovy kapital, podnikatelske uvery, studentske pozicky,
  domace pozicky alebo uvery z nejakeho dovodu akekolvek. E-MAIL:nikellebelle1994@outlook.com

 • JB

  Dobrý deň,
  budete potrebovať naliehavú pôžičku pre vaše podnikanie, alebo splatiť svoje dlhy? kontaktujte nás, ak máte záujem na org.jb12@centrum.sk pre viac informácií

 • n.k.

  ... a "profesionalny" (t.j. plateny) Slovak tam "hore" neexistuje ?

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.